Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Jednym z najczęściej spotykanych uzależnień jest kompulsywna potrzeba sięgania po alkohol. „Jak przestać pić” to pytanie, które zadają sobie nie tylko osoby bezpośrednio dotknięte problemem, ale także ich bliscy. Alkoholizm wpływa negatywnie na zdrowie, niszczy relacje z rodziną i przyjaciółmi i może powodować agresywne zachowania. To najczęstszy powód utraty pracy i popadnięcia w poważne problemy finansowe. Z uzależnieniem można sobie jednak poradzić. Dowiedz się, jak przestać pić alkohol i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Jak przestać pić – przyczyny problemu

Alkoholizm traktowany jest jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Zbyt częste sięganie po alkohol może mieć różne przyczyny. Uzależnianie może mieć podłoże emocjonalne, kiedy to chory nie umie poradzić sobie z problemami w pracy, próbuje zagłuszyć ból po stracie bliskiej osoby lub stres. Spowodowane może być także kwestiami środowiskowymi. Niechlubne wartości mogą zostać wyniesione z domu rodzinnego. Przyczyną może być również przebywaniem w nieodpowiednim towarzystwie. Przy podatności na manipulacje, uzależniony nie wie, jak odmówić picia alkoholu, co jeszcze bardziej wpędza go w nałóg. Na zachorowanie na alkoholizm narażone są także osoby z zaburzeniami natury psychicznej.

Czy jestem alkoholikiem?

Na początek należy zadać pytanie, kim jest alkoholik. Osoba, która mierzy się z chorobą alkoholową, odczuwa silną potrzebę spożywania wina, wódki, whisky, czy innych płynów odurzających. Przy uzależnieniu psychicznym pojawia się przymus picia dla poprawy humoru lub próby przyćmienia odczuwanego emocjonalnego bólu. Przy fizycznym z kolei pojawia się wzrost tolerancji na alkohol, co wymusza przyjmowanie coraz większych dawek. U osób uzależnionych często pojawia się zjawisko o nazwie suchy kac. Polega ono na tym, że trzeźwy alkoholik odczuwa objawy zespołu abstynenckiego po zetknięciu z bodźcami, które kojarzą się ze spożywaniem alkoholu, na przykład po wizycie w sklepie monopolowym.

Jak przestać pić alkohol?

Pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu jest przyznanie się sam przed sobą „czy jestem alkoholikiem?” i szczera chęć naprawy swojego życia. W uświadomieniu problemu mogą pomóc także osoby bliskie albo udanie się do psychologa lub psychoterapeuty. Dobrym rozwiązaniem będzie regularne uczęszczanie na spotkania AA lub indywidualne sesje ze specjalistą. W tym przypadku jednak chory cały czas jest narażony na wystawianie na bodźce powodujące sięganie po napoje odurzające. Dlatego właśnie lepiej postawić na leczenie alkoholizmu w ośrodku. Całkowite odcięcie się od środowiska pozwala na skuteczną walkę z nałogiem.

Największym wyzwaniem, z jakim musi zmierzyć się osoba uzależniona jest głód alkoholowy. Objawy, takie jak rozdrażnienie, chwiejność nastroju, lęk, niepokój i zaburzenia koncentracji, bardzo często pchają ponownie do sięgnięcia po napój odurzający. Dlatego dobrze, by odwyk był przeprowadzany pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej, która zapewni pełne wsparcie w wytrwaniu w postanowieniu. Oprócz spotkań z terapeutami i rozmów o radzeniu sobie z nałogiem oraz powrocie do normalnego funkcjonowania pacjenci mogą liczyć na wspomaganie odpowiednimi farmaceutykami, w tym elektrolitami, które łagodzą objawy zespołu abstynenckiego. Odwyk od alkoholu w ośrodku Medjol to skuteczny i bezpieczny sposób na wyjście z uzależnienia.

Jak nie pić alkoholu po odwyku?

W czasie pobytu w ośrodku uzależnień pacjenci przechodzą detoks organizmu oraz uczestniczą w grupowych i indywidualnych zajęciach z psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Spotkania pozwalają zastanowić się nad przyczyną popadnięcia w nałóg, poruszają kwestie radzenia sobie z ponowną chęcią sięgnięcia po alkohol, a także naprawienia relacji z bliskimi czy powrotu do życia w społeczeństwie. Po zakończeniu leczenia wiele osób niestety nie umie poradzić sobie z wytrwaniem w postanowieniu i powraca do dawnych przyzwyczajeń. Należy pamiętać, że alkoholizm to choroba przewlekła, której nie da się całkowicie wyleczyć. Mąż alkoholik, czy żona alkoholiczka nawet po odwyku to nadal osoba uzależniona, która jest narażona na różne bodźce namawiające do sięgnięcia po butelkę trunku. Naprawa swojego życia to długa droga, która wymaga wytrwania w trzeźwości.

Jak więc poradzić sobie z pokusami i jak przestać pić na zawsze? Medjol ośrodek leczenia uzależnień oferuje dla pacjentów, którzy zakończyli terapię stacjonarną, zajęcia wzmacniające. Warsztaty mają charakter zapobiegawczo-prewencyjny, przez co osobom uzależnionym łatwiej wytrwać w trzeźwości. Placówka zapewnia pełne wsparcie ze strony specjalistów. Zachęca pacjentów do utrzymywania kontaktu z nimi również po odwyku. Pomaga również w przypadku uaktywnienia się choroby. Terapia nawrotów polega na ponownym detoksie. Wprowadzane są kolejne metody i techniki leczenia, a chory bierze udział w indywidualnych spotkaniach z psychoterapeutą, na których przeprowadzana jest pogłębiona analiza problemu i radzenia sobie z nim.

Odwyk to najskuteczniejszy sposób na walkę z uzależnieniem. Terapia w ośrodku Medjol pozwoli rozwiązać problem i nauczy jak nie pić alkoholu i radzić sobie z bodźcami, namawiającymi do ponownego sięgnięcia po trunek. Specjaliści służą pełnym wsparciem i pomogą Ci poradzić sobie z emocjami, nauczą asertywności oraz umożliwią rozpoczęcie nowego życia bez uzależnienia.

 

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button