Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Leczenie alkoholizmu to jedyny, najskuteczniejszy sposób na wyjście z nałogu i powrót do życia w trzeźwości. Jest to jednak proces długotrwały i trudny dla osoby uzależnionej, który wymaga od niej ogromnego samozaparcia, motywacji do walki z chorobą alkoholową i cierpliwości. Samo uświadomienie sobie problemu, mimo iż ma kluczowe znaczenie, to dopiero pierwszy krok. Aby odwyk był skuteczny, chory musi przejść przez wszystkie etapy leczenia – detoks i terapię, a jednocześnie nauczyć się, jak wytrwać w trzeźwości. Wyjaśniamy, jak przebiega każdy z tych etapów oraz jakie działania warto podjąć, aby zapobiec nawrotom choroby.

Jak przebiega detoks po alkoholu?

Wskutek długotrwałego nadużywania alkoholu w ciele uzależnionego zaczynają gromadzić się liczne toksyny. Ponadto organizm osoby uzależnionej tak bardzo przyzwyczaja się do obecności używki w krwiobiegu, że jej samodzielne odstawienie skutkuje wystąpieniem bardzo nieprzyjemnych objawów odstawiennych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Z tego powodu pierwszym, kluczowym etapem leczenia alkoholizmu jest przejście przez detoks po alkoholu, czyli odtrucie alkoholowe. To procedura mająca na celu złagodzenie symptomów zespołu abstynencyjnego, redukcję głodu alkoholowego i przywrócenie równowagi biochemicznej w ciele. Rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zbiera informacje między innymi o historii picia, sytuacji zdrowotnej uzależnionego oraz o jego stanie psychicznym. Często zleca on również wykonanie badań diagnostycznych, pozwalających na ocenę stanu fizycznego. Na tej podstawie określa zestaw leków i suplementów, które następnie podawane są pacjentowi. Zazwyczaj do odtrucia wykorzystuje się płyny nawadniające, glukozę, witaminy z grupy B i substancje wyrównujące poziom elektrolitów. Leki dobierane są natomiast indywidualnie, w zależności od ogólnego stanu zdrowia chorego. Cały proces trwa zwykle od 7 do 10 dni, jednak w razie potrzeby może on ulec wydłużeniu.

Należy podkreślić, że detoks powinien być przeprowadzany w placówce medycznej, gdzie osoba uzależniona pozostaje pod stałą opieką lekarską. Próby samodzielnej detoksykacji nie tylko nie będą skuteczne, ale także mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Terapia alkoholowa – najważniejsze metody i techniki

Warto zaznaczyć, że odtrucie alkoholowe nie jest samo w sobie formą leczenia uzależnienia, a jedynie procedurą wspomagającą regenerację organizmu i pomagającą przerwać ciąg alkoholowy. Aby wyjść z nałogu, trzeba przejść również przez kolejny etap, jakim jest terapia uzależnień. Największą skutecznością cechuje się wtedy, gdy przeprowadzana jest w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie pacjent nie będzie miał dostępu do alkoholu.

Terapia uzależnień alkoholowych w specjalistycznej placówce może przybierać różne formy. Podstawą leczenia jest psychoterapia indywidualna, podczas której pacjent spotyka się z terapeutą sam na sam. W trakcie sesji specjalista pomaga osobie uzależnionej zidentyfikować podłoże swojego alkoholizmu i czynniki, które wpłynęły na jego rozwój, jednocześnie ucząc ją strategii radzenia sobie z problemami życiowymi bez sięgania po używkę. Ma również na celu uświadomić choremu, jak destrukcyjny wpływ na jego życie ma nadużywanie alkoholu oraz oduczyć go starych nawyków i wzorców zachowań, zastępując je nowymi zdrowymi nawykami. Zwykle przybiera postać terapii poznawczo-behawioralnej i może obejmować takie techniki, jak plany dnia i plany zadaniowe, pomagające nadać strukturę dniu codziennemu i zmotywować do wykonania założonych czynności oraz dzienniki uczuć, które pozwalają na lepsze rozpoznawanie swoich stanów emocjonalnych i identyfikację mechanizmów obronnych. Popularnymi technikami są również praca z życiorysem, nauka technik relaksacyjnych i zachowań konstruktywnych, polegających na wdrażaniu zachowań prozdrowotnych na co dzień oraz dialog sokratejski, umożliwiający głębszy wgląd w siebie.

Obok terapii indywidualnej, w ośrodkach leczenia uzależnień przeprowadza się również terapię grupową. To sesje terapeutyczne, które odbywają się w grupie osób zmagających się z podobnym problemem. Pozwalają one zrozumieć choremu, że nie jest w swoim nałogu osamotniony, a jednocześnie dają możliwość dzielenia się własnymi doświadczeniami i otrzymania wsparcia.

Wspomniane formy terapii często uzupełniane są o dodatkowe zajęcia, jak treningi fizyczne, medytacja czy zajęcia artystyczne, które mają nauczyć uzależnionych alternatywnych sposobów spędzania czasu. Mają również niebagatelny wpływ na utrzymanie abstynencji już po zakończeniu odwyku. O relacji aktywność fizyczna i arteterapia a wytrwanie w trzeźwości przeczytasz więcej na naszym blogu!

Zapobieganie nadużywaniu alkoholu – jak wytrwać w trzeźwości? Porady i strategie

Ukończenie terapii w ośrodku leczenia uzależnień to ogromny sukces. Przed osobą uzależnioną stoi jednak jeszcze jedno, prawdopodobnie największe wyzwanie – wytrwanie w trzeźwości. Powrót do normalnego funkcjonowania, już poza ośrodkiem, to szansa na wdrożenie w życie technik poznanych na odwyku, ale także ryzyko związane z powrotem do dawnych nawyków i przerwania abstynencji. W celu uniknięcia nawrotu choroby i utrzymania trzeźwości bardzo istotne jest więc kontynuowanie leczenia i uczestnictwo w tzw. terapii pogłębionej. To terapia przeznaczona dla osób, które ukończyły terapię podstawową na odwyku i chcą dalej rozwijać swoje umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Jej głównym celem jest zapobieganie alkoholizmowi, dlatego też skupia się ona przede wszystkim na rozwoju zdrowych strategii reagowania na problemy oraz wprowadzaniu pozytywnych zmian w zachowaniu. Dobrze wpływa także na samopoczucie, a dodatkowo może pomóc w naprawieniu relacji z bliskimi. Oprócz niej, duże znaczenie ma uczestnictwo w spotkaniach grupy wsparcia z osobami, które również przebyły odwyk i utrzymują trzeźwość.

W zachowaniu abstynencji bardzo pomaga znajomość objawów nawrotu i sposobów radzenia sobie z nimi. Nawroty najczęściej występują wskutek tzw. wyzwalaczy – czynników wewnętrznych lub zewnętrznych, które przypominają choremu o nałogu czy też są powodem stresu, złości i smutku. Umiejętność uporania się z ich symptomami jest kluczowa dla utrzymania trzeźwości, jednak nawet jeśli pokusa sięgnięcia po kieliszek staje się zbyt silna lub gdy rzeczywiście uzależniony złamie abstynencję, nie oznacza to, że leczenie alkoholizmu było nieskuteczne. Dla takich osób dostępna jest terapia nawrotów alkoholowych.

Wychodzenie z alkoholizmu to trudne wyzwanie, jednak z pomocą specjalistów jest możliwe! Jeśli zmagasz się z nałogiem, nie czekaj – zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnia Medjol i zawalcz o swoje życie!

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button