15 letnie doświadczenie

Leczenie Uzależnień +48 510 280 121 Ośrodek Detoksykacji +48 780 140 130

Na czym polega leczenie alkoholizmu

Na czym polega leczenie alkoholizmu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
"Alkoholizm to wyjątkowo ciężkie schorzenie. Przynosi ono cierpienie nie tylko osobie uzależnionej, ale także osobom, które znajdują się w otoczeniu chorego. Choroba alkoholowa wiąże się przede wszystkim z uzależnieniem psychicznym, fizycznym oraz ze zjawiskiem tolerancji, polegającym na nieustannym zwiększaniu dawki przyjmowanego alkoholu. Ma to na celu osiągnięcie identycznego efektu odurzenia.“

Pierwsze kroki leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu w przeważającej części uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Jedną z najskuteczniejszych metod okazuje się być detoksykacja organizmu. Detoksykacja alkoholowa, nazywana również odtruciem alkoholowym to jeden z pierwszych etapów, który przyczynia się do rozpoczęcia przez chorego leczenia uzależnienia od alkoholu. Detoksykacja jest procesem bezpiecznego oczyszczania organizmu nie tylko z alkoholu, ale także z różnorodnych toksyn, które powstały w wyniku jego spożywania. Odtrucie alkoholowe jest znaczącym etapem odwyku alkoholowego. Powinno być ono realizowane pod ścisłą kontrolą personelu medycznego i nie tylko. Pacjent może liczyć również na wsparcie psychologiczne, motywujące do podjęcia decydujących kroków w powrocie do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ten znaczący szczegół popycha uzależnionego człowieka w kierunku walki z chorobą i lepszego jutra. Odtrucie alkoholowe związane jest z brakiem alkoholu. Po przewlekłym ciągu alkoholowym, organizm uzależnionej osoby jest bardzo osłabiony, odwodniony i w wielu przypadkach ma zaburzoną gospodarkę elektrolitową. Osoba chora, przyzwyczajona do częstego przyjmowania dużych dawek alkoholowych reaguje na brak alkoholu w sposób bardzo dotkliwy. Pacjentowi podawana jest więc kroplówka zawierająca niezbędne witaminy i mikroelementy. Organizm jest nawadniany, a stan elektrolitów przywracany jest na właściwy poziom. Detoks przyczynia się do łagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego m.in. bólów głowy, złego samopoczucia, lęków, drżenia itp.

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Sposób i czas przebiegu detoksu alkoholowego, uzależnione są od wielu czynników np. od płci, od wieku, czy też od kondycji zdrowotnej pacjenta. Odtruwanie alkoholowe należy przeprowadzić w profesjonalnym ośrodku odwykowym, gdzie dla osoby chorej okaże się ono pierwszym etapem powrotu do zdrowia. Pierwszym krokiem detoksykacji powinna być diagnostyka stanu chorego. Dzięki tej istotnej kwestii dowiemy się z jakimi schorzeniami zmaga się cierpiąca osoba, jak wysoki jest stopień zaawansowania uzależnienia od alkoholu oraz jak wyglądały dni krótko przed pojawieniem się w ośrodku. Aby opracować w pełni właściwą strategię działania i skutecznie pomóc pacjentowi, należy dowiedzieć się także o wszelkiego rodzaju ciągach, a także o objawach, które im towarzyszyły. W pierwszym etapie detoksykacji, oceniany jest również ogólny stan chorego. Szczegółowo oceniany jest stan układu krążenia oraz stan układu oddechowego. Przeprowadzane są także badania neurologiczne. Pod uwagę należy wziąć zarówno różnego rodzaju zaburzenia, jak i stan psychiczny. Badana jest tutaj świadomość, ogólny kontakt, obecność objawów wytwórczych, zaburzeń snu, lęku, niepokoju, zaburzeń pamięci czy też objawów depresyjnych, które pociągają za sobą kolejne przykre i negatywne konsekwencje. Lekarz, dzięki ogólnej ocenie stanu chorego może ustalić ewentualne przeciwwskazania oraz prawidłowo dobrać kolejne procedury medyczne. Wszystkie te działania umożliwiają określenie najbardziej odpowiednich składników płynu infuzyjnego, dzięki któremu zostaną zlikwidowane dolegliwości związane z piciem oraz nastąpi regeneracja organizmu. Osoba chora, dożylnie otrzymuje utracone podczas trawienia alkoholu elektrolity, uzupełniany jest także wcześniej wspomniany poziom nawodnienia, witamin i minerałów. Jeśli zachodzi potrzeba, podawane są również leki uspokajające, ułatwiające choremu zaśnięcie. Szybkie odtrucie organizmu z alkoholu może przyczynić się do zagrożenia zdrowia. Nie daje ono pewności, że objawy zespołu abstynencyjnego nie wystąpią. Dlatego prawidłowy proces odzyskiwania swoich sił może potrwać nawet kilkanaście dni. Detoks alkoholowy pod ścisłą kontrolą lekarską to pewność, że unikniesz objawów zespołu abstynencyjnego.

Kolejny krok leczenia alkoholizmu.

Następny krok w powrocie do zdrowia, związany jest ze wskazówkami i poradami lekarza, które dotyczą dalszego postępowania oraz leczenia. Ważnym aspektem jest to, że należy być przygotowanym na długie leczenie choroby alkoholowej. Samo zakończenie picia, niestety nie oznacza całkowitego wyleczenia z alkoholizmu. Należy poddać się dalszemu leczeniu, nieustannie korygować postawy oraz wzmocnić zdrowe relacje. Tak przeprowadzone leczenie osoby uzależnionej bezprecedensowo przyniesie widoczne skutki. Jednak w celu osiągnięcia satysfakcjonujących efektów należy pamiętać, że fundamentalnym elementem i kolejnym etapem umożliwiającym powrót do zdrowia jest również terapia alkoholowa. Naucz się czerpać satysfakcję z życia bez alkoholu. Jeśli czujesz, że masz problem z alkoholem skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc.
Ośrodek Terapii Uzależnień

Ośrodek Terapii Uzależnień

Terapia Uzależnień

Bezpłatne

konsultacje terapeutyczne

Leczenie Uzależnień

CHCESZ SKORZYSTAĆ
ZE WSPARCIA OŚRODKA uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość
oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Copyright © 2018 | Mapa strony
Zadzwoń - Kontakt 24h