Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to choroba, która może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn niezależnie od wieku. Rozpoznanie uzależnienia oraz wczesna reakcja pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i szybki powrót do zdrowia. Sam alkoholik jedynie w niewielu przypadkach jest w stanie przyznać się do problemu. Można wyróżnić aż 6 objawów uzależnienia od alkoholu. Jak rozpoznać chorobę u partnera lub partnerki i co zrobić, kiedy zauważysz niepokojące symptomy?

6 objawów uzależnienia od alkoholu u mężczyzn

  1. Pierwszym objawem, który można zaobserwować gołym okiem, jest częste zaglądanie do kieliszka. Codzienne picie wina, wódki czy innego rodzaju alkoholu dla odstresowania po pracy, czy dla relaksu wydaje się jedynie niewinnym sposobem na spędzenie wieczoru po trudnym dniu. Z czasem jednak może przerodzić się w uzależnienie, dlatego warto sygnalizować swój niepokój.
  2. Kolejnym objawem choroby alkoholowej jest częste wychodzenie z domu i wracanie pod wpływem alkoholu. Osoby, u których zaczyna się problem, starają się pić w samotności. Chowają butelki w różnych miejscach, by domownicy ich nie znaleźli. Spożywanie alkoholu w trakcie rodzinnych imprez czy w towarzystwie prędzej czy później sprawi, że hamulce puszczą i uzależniony nie będzie mógł powstrzymać się od wypicia nierozsądnej ilości alkoholu.
  3. Ukrywanie problemów i powodów, dla których sięga się po kieliszek jest standardem. Alkoholicy twierdzą, że nie mają żadnych zmartwień, radzą sobie świetnie i zaczynają zamykać się w sobie. Nie pokazują swoich emocji, nie chcą rozmawiać i zapewniają, że wszystko jest w porządku. Kolejne zadawane pytania o powody takiego zachowania jest powodem do kłótni czy sięgnięcia po jeszcze jeden kieliszek. Na tym etapie często mężczyźni odpychają swoje partnerki, nie potrafią rozmawiać z nimi, ani przekazać informacji o powodzie, dla którego wybierają alkohol.
  4. Im bardziej zaawansowane stadium przybiera choroba alkoholowa, tym coraz częściej można zaobserwować, jak wzrasta skala problemu. Partner porzuca dawne zainteresowania, zaniedbuje codzienne obowiązki, zarówno te domowe, jak i zawodowe. Niepokój powinny wzbudzić częste zwolnienia z pracy, wychodzenie w trakcie do sklepu, czy popijanie w przerwach. Poczucie chęci napicia się to nie wszystkie symptomy, jakie daje Objawy psychiczne również zaczynają być coraz bardziej widoczne. Może pojawić się agresja.
  5. Zmienia się towarzystwo, partner nie obraca się w tym samym środowisku. Nowi znajomi, podobnie jak mężczyzna lubią wypić. Coraz więcej pieniędzy partner przeznacza na kupno różnego rodzaju alkoholu.
  6. Pojawia się brak zainteresowania rodziną, życie zaczyna się koncentrować wokół picia, uzależniony zaprzecza również temu, że jakikolwiek problem istnieje. Utrata kontroli następuje stosunkowo szybko. Coraz częściej partner znika na kilka dni lub wraca pod wpływem alkoholu.

Z pozoru wydaje się, że alkoholizm w Polsce dotyczy głównie bezdomnych, samotnych mężczyzn, którzy całkowicie zrezygnowali z życia na rzecz picia. Tymczasem często dobrze ubrane osoby na wysokich stanowiskach sięgają po alkohol. Kluczowym momentem jest uzmysłowienie sobie, że problem nie dotyczy jedynie pijącego, ale wpływa negatywnie również na funkcjonowanie całej rodziny. Istnieje również przekonanie, że można ocenić po wyglądzie fakt istnienia problemu. Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? W pierwszych fazach jest to niemal niemożliwe. Im bardziej zaawansowane stadium, tym mocniej widać wpływ alkoholu. Skóra jest odwodniona, traci blask, jest poszarzała, a zmarszczki są bardziej uwydatnione. Twarz jest opuchnięta i zaczerwieniona.

Alkoholizm – objawy u kobiet

Początek uzależnienia rozpoczyna się podobnie jak u mężczyzn. Częste sięganie po alkohol dla odstresowania czy stłumienia emocji oznacza, że kobieta zmaga się z problemami, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Na uzależnienie bardziej są narażone panie, które żyją z nałogowcem, dorastały w rodzinie, w której był problem alkoholowy. Z czasem sporadyczne picie alkoholu zmienia się w konieczność. Zwiększa się tolerancja na spożytą ilość procentów, a funkcjonowanie bez lampki wina czy innego alkoholu staje się niemożliwe. Stopniowo następuje utrata kontroli. Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn częściej się ukrywają i piją w samotności. Poczucie wstydu, strach przed opinią innych osób czy przypisane społecznie role sprawiają, że maskują swoje uzależnienie. Po alkohol sięgają kobiety wykształcone, dobrze sytuowane, których natłok obowiązków, emocje czy poczucie winy skutecznie odciągają od poproszenia o pomoc. W przypadku kobiet nieco łatwej zamaskować fizyczne skutki, jakie wywołuje alkoholizm. Objawy można załagodzić przy użyciu odpowiednich zabiegów kosmetycznych, kremów czy maskując makijażem.

Gdzie szukać pomocy?

Czy picie samemu to alkoholizm? Spożycie sporadycznie, we własnym towarzystwie lampki wina czy drinka nie oznacza alkoholizmu. Jeżeli zaczyna się tracić kontrolę to znak, że problem faktycznie istnieje. Wówczas należy zgłosić się na terapię. W zależności od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej koniecznie jest przeprowadzenie detoksu. Nagłe odstawienie w trakcie cugu może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Warto wybrać odpowiedni ośrodek leczenia alkoholizmu, który ma odpowiednie zaplecze i zapewnia całodobową, profesjonalną opiekę. Dopiero po terapii można rozpocząć życie na nowo, wolne od alkoholu.

Warto wiedzieć, kiedy zaczyna się alkoholizm i jak rozpoznać alkoholika. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny. Nie zawsze można od razu stwierdzić, że jest to nałóg. Skorzystaj z pomocy profesjonalnego terapeuty, który powie, jak reagować na zachowanie partnera, co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę, a także jak wyjść z danej sytuacji. Z pewnością łatwiej będzie Ci przejść ten trudny etap z profesjonalną pomocą.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button