Alkohol w wielu krajach kojarzy się ze świętowaniem. Towarzyszy uczestnikom wielu imprez okolicznościowych, oficjalnych branżowych koktajli czy spotkań integracyjnych. Jest obecny w kulturze polskiej od dawna, a jego szeroka dostępność nie zniechęca do konsumpcji. Zarówno młodzi, jak i starsi chętnie sięgają po alkohol – jedni okazyjnie, symbolicznie, inni niestety wpadają w sidła nałogu, z którego trudno wyjść. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny sięgania po alkohol w różnych grupach wiekowych.
Przyczyny sięgania po alkohol przez osoby w wieku 60+
Rozpoznanie problemu może być trudne, nawet przez bliską rodzinę, ze względu na współistnienie różnego rodzaju schorzeń czy zażywanie leków. Starsze osoby często piją w domu z innymi znajomymi lub w samotności. Do najczęstszych przyczyn zaglądania do kieliszka po sześćdziesiątym roku życia można zaliczyć:
- stratę bliskiej osoby, osamotnienie,
- depresję, stany lękowe, problemy psychiczne,
- ból fizyczny,
- chęć zabawy, rozrywki,
- stres – na przykład związany ze śmiercią bliskiej osoby.
Efektem spożywania alkoholu w wieku senioralnym są najczęściej pogłębione problemy zdrowotne, których leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Im człowiek jest starszy, tym wolniej działają enzymy trawienne, a alkohol staje się bardziej toksyczny dla organizmu. Już niewielkie spożycie może objawiać się przykrymi dolegliwościami (kacem).
Nadmierne picie alkoholu w starszym wieku prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego. Ogranicza również wchłanianie się jedzenia, co może prowadzić do niedożywienia, a w konsekwencji pogorszenia się stanu odporności organizmu, anemii, osłabienia. Dużym zagrożeniem są również przyjmowane leki, które po wejściu w reakcję z alkoholem nie tylko nie działają prawidłowo, ale także mogą powodować zaburzenia równowagi i koordynacji w znacznie większym stopniu.
Problem alkoholowy u osób w wieku 30-50 lat
W tej grupie znajdują się często osoby, które decydują się na abstynencję z powodu szkodliwości alkoholu lub znalazły się w kryzysowej sytuacji i udało im się wyjść z problemu alkoholowego. Według badań do najczęstszych przyczyn sięgania po alkohol należą dynamiczne zmiany społeczno-ekonomiczne, za którymi młodzi ludzie często starają się nadążyć. Dla części problematyczny stał się również rozwój technologii – brak odpowiednich kompetencji czy trudności w nauce nowych rzeczy powodują frustrację. Pojawiają się również kwestie prywatne, trudności psychologiczne czy wygórowane wymagania zawodowe. Wszystkie te aspekty powodują stres, a alkohol staje się ucieczką od problemów i sposobem na relaks. Z czasem przeradza się to w uzależnienie i przymus przyjmowania coraz większych dawek.
Alkoholizm wśród młodzieży
Po alkohol coraz częściej sięgają również młodzi ludzie, często osoby, które nie są pełnoletnie. Czasami skłania ich do tego ciekawość, czasem to wpływ środowiska prowadzi do wypicia pierwszego kieliszka. Coraz częściej młodzi ludzie z butelką w dłoni nie budzą zaskoczenia, a spędzanie wolne czasu na imprezach dla wielu osób stało się normalnością. Alkoholizm wśród młodzieży jest poważnym zagrożeniem, dlatego nigdy nie należy bagatelizować symptomów, które mogą świadczyć o pojawieniu się nałogu. Jeżeli Twoja pociecha chowa różnego rodzaju napoje wyskokowe, często znajduje się pod wpływem, pojawiają się kłamstwa, zaniedbanie swoich uczniowskich obowiązków i innych ważnych zadań, opuszczanie szkoły. Dziecko zmienia również towarzystwo i to głównie z nim pije. Często przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży łączą się ze sobą i są efektem kumulacji różnych trudności w życiu.
Przyczyny sięgania po alkohol przez młodzież:
- przekonanie, że bez alkoholu nie ma dobrej zabawy,
- wpływ grupy rówieśniczej
- problemy wieku dojrzewania – brak akceptacji w szkole, trudności z nauką, poczucie odmienności, chęć zainteresowania sobą osób, którym chce się imponować,
- trudności i problemy emocjonalne,
- ciekawość smaku i efektów,
- kompleksy w różnych sferach życia,
- wzorce w rodzinie, trauma.
Skutki picia alkoholu w młodym wieku mogą odbić się na ich całym, dorosłym życiu. Picie (szczególnie przed 15 rokiem życia) niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Może powodować różnego rodzaju choroby wątroby, trzustki, przewodu pokarmowego oraz układu krążenia. Podejmowanie różnego rodzaju decyzji pod wpływem działania alkoholu może mieć tragiczne skutki także psychologiczne i prawne. Konsekwencją mogą być również przypadkowe kontakty seksualne, których efektem może być zarażenie się chorobą przenoszoną drogą płciową czy nastoletnia ciąża. Ważną rolę pełnią zarówno rodzice, jak i szkoła. Odpowiednia edukacja i świadomość zagrożeń sprzyjają w wychowaniu w trzeźwości. Alkoholizm wśród młodzieży można z powodzeniem leczyć – trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy dany specjalista prowadzi osoby w młodym wieku.
Leczenie alkoholizmu w poszczególnych grupach wiekowych wygląda nieco inaczej. Wiele zależy również od indywidualnego podejścia pacjenta, stopnia zaawansowania uzależnienia i zaangażowania pacjenta. Ciąg alkoholowy pozwoli przerwać detoks – odtrucie organizmu i poprawa jego fizycznych parametrów. Kolejnym etapem jest odpowiednia terapia pod okiem psychoterapeuty. U niektórych osób sprawdzą się spotkania grupowe, inni wolą sesje indywidualne. Odpowiednie metody leczenia do grupy wiekowej dopasowuje specjalista. Warto pamiętać, że ośrodki dla osób dorosłych, które leczą alkoholizm w Polsce, przyjmują pacjentów zarówno na kompleksowe leczenie, jak i oferują terapię nawrotów.