Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Wielu bliskich osób, które mają problem z nadużywaniem napojów wyskokowych, szuka wszelkich sposobów na ograniczenie picia partnera, członka rodziny czy też przyjaciela. Próbują wówczas podjąć przeróżne działania na własną rękę, aby wywołać w nim obrzydzenie do alkoholu i zapobiec przykrym konsekwencjom, jakie niesie za sobą choroba alkoholowa. Alkoholizm jest jednak bardzo podstępnym zaburzeniem, a wyjście z niego – znacznie bardziej skomplikowane, niż może się to wydawać. Czy więc zwykły wstręt do alkoholu wystarczy, aby pokonać rozwijające się uzależnienie? Jak obrzydzić komuś alkohol w skuteczny sposób?

Czym jest wstręt do alkoholu?

Wstręt do alkoholu definiowany jest jako psychologiczna reakcja odrzucenia i awersji w stosunku do napojów wyskokowych. Wprowadzenie osoby w taki stan ma na celu zapobieganie dalszemu spożywaniu tej substancji. Należy jednak pamiętać, że to, czy wywołanie obrzydzenia do alkoholu rzeczywiście przyniesie pożądany efekt, w dużej mierze zależy od stanu osoby nadużywającej napojów wyskokowych. Jeżeli jest ona dopiero na początkowych etapach rozwoju alkoholizmu, spowodowanie u niej awersji do picia może okazać się skuteczne. Jeśli jednak choroba alkoholowa jest już w pełni rozwinięta, sam wstręt nie wystarczy – jedyne skuteczne rozwiązanie w takim przypadku to odwyk od alkoholu.

Czy istnieją domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu?

Jak już wcześniej było wspomniane, wywołanie wstrętu do napojów wyskokowych zwykle nie jest wystarczającą motywacją do zaprzestania picia, szczególnie, jeżeli osoba zmaga się z w pełni rozwiniętym alkoholizmem. Domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu, bez uprzedniego podjęcia leczenia, w takim przypadku niewiele dadzą. Mogą jednak okazać się skuteczne w przypadku, gdy człowiek odpowiednio wcześnie zorientuje się, że powoli traci kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywania substancji.

Jak obrzydzić picie alkoholu samodzielnie? Można spróbować regularnego picia naparów z ziół, a w szczególności z kopytnika pospolitego. Mechanizm działania tej rośliny nie jest do końca jasny, jednak niektórzy zgłaszają, że po jego wypiciu odczuwają mdłości na sam zapach etanolu, a napoje wyskokowe przestają im smakować. Przypuszcza się również, że dzięki swojemu uspokajającemu wpływowi na organizm, łagodzi ona niektóre objawy wiążące się z alkoholizmem, w tym bezsenność czy stany lękowe.

W wywołaniu u siebie wstrętu do alkoholu pomóc może również wizualizacja negatywnych konsekwencji jego nadużywania. Niekiedy samo uświadomienie sobie poważnych skutków fizycznych, psychicznych i społecznych, jakie niesie za sobą choroba alkoholowa, jest wystarczająco silnym bodźcem do zaprzestania spożywania napojów wyskokowych. Technikę tą warto połączyć z prowadzeniem dziennika picia, w którym zapisuje się owe skutki bądź też własne czyny dokonane pod wpływem tej substancji. Kluczowe znaczenie ma również zmiana nawyków i zastąpienie rutynowego picia np. uprawianiem sportu czy poświęcaniem czasu na rozwój zainteresowań.

Jak obrzydzić picie alkoholu? Techniki terapeutyczne

Sam wstręt do picia nie wystarcza do wyjścia z rozwiniętego uzależnienia, co jednak nie zmienia faktu, że w połączeniu z silną motywacją do zaprzestania spożywania alkoholu, stanowi kluczowy element walki z nałogiem. Wprowadzenie chorego w ten stan jest jedną z podstawowych technik terapeutycznych stosowanych w takich placówkach, jak ośrodek uzależnień alkoholowych i w ogromnym stopniu wpływa na zmniejszenie potrzeby sięgnięcia po napoje wyskokowe oraz zwiększenie skuteczności innych metod terapeutycznych. Poprawia również umiejętność regulacji emocji i zachowań u osoby uzależnionej, co ma szczególne znaczenie w procesie zapobiegania nawrotom.

Zwykle w celu wywołania u uzależnionego wstrętu do alkoholu wykorzystuje się terapię awersyjną, która jest formą terapii behawioralnej. Polega ona na uwarunkowaniu chorego przez psychoterapeutę do zmiany lub eliminacji niepożądanych zachowań poprzez powiązania ich ze szkodliwymi bądź nieprzyjemnymi doświadczeniami. Metoda ta nie jest oczywiście wystarczająca do wyjścia z nałogu, jednak w połączeniu z innymi technikami terapeutycznymi, w tym z terapią grupową, może okazać się bardzo skuteczna.

Tabletki na wstręt do alkoholu – czy są skuteczne?

W leczeniu uzależnień czasami stosuje się również farmakoterapię, która ma na celu ułatwić choremu wytrwanie w trzeźwości. Do leków wykorzystywanych w terapii alkoholizmu zalicza się akamprozat, naltrekson oraz nalmefen. Pierwszy z nich wspomaga utrzymywanie abstynencji i wydłużenie jej czasu. Dwa kolejne oddziałują natomiast na układ nerwowy, redukując euforyczne stany po zażyciu alkoholu i głód alkoholowy, a także ochotę na zażycie alkoholu i motywację do jego poszukiwania.

Należy przy tym podkreślić, że nie istnieją żadne tabletki na wstręt do alkoholu, które same w sobie wyleczą osobę uzależnioną z choroby alkoholowej. Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu cechuje się dużą skutecznością, jednak jedynie wtedy, gdy połączona jest z psychoterapią. Bez poznania podłoża swojego nałogu i nauczenia się technik radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po używkę, wyjście z aktywnej fazy uzależnienia będzie tymczasowe i nie spowoduje poprawy stanu chorego na dłuższą metę. Warto także pamiętać, że środki farmakologiczne powinny być stosowane wyłącznie za zgodą i pod ścisłą kontrolą lekarza, jeżeli uzna, że ich wprowadzenie do terapii będzie konieczne.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button