Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Podjęcie próby wyrwania się z choroby alkoholowej to akt ogromnej odwagi. I choć to właśnie ten pierwszy krok, wyciągnięcie ręki po pomoc, jest najważniejszy, to niestety nie gwarantuje sukcesu w leczeniu. Droga do trzeźwości jest trudna, wymaga ogromnego skupienia i samozaparcia. Osoby uzależnione są wycieńczone (zarówno psychicznie, jak i fizycznie) trwającym nałogiem, który latami trawił ich zdrowie i relacje rodzinne. Wielu z nich poddaje się, gdy idzie im zmierzyć się z wewnętrznym dyktatorem, jakim jest głód alkoholowy.

Czym jest głód alkoholowy i kiedy się pojawia?

Największy i najtrudniejszy głód alkoholowy przychodzi w pierwszych dnia po odstawieniu alkoholu. Organizm domaga się regularnej dawki etanolu, do którego zdążył przywyknąć. Choć toksyna go niszczy, to ten nie jest w stanie z niej zrezygnować. Radzenie sobie z głodem alkoholowym jest niezwykle trudne, przypomina stan niewyobrażalnego pragnienia. Należy podkreślić, że po wieloletnim, głębokim nałogu, oprócz głodu, osoba uzależniona w pierwszych dniach może również borykać się z delirium alkoholowym, które obejmuje omamy, drżenie, wahania nastroju, gorączkę, potliwość. Głód jest zatem jedną z wielu przeszkód na drodze do trzeźwości.

Jakie objawy wskazują na głód alkoholowy?

Pragnienie napicia się alkoholu wraz z poczuciem, że nie można tego zrobić, wywołuje w osobie trzeźwiącej narastające rozdrażnienie i wahania nastroju. Pojawiają się również zaburzenia koncentracji i lęk. Fizyczne objawy głodu alkoholowego  to również agresja, która bywa pokłosiem rosnącego zdenerwowania. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego po tylu latach trzeźwości, nadal pojawia się głód alkoholowy? Choroba alkoholowa na stałe zmienia sposób funkcjonowania człowieka oraz odczuwanie przez niego przyjemności. Zwykle człowiek sięga po alkohol, aby poszukać w nim ukojenia w obliczu trudnych emocji. W trzeźwym życiu również czekają go silne emocje, euforie i rozczarowania, dramaty, których siła w mózgu trzeźwiejącego alkoholika łączy się z czasami nadużywania alkoholu. W ten sposób tworzy się silna potrzeba sięgnięcia po alkohol, która wynika z nawyku, ale nawyku wypracowanego przez toksyczną substancję.

Czy głód alkoholowy może wystąpić u wieloletniego abstynenta?

Należy podkreślić, że objawy głodu alkoholowego wystąpić mogą nie tylko kilka dni po zaprzestaniu picia, ale i kilka lat! To właśnie dlatego uważa się, że alkoholizm nie jest chorobą, z której można się całkowicie wyleczyć. Osoba, która raz borykała się z uzależnieniem, już do końca życia musi zachować najwyższą czujność, ponieważ znajduje się w grupie największego ryzyka. Co może wywołać objawy głodu alkoholowego po kilku latach w trzeźwości? Czasami wystarczy dźwięk otwieranej puszki piwa albo doświadczenie tak szczęśliwych chwil, że wyrzut dopaminy będzie przypominał ten, którego osoba uzależniona doświadczała w trakcie picia.

Czym jest alkoholowy zespół abstynencyjny?

Abstynencyjny zespół alkoholowy, podczas którego organizm oczyszcza się z etanolu, może trwać zarówno kilka godzin (wówczas mowa o tzw. kacu, który wystąpić może już po jednorazowym spożyciu alkoholu), ale i kilka dni. Zespół odstawienny alkoholowy w najgorszym przypadkach może wymagać nawet hospitalizacji. Oprócz dolegliwości takich jak biegunka, nudności, wymioty, czy ból głowy i drżenie mięśni, dojść może również do majaczenia, koszmarów sennych, ale i znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego, co grozi udarem mózgu i zawałem mięśnia sercowego. Analizując skutki ciągu alkoholowego, to właśnie zespół odstawienny wydaje się być najbardziej niebezpieczny.  Osoby, które podjęły decyzję o walce z nałogiem i oddały się w ręce specjalistów, w okresie detoksu, w którym występuje zespół odstawienny, otaczani są troskliwą i uważną opieką kadry medycznej.

Atak głodu alkoholowego – jak sobie z nim poradzić?

Siła głodu alkoholowego zależy od intensywności i długości ciągów alkoholowych. Najsilniejszy jest zatem w pierwszych dniach po odstawieniu używki. W tym okresie chory zdecydowanie powinien unikać miejsc, w których dostępny jest alkohol. Należy również unikać kontaktów z osobami, z którymi wcześniej ten alkohol spożywał. Silna wola i tak wystawiona jest już na ogromną próbę, nie należy jej dodatkowo testować przebywaniem w miejscach, gdzie uzależniony miałby dostęp do alkoholu. Podczas leczenia dużą popularnością cieszy się również tabela głodu alkoholowego, zwana również dzienniczkiem, w którym chory zapisuje swoje odczucia związane z głodem alkoholowym.

Szczególną rolę w procesie zdrowienia odgrywa wsparcie psychologa, to właśnie z nim można wypracować indywidualne techniki radzenia sobie z głodem alkoholowym. Bardzo istotne jest poczucie wspólnoty. Zarówno w gronie rodzinnym, jak i wśród osób, które łączą te same doświadczenia i które rozumieją trudy wyjścia z nałogu. Regularne uczestnictwo w spotkaniach AA pozwala wprowadzić rutynę i poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne w procesie zdrowienia i niezastąpione w przypadku pokus, na które trzeźwy alkoholik musi być odporny do końca życia.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button