Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Fentanyl to jeden z najniebezpieczniejszych narkotyków świata, który siłą swojego działania przewyższa nawet takie opioidy, jak morfina i heroina. Jest silnie uzależniający, a nawet jego bardzo niewielka dawka może doprowadzić do śmierci. Problem z jego nadużywaniem szczególnie dotkliwie odczuwają obywatele Stanów Zjednoczonych, jednak od pewnego czasu obserwuje się coraz więcej przypadków przedawkowania tej używki również w Europie, w tym w Polsce. W takich sytuacjach niezbędna jest błyskawiczna reakcja i natychmiastowe udanie się na odtrucie narkotykowe. Wyjaśniamy, jakie są objawy zatrucia fentanylem oraz jak przebiega detoks po narkotykach tego typu.

Fentanyl – co to?

Fentanyl to syntetyczny środek zaliczający się do grupy opioidów, który został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w latach 60. XX wieku. Jest najsilniejszym lekiem przeciwbólowym na świecie, około 100 razy silniejszym od morfiny i około 50 razy od heroiny. Jako farmaceutyk znajduje on zastosowanie w medycynie, do łagodzenia ostrego, przewlekłego bólu, w tym przede wszystkim bólu nowotworowego oraz w anestezjologii. Niestety, oprócz przeciwbólowych właściwości, wykazuje również silne działanie narkotyczne, wywołując w osobie, która go zażyła, stan euforii i relaksu. Z tego powodu fentanyl w coraz większej liczbie krajów jest produkowany nielegalnie i dystrybuowany jako narkotyk na czarnym rynku.

Niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z zażywaniem fentanylu w celach rekreacyjnych, wynika z kilku czynników. Przede wszystkim substancja ta jest silnie uzależniająca, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Uzależnia ona również niezwykle szybko – szybciej, niż ma to miejsce w przypadku heroiny. Ponadto środek ten wyjątkowo łatwo przedawkować. Dawka śmiertelna w dużej mierze zależy od wagi osoby jej zażywającej, jednak szacuje się, że średnio wystarczy 0,2 mg tego narkotyku, aby doprowadzić do śmierci. Ogromne ryzyko wynika także z faktu, iż nielegalni producenci fentanylu często łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z ksylazyną, czyli preparatem stosowanym w weterynarii, który nie został zatwierdzony do stosowania w leczeniu ludzi. Przyczyną łączenia ze sobą tych dwóch środków jest stosunkowo krótki czas działania opioidu – dodatek ksylazyny wydłuża natomiast jego euforyczny i sedacyjny wpływ, a także opóźnia wystąpienie objawów abstynencyjnych spowodowanych przez odstawienie fentanylu.

Fentanyl – skutki uboczne i konsekwencje przedawkowania

Oprócz pożądanych przez osoby spożywające fentanyl rekreacyjnie efektów, jego zażycie wiąże się również z szeregiem objawów niepożądanych. Wśród tych najczęściej występujących skutków ubocznych wymienić można między innymi zawroty głowy, nudności, zwiększoną potliwość, zaparcia i zaburzenia smaku. Środek ten powoduje również senność, zaburzenia równowagi, brak kontaktu z rzeczywistością i zaburzenia postrzegania przestrzeni, przez co osoby uzależnione często poruszają się w nienaturalny, powolny sposób lub śpią w nienaturalnych pozach. I to właśnie ze względu na to fentanyl zyskał niechlubny tytuł „narkotyku zombie”. Ludzie go nadużywający doświadczają ponadto halucynacji, omamów czuciowych i wkraczają w odmienny stan świadomości, o wiele słabiej odczuwają również zarówno emocje, jak i stany fizyczne.

Najgroźniejsze są jednak objawy przedawkowania fentanylu, które w przypadku braku szybkiej reakcji medycznej mogą doprowadzić do śmierci. Zaliczają się do nich:

  • Otępienie i agresja,
  • Zmiany w wielkości źrenic,
  • Sinica,
  • Śpiączka,
  • Zaburzenia rytmu serca, spowolnienie akcji serca i obniżone ciśnienie krwi,
  • Obrzęk płuc,
  • Depresja oddechowa, skutkująca spłyceniem lub zatrzymaniem oddechu i prowadząca do uduszenia bądź zatrzymania akcji serca.

Dodatkowo, w przypadku zażywania mieszanki fentanylu i ksylazyny, dojść może do hiperglikemii, ciężkich dysfunkcji układu nerwowego i krążenia oraz hipotermii. Nierzadko skutkuje to również powstawaniem ciężkich do wyleczenia, gnijących ran na ciele, owrzodzeń, martwicy tkanki podskórnej, zapalenia kości oraz dziur w nogach i stopach.

Jak przebiega odtrucie po narkotykach?

Fentanyl, podobnie jak inne opioidy, uzależnia fizycznie i psychicznie, dlatego też jego nagłe odstawienie wiąże się z szeregiem bardzo nieprzyjemnych i zagrażających życiu objawów zespołu abstynencyjnego. Do tych najbardziej dotkliwych zalicza się świąd ciała, drżenie mięśni, bóle głowy, kości i mięśni, wymioty i biegunkę, bezsenność i depresję. Z tego też powodu, zarówno w przypadku przedawkowania, jak i chęci wyjścia z nałogu oraz udania się na leczenie uzależnienia, konieczne jest przejście przez detoksykację. To procedura polegająca na usunięciu z organizmu toksyn nagromadzonych wskutek nadużywania fentanylu, która ma na celu bezpieczne przerwanie ciągu narkotykowego i zregenerowanie organizmu. Odtrucie rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego z uzależnionym i przeprowadzenia szeregu badań – na tej podstawie można określić stan psychiczny i fizyczny chorego oraz ustalić sposób leczenia. Osobie podaje się następnie kroplówkę z witaminami i elektrolitami, aby uzupełnić niedobory i zapewnić odpowiednie nawodnienie. Lekarz dobiera również zestaw leków, które mają pomóc w redukcji przykrych objawów odstawiennych. Zwykle są to leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, uspokajające czy nasenne, jednak to, jakie preparaty dostanie pacjent, zależy od jego ogólnego stanu zdrowia. W przypadku uzależnienia od fentanylu często podaje się również leki łagodzące głód narkotykowy, jak np. metadon, jednak ze względu na jego uzależniające właściwości jego dawkowanie jest ściśle kontrolowane przez lekarza. Cały proces trwa najczęściej od 7 do 10 dni, ale czas ten może ulec wydłużeniu, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Warto zaznaczyć, że mimo, iż detoksykacja po nadużywaniu fentanylu często ratuje życie osobom uzależnionym, nie jest ona procedurą przyjemną. Nie wyleczy ona również samego nałogu – wyjście z narkomanii możliwe jest wyłącznie poprzez udanie się na odwyk narkotykowy i psychoterapię, najlepiej przeprowadzony w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień – takim, jak Medjol. Leczenie uzależnienia od fentanylu to trudny i długotrwały proces, jednak to jedyny sposób na powrót do życia w trzeźwości i odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button