Ogólne wyobrażenie choroby alkoholowej przedstawia człowieka, który od rana do wieczora każdego dnia spożywa alkohol. W ten sposób zaniedbuje swoje obowiązki, pracę, rodzinę i znajomych. Uzależnienie może wyglądać jednak mniej stereotypowo – poprzez weekendowe picie. Osoba może spożywać alkohol w każdy weekend, czemu sprzyjać mogą imprezy, w tym te okolicznościowe. W Polsce wysoko rozwinięta jest kultura picia, co nierzadko niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Choć świat idzie do przodu, to w ciągu dalszym osoby niepijące są zaskoczeniem. Tradycją spożywania alkoholu charakteryzują się przede wszystkim imprezy okolicznościowe, podczas których alkohol pełni rolę swoistego integratora.
Wpływ alkoholu na relacje społeczne i zdrowie psychiczne
Panująca w Polsce kultura picia alkoholu objawia się tym, że alkohol jest społecznie akceptowany, co odróżnia go od innych używek. Jest łatwo dostępny, a uzależnienie od niego jest najczęściej występującym wśród populacji. Alkohol jest nieodłącznym elementem niemal każdej imprezy okolicznościowej, gdzie służy jako rozluźniający, integrujący środek, po którym uczestnikom łatwiej się porozumieć. Osoba, która nie spożywa alkoholu, jest często zmuszana do wyjaśniania swojej decyzji i nie znajduje zrozumienia wśród innych imprezowiczów.
Oprócz alkoholizmu stereotypowego, istnieje jeszcze inny rodzaj tej choroby – alkoholizm weekendowy, który objawia się tym, że dana osoba nie wyobraża sobie spędzenia swojego wolnego czasu bez picia. Następstwem jego braku jest roztargnienie, rozdrażnienie, a nawet agresja. Mimo to weekendowy alkoholizm cieszy się społecznym przyzwoleniem, ponieważ osoba nim dotknięta wywiązuje się ze swojej roli społecznej. Dla niej alkohol jest jedynym sposobem na odpoczynek. Warto zauważyć, że czym innym jest okazjonalne picie alkoholu. Ważną różnicą pomiędzy tymi zjawiskami jest dobrowolna umiejętność zrezygnowania z picia. Nie ma nic złego w tym, że ktoś z jakiegoś powodu spożyje alkohol, ale jeśli nie jest w stanie sobie odmówić, to zaczyna rozwijać się problem.
Spożywanie alkoholu ma ogromny wpływ zarówno na relacje społeczne, jak i na zdrowie psychiczne. Wraz z postępowaniem choroby alkoholowej, chory nieświadomie zaczyna dokonywać zmian na swojej liście priorytetów. Zamiast rodziny, przyjaciół czy obowiązków, najwyższe miejsce w tej hierarchii zaczyna zajmować butelka. Z tego powodu relacje osoby uzależnionej z bliskimi często ulegają znacznemu pogorszeniu, w wyniku czego taka osoba często nie otrzymuje wsparcia, co znacznie utrudnia pokonanie choroby.
Niezaprzeczalny jest również wpływ alkoholu na zdrowie psychiczne. Jednym z objawów alkoholizmu są zaburzenia pamięci, zarówno krótko-, jak i długotrwałej, pogorszenie się koncentracji i postrzegania. Jednymi z najczęściej występujących zaburzeń są stany lękowe, przez który chory odczuwa stały i nieuzasadniony strach. Pojawia się również depresja, która charakteryzuje się spadkiem nastroju, pesymistycznymi myślami, poczuciem winy i wstydu, które niejednokrotnie doprowadzają do prób samobójczych. Kolejnymi problemami, które wywołuje alkohol, są zaniżona samoocena oraz brak poczucia własnej wartości.
Uzależnienie od alkoholu – objawy, które powinny nas zaalarmować
Uzależnienie od alkoholu może początkowo wyglądać całkiem niewinnie, przez co czasem ciężko spostrzec, że w swoim lub czyimś życiu pojawia się niezwykle poważny problem. Istnieją cztery fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu.
Pierwsza faza – faza wstępna (prealkoholowa) charakteryzuje się tym, że ilość oraz sposób spożywania alkoholu nie wykracza poza społeczną normę. Osoba w tym stadium zaczyna traktować alkohol jako konieczność w chwilach relaksu i odpoczynku, co łączy się z alkoholizmem weekendowym.
Druga faza uzależnienia nazywana jest ostrzegawczą lub zwiastunową. W jej trakcie chory zmienia już swoje zachowanie, a także zwiększa przyjmowane dawki, rozszerzając również tolerancję na alkohol. Taka osoba może zacząć pić w samotności. Na tym etapie pojawiają się również luki w pamięci.
Trzecia faza tej choroby to faza ostra (krytyczna). Charakteryzuje się tym, że w jej trakcie człowiek traci kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Całe życie zostaje podporządkowane używce. Zaczyna także zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe i domowe. W tym momencie dochodzi do wyparcia. Stale zwiększane są również przyjmowane dawki.
Ostatnia faza – chroniczna, jest najpoważniejszym możliwym stanem choroby alkoholowej. Znajdujący się w niej człowiek wpada w ciągi alkoholowe, każdy dzień zaczyna od spożycia alkoholu. Warto zaznaczyć, że w tym stadium znacznie spada poziom tolerancji, przez co nawet mała dawka prowadzi do upojenia alkoholowego. Zdarza się, że podczas tej fazy zanika poczucie wstydu i umiejętność odczuwania wyższych emocji, a jedynym obiektem zainteresowania jest alkohol. Również organy wewnętrzne ulegają uszkodzeniu wskutek picia – marskość wątroby czy zapalenie trzustki to tylko przykładowe choroby, które mogą wystąpić z powodu nadmiernego spożywania alkoholu. Długotrwałe przebywanie w czwartej fazie może grozić nawet śmiercią.
Alternatywne sposoby świętowania bez alkoholu
Coraz częściej pojawiającym się trendem, szczególnie wśród młodych ludzi, jest trzeźwość z wyboru. Osoby, które decydują się na abstynencję, preferują zachowanie zdrowego stylu życia i wybierają imprezy bez alkoholu. Abstynenci dobrze zdają sobie sprawę, że istnieją inne sposoby świętowania sukcesów, niż te z wykorzystaniem alkoholu.
Do najpopularniejszych sposobów bezalkoholowego świętowania zalicza się mocktaile, czyli pozbawione procentów odpowiedniki popularnych drinków. Są słodkie, przyjemne w smaku, nie uzależniają i nie wywołują kaca. Na rynku dostępne są niezawierające alkoholu piwa, wina, a nawet wódki. Dzięki takim rozwiązaniom abstynenci nie dostarczają organizmowi substancji, która w nadmiarze prowadzi do uzależnień, często jest przyczyną złego samopoczucia, odbiera zdolność logicznego myślenia i kulturalnego zachowania.
Innym sposobem, który jest wykorzystywany przez ludzi rezygnujących z alkoholu, jest spożywanie takich zamienników, jak napoje gazowane, woda czy słodki sok. Dobrym pomysłem jest również unikanie miejsc, w których spożywanie alkoholu jest naturalną czynnością, jak chociażby puby czy bary. Istnieje wiele miejsc, w których można świętować odnoszone sukcesy.