Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Wskutek długotrwałego nadużywania alkoholu, w organizmie osoby dochodzi do coraz większych zniszczeń. Zaburzeniu ulega praca niemalże każdego organu, zachwiana jest również równowaga metaboliczna i biochemiczna. Z czasem skutki tych nieprawidłowości zaczynają być coraz bardziej odczuwalne i mogą prowadzić do wyjątkowo poważnych konsekwencji. Do schorzeń, na które osoby uzależnione od alkoholu są szczególnie narażone, zalicza się alkoholowa kwasica ketonowa – przypadłość będąca stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Wyjaśniamy, czym jest to zaburzenie oraz jak się objawia.

Kwasica ketonowa – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Kwasica ketonowa to ostre zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w ciele, będące efektem spadku stężenia insuliny i glukozy we krwi. W jej skutek dochodzi do obniżenia pH krwi oraz wzmożenia produkcji ciał ketonowych, zakwaszających organizm, które w nadmiernej ilości mogą prowadzić do upośledzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dolegliwość ta nierzadko występuje w przebiegu cukrzycy. Wówczas kwasica cukrzycowa spowodowana jest przez nagły i znaczny niedobór insuliny, której produkcja u diabetyków jest zaburzona.

Schorzenie to rozwinąć się może jednak także wskutek nadużywania alkoholu. Szacuje się, że dotyka ono około 10% osób zmagających się z alkoholizmem, najczęściej w wieku od 20 do 60 lat. Najbardziej narażeni na alkoholową kwasicę ketonową są ludzie, którzy oprócz nadmiernego spożywania trunków znajdują się również w stanie niedożywienia i odwodnienia. Brak niezbędnych składników odżywczych w ciele, w połączeniu z zaburzeniami metabolicznymi i biochemicznymi oraz zakłóceniem produkcji glukozy wskutek nadużywania napojów wyskokowych sprawia bowiem, że organizm musi szukać alternatywnego źródła energii. Zaczyna z tego powodu produkować więcej ciał ketonowych z kwasów tłuszczowych, których nadmiar prowadzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia schorzenia, jakim jest kwasica ketonowa, objawy jej rozwoju nie mogą być lekceważone. Osoby, które zaobserwowały u siebie jej symptomy, powinny jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną – brak reakcji naraża je bowiem na wystąpienie bardzo groźnych powikłań, realnie zagrażających życiu.

Jak objawia się alkoholowa kwasica ketonowa?

Objawy kwasicy ketonowej spowodowanej alkoholem są dość charakterystyczne, dlatego też trudno pomylić to schorzenie z innym zaburzeniem. Do tych najpopularniejszych symptomów zaliczyć można:

  • Oddech Kussmala – czyli głęboki, ale szybki oddech,
  • Charakterystyczny, słodki zapach z ust,
  • Wzmożone uczucie pragnienia,
  • Przyspieszona praca serca, przy jednoczesnym spadku ciśnienia tętniczego,
  • Nudności, wymioty, bóle brzucha,
  • Uczucie osłabienia i zmęczenia,
  • Stan pobudzenia,
  • Zawroty głowy i dezorientacja.

Mimo, iż same w sobie symptomy mogą nie wydawać się poważne, ich zignorowanie może doprowadzić do pogorszenia się stanu chorego i rozwoju innych, bardzo groźnych zaburzeń. Wskutek nieleczonej alkoholowej kwasicy ketonowej osoba może doświadczać napadów padaczkowych, majaczenia alkoholowego czy arytmii serca. Niekiedy dochodzi także do niewydolności nerek, ostrego zapalenia trzustki, a nawet do utraty przytomności i zapadnięcia w śpiączkę. W skrajnych przypadkach grozić może nawet najpoważniejsza z konsekwencji wynikających  ze schorzenia, jakim jest kwasica ketonowa – śmierć.

Jak leczyć alkoholową kwasicę ketonową?

Alkoholowa kwasica ketonowa, jak już wcześniej było wspomniane, jest ściśle związana z zaburzeniem równowagi biochemicznej i metabolicznej, wynikającym z nadużywania alkoholu. Z tego powodu kluczową rolę w procesie jej leczenia odgrywa detoks alkoholowy. W jego trakcie pacjent jest odpowiednio nawadniany, podaje się mu również glukozę, szereg elektrolitów, witamin i innych składników odżywczych. Działania te wspomagają procesy metaboliczne i regenerację organizmu, oczyszczając ciało z toksyn nagromadzonych wskutek długotrwałego nadużywania napojów wyskokowych i poprawiając ogólny stan chorego. W razie potrzeby osoba uzależniona dostaje także leki uspokajające, przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe, mające na celu redukcję nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego i głodu alkoholowego, wynikających z odstawienia używki.

Warto zaznaczyć, że podobnie jak wszystkie inne choroby alkoholowe, alkoholowa kwasica ketonowa może być skutecznie wyleczona jedynie wtedy, gdy osoba uzależniona trwale zaprzestanie picia alkoholu. Sam detoks, bez podjęcia dalszych działań mających na celu wyjście z nałogu, nie wystarczy. Z tego powodu, po jego przebyciu, kluczowe znaczenie ma udanie się na leczenie uzależnień i uczestnictwo w terapii. Jedynie odwyk i utrzymanie abstynencji po jego zakończeniu jest w stanie powstrzymać rozwój innych schorzeń ściśle związanych z alkoholizmem i przywrócić osobie kontrolę nad swoim życiem.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button