Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Narkomania wśród młodych ludzi to bardzo poważny problem społeczny. Zażywane substancje oddziałują zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, prowadzą do uzależnienia, szeregu problemów i dezorganizacji życia osobistego. Młodzi ludzie nieustannie mierzą się z presją grupy, szukają możliwości poeksperymentowania, sięgają po narkotyki z powodu braku poczucia przynależności społecznej, trudności w szkole, konfliktów rodzinnych, czy też poprzez wpływ środowiska, w którym przebywają. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne konsekwencje ma wejście w nałóg. Sprawdź, jak pomóc młodej osobie, która sięgnęła po narkotyki.

Co zrobić gdy młody człowiek bierze narkotyki?

Wielu rodziców zastanawia się, jak rozpoznać uzależnienie w grupie wiekowej 18-24 lata. Na początku w zasadzie zmiany w zachowaniu nie widać. Im dłużej trwa nałóg, tym stopniowo można rozpoznać problem z narkotykami. Osoba z problemem zaczyna unikać kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, porzuca pasje i zmienia środowisko, w którym dotychczas się obracało. Zaczynają się problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków – najpierw zaniedbywanie nauki, opuszczanie zajęć, a finalnie ciągła nieobecność w szkole. Kolejną wskazówką mogą być problemy zdrowotne – częste infekcje układu oddechowego, problemy z pamięcią, koordynacją ruchową lub mową. W bardziej zaawansowanym stadium mogą wystąpić problemy finansowe (kradzieże, długi).

Problem narkotykowy z czasem po prostu widać – następuje utrata wagi, problemy skórne, zmiany wokół oczu. Warto pamiętać, że niektóre z tych sygnałów mogą występować również w przypadku zachorowania na poważne choroby, a nie tylko z powodu problemu narkotykowego. Jeśli jednak zauważysz poszczególne symptomy, nie bagatelizuj ich. Jak rozpoznać czy student bierze narkotyki? Wnikliwie obserwuj i skontaktuj się ze specjalistą, który pokieruje Cię, jak powinieneś rozmawiać czy na co zwracać uwagę. Gdzie szukać pomocy gdy młody człowiek bierze narkotyki? Pomocne będą dedykowane ośrodki leczenia uzależnień, a także wsparcie psychologa lub psychoterapeuty.

Czym odurza się współczesne społeczeństwo?

Z pewnością zastanawiasz się, jakie narkotyki biorą młodzi ludzie? Szacuje się, że najczęściej sięgają po marihuanę, gdyż zawiera psychoaktywny związek chemiczny zwanym tetrahydrokannabinolem (THC). Jest popularna ze względu na swoją łatwą dostępność, niski koszt i łagodne działanie. Wśród psychoaktywnych substancji pojawiają się również:

  • Amfetamina i metaamfetamina to silnie uzależniające stymulanty, które zwiększają poziom energii i wytrzymałości fizycznej. Często są używane w celu poprawy nastroju i skupienia.
  • Kokaina to silnie uzależniający narkotyk pochodzący z liści koki. Znana ze swojego działania pobudzającego i euforyzującego, jej zażywanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
  • MDMA (ecstasy), czyli narkotyk syntetyczny, który jest szczególnie popularny na różnego rodzaju imprezach tanecznych i w klubach. Działa pobudzająco i euforyzująco, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak odwodnienie i uszkodzenie mózgu.
  • Opioidy, które działają na receptory w mózgu, powodują silny ból i senność. Mogą być przepisywane przez lekarzy w celu łagodzenia bólu, ale często są także używane jako narkotyki rekreacyjne. Również prowadzą do silnego uzależnienia.
  • Dopalacze – związki chemiczne wywołujące określone działanie psychoaktywne, są mieszanką różnego rodzaju substancji, często zanieczyszczoną i szkodliwą dla zdrowia. Mogą mieć postać proszku, kapsułek lub tabletek.
  • Substancje zawarte w lekach – w preparatach bez recepty również można znaleźć związki, które po zażyciu zbyt dużej dawki lub w połączeniu z alkoholem działają pobudzająco i psychotycznie.

Warto zwrócić uwagę, że każdy narkotyk ma swoje specyficzne działanie, a ich zażywanie niesie duże ryzyko dla zdrowia – może prowadzić do poważnych problemów, uzależnienia, a w konsekwencji do przedawkowania i śmierci. Jeżeli zauważysz niepokojące symptomy lub zmianę zachowania to koniecznie zareaguj. Może właśnie ratujesz mu życie! Jak sprawdzić, czy bliski bierze narkotyki? Jeżeli podejrzewasz, że znajomy, partner, partnerka czy ktoś z rodziny bierze, możesz zasugerować wykonanie testu narkotykowego.

Jak zapobiegać narkomanii?

Aby zapobiegać narkomanii wśród młodych ludzi, istotne jest prowadzenie odpowiednich kampanii edukacyjnych na temat szkodliwości narkotyków i wpływu, jaki mogą mieć na życie. Nie bez znaczenia są rozmowy z młodzieżą o ich problemach i trudnościach oraz stworzenie dla nich alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Nie powinno zabraknąć również wsparcia ze strony najbliższych, nauczycieli czy pedagogów. Warto pamiętać, że narkomania zwykle zaczyna się od eksperymentowania. Nie każdy popadnie w nałóg, ale każde spożycie może zakończyć się rozwojem choroby czy zakończyć się tragicznie. Zwykle standardowa prelekcja w szkole nie wpływa na dorastającego człowieka, warto więc zorganizować spotkanie z osobą, która może wywołać respekt na przykład z terapeutą uzależnień lub policjantem. Taka forma wsparcia przyda się również rodzicom, którzy w razie niepewności czy podejrzeń będą wiedzieć, jak się zachować i jak rozmawiać ze swoją pociechą od początku etapu dorastania. Leczenie uzależnień od narkotyków to proces, w trakcie którego Twoje wsparcie będzie nieocenione!

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button