Alkohole stosowane w przemyśle spożywczym można podzielić na fermentowane i destylowane. Do pierwszej z tych grup zalicza się przede wszystkim piwo i wino, natomiast do drugiej m.in. wódka, whisky, czy rum. Obydwa rodzaje trunków zawierają alkohol etylowy, w związku z czym są w stanie tak samo powodować niepożądane skutki dla ludzkiego organizmu i uzależniać. Aby rozpoznać potencjalne objawy nałogu, warto zapoznać się z informacjami na temat tego, jak wygląda uzależnienie od alkoholu fermentowanego i jak je leczyć.
Uzależnienie od alkoholu – objawy, skutki i leczenie
Alkohole fermentowane swoją moc zawdzięczają procesowi fermentacji alkoholowej. W jego trakcie do odpowiednich składników danego trunku dodawane są drożdże. Te natomiast produkują enzymy powodujące, że węglowodany zamieniają się w dwutlenek węgla oraz alkohol. W tym czasie dany trunek nabiera również charakterystycznego dla siebie aromatu.
Ten sposób produkcji nie pozwala na uzyskanie alkoholi wysokoprocentowych. Proces fermentacji wykorzystuje się przede wszystkim do wytwarzania piwa oraz wina. Są to alkohole, których potencjalnie negatywne działanie na ludzki organizm jest często lekceważone. Można spotkać się wręcz z opiniami, że piwo to nie alkohol i wypicie jednej puszki czy butelki nie równa się piciu alkoholu. Bagatelizowanie napojów alkoholowych z tej grupy jest jednak dużym błędem. Badania pokazują, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą wpływać negatywnie na układ odpornościowy czy wątrobę. Są też szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami przewlekłymi czy kobiet w ciąży. Warto zapoznać się szerzej z tematem- wino – wpływ na zdrowie.
Niebezpieczna jest też sama forma, w jakiej dostępne są alkohole fermentowane. Mniejsza zawartość alkoholu powoduje, że napoje te są łatwiej przyswajalne, przez co można wypić ich więcej. Codzienne picie jednego piwa, bez „upijania się” jest równie niebezpieczne, jak picie dużych ilości alkoholi wysokoprocentowych i tak samo może przyczynić się do powstania alkoholizmu. Pierwszą determinantą konieczności udania się na odwyk alkoholowy może być właśnie fakt przymusu częstego picia niewielkich ilości alkoholi fermentowanych – puszki piwa, czy lampki wina.
Odwyk alkoholowy – pierwszy krok w stronę trzeźwości
Niezależnie od rodzaju trunków alkoholowych, od jakich jest uzależniona dana osoba, pierwszym etapem leczenia alkoholizmu w większości przypadków powinien być tzw. odwyk, czyli odtruwanie organizmu. Osoby silnie uzależnione znajdują się w ciągu alkoholowym, co oznacza, że substancja ta jest w ich organizmie już przez cały czas. Nagłe odstawienie może okazać się nie tylko trudne pod względem psychicznym, ale również niebezpieczne dla uzależnionego.
Osoba, która nie zdecyduje się na leczenie alkoholizmu, rozpoczynając od odwyku, może zmagać się z silnymi objawami zespołu abstynencyjnego. W reakcji na nagłe odstawienie substancji uzależniającej organizm reaguje takimi objawami, jak drżenie rąk, uczucie niepokoju, zaburzenia snu, halucynacje, majaczenie, potliwość, czy nudności. Mogą one pojawić się nawet już kilka godzin po wytrzeźwieniu.
Z tego powodu zaleca się, aby leczenie alkoholizmu rozpoczynać od odtrucia organizmu i przywrócenia równowagi elektrolitowo-jonowej pod okiem specjalistów. Podczas odtrucia pacjent odstawia alkohol w kontrolowanych warunkach, pod kontrolą lekarzy. Dobierane są indywidualne środki postępowania. Uzupełnia się witaminy oraz mikroelementy niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Lekarz może włączyć do leczenia środki zmniejszające objawy zespołu abstynencyjnego, a w razie potrzeby również inne środki farmakologiczne. Proces detoksykacji trwa z reguły do kilkunastu dni, lecz w niektórych przypadkach może być konieczne jego wydłużenie.
Leczenie alkoholizmu – jak wygląda proces zdrowienia?
Warto w tym miejscu jednoznacznie podkreślić, że decyzja o udaniu się na odwyk nie oznacza, że leczenie uzależnienia od alkoholu u pacjenta można w tym momencie za zakończone. Detoks ma na celu jedynie przywrócenie równowagi w organizmie pod względem fizycznym oraz zapewnienie pacjentowi możliwości bezpiecznego odstawienia alkoholu. Przed uzależnionym stoi po nim wyzwanie wytrwania w trzeźwości. O to również bardzo trudno bez specjalistycznej pomocy. Wielu pacjentów w przypadku niebezpiecznych objawów zespołu abstynencyjnego trafia na odtrucie tylko po to, by po nim wrócić do swojego nałogu. Aby możliwe było życie bez alkoholu, konieczna jest całkowita zmiana dotychczasowych nawyków i sposobu myślenia.
Jeśli u danej osoby występuje alkoholizm, leczenie najlepiej przeprowadzić w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Dobrane zostaną odpowiednie metody terapeutyczne. W czasie indywidualnych spotkań ze specjalistami, a także spotkań grupowych chory pozna mechanizmy sterujące dotychczas jego życiem, zrozumie przyczyny powstania nałogu i dowie się, w jaki sposób na nowo budować swoje życie bez szkodliwej substancji. W zależności od stopnia uzależnienia oraz specyfiki konkretnej sytuacji konieczność spotkań z terapeutą może zachodzić od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W niektórych przypadkach różne rodzaje terapii są niezbędne przez całe życie, aby pacjent mógł zdrowo funkcjonować bez alkoholu i powracania do nałogu.