Syndrom Otella określany również jako obłęd zazdrości lub obłęd alkoholowy pojawia się w wyniku długotrwałej choroby alkoholowej. Jest rodzajem uporczywej psychozy alkoholowej, która polega na patologicznej zazdrości. Zespół Otella może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Niemniej jednak paranoja alkoholowa w postaci psychozy, w tym przypadku znacznie częściej diagnozowana jest u mężczyzn. Co zatem robić, gdy u męża lub partnera występują objawy zespołu Otella? Czy jedynym sposobem rozwiązania sytuacji jest rozwód lub odejście?
JAK ŻYĆ Z OSOBĄ CHORĄ NA ZESPÓŁ OTELLA?
Życie i związek z osobą cierpiącą na zespół Otella jest niezwykle trudne. Nieustanne podejrzenia zdrady, doszukiwanie się jej dowodów są źródłem nieporozumień i kłótni między partnerami. Należy podkreślić, że w takiej sytuacji cierpi cała rodzina, a wyjątkowo boleśnie atmosfera panująca w domu odbija się na dzieciach. Nierzadko partnerki łudzą się nadzieją, że z upływem czasu patologiczna zazdrość minie. Warto wskazać, że syndrom Otella pojawia się w wyniku długotrwałej choroby alkoholowej i bez zaprzestania spożywania alkoholu i podjęcia terapii nie ma szans na zmianę istniejącej sytuacji. Z tego powodu chorzy na obłęd alkoholowy muszą być poddani psychoterapii i podjąć decyzję o detoksie, bowiem abstynencja alkoholowa jest koniecznym warunkiem wdrożenia leczenia.
ZESPÓŁ OTELLA JAK SOBIE RADZIĆ?
Obłęd zazdrości przyczynia się do obniżenia jakości życia partnerek alkoholików. Sama choroba alkoholowa jest źródłem wielu problemów, natomiast paranoja alkoholowa wpływa na znacznie pogorszenie sytuacji rodzinnej. Alkoholik zazwyczaj wszczyna awantury i jest agresywny, dlatego partnerki żyją w ciągłym napięciu, są kontrolowane i nierzadko upokarzane, bowiem obwiniane o rzekome, liczne zdrady. Sytuacja ta ma negatywny wpływ na psychikę partnerek, które często chcąc uwolnić się z toksycznego związku, odchodzą od partnera lub żądają rozwodu z mężem. Niemniej jednak należy wskazać, że obłęd alkoholowy jest wynikiem alkoholizmu, nad którą chory nie panuje. Z tego powodu konieczna jest pomoc w wyjściu z nałogu. W takiej sytuacji warto podjąć psychoterapię dla par, która umożliwi zrozumienie charakteru problemu i wypracowanie właściwych postaw. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że zespół Otella ma przewlekły przebieg i wymaga długotrwałego leczenia, które nierzadko trwa przez całe życie. Dlatego kobiety, które decydują się na życie z alkoholikiem, u którego pojawił się obłęd zazdrości, muszą wykazać się cierpliwością i w leczeniu nie pomijać własnej osoby.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY PRZY PODEJRZENIACH ZESPOŁU OTELLA?
Co robić, gdy w domu jest alkoholik? To najczęstsze pytanie partnerek i żon, które żyją w związku z osobą uzależnioną od alkoholu. Należy podkreślić, że alkoholizm jest przewlekłą, chroniczną chorobą, nad którą alkoholik nie ma kontroli, gdyż powoduje ona silne uzależnienie fizyczne i psychiczne. Z tego powodu uzależnionym potrzebna jest pomoc w wyjściu z nałogu. W takim przypadku można zgłosić się do szpitala lub podjąć detoks i leczenie odwykowe w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, które charakteryzują się znacznie wyższą skutecznością oddziaływań. W przypadku współistniejącego schorzenia w postaci zespołu Otella konieczne jest również podjęcie psychoterapii i nierzadko leczenia u psychiatry. Co ważne, istotne jest, aby alkoholik podjął terapię indywidualną, ale również psychoterapię dla par, która wpływa na lepszą skuteczność i efektywność oddziaływań.