Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Uzależnienie od alkoholu ma wiele objawów. Symptomy te mają jednak subiektywny charakter, dlatego we wstępnej fazie trudno je rozpoznać. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt ukrywania choroby przez alkoholika. Z tego powodu jednoznaczne określenie problemu przez najbliższe otoczenie, możliwe jest nierzadko dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Jak zatem rozpoznać pierwsze symptomy choroby alkoholowej? Jakie są objawy?

JAKIE SĄ PIERWSZE OBJAWY ALKOHOLIZMU?

Pierwsze objawy choroby alkoholowej zazwyczaj trudno zauważyć. Wynika to z faktu, że spożywanie napojów alkoholowych w początkowej, wczesnej fazie nie odbiega od akceptowanego społecznie wzorca picia. Potencjalny alkoholik pije jedynie okazjonalnie i w towarzystwie. Często ukrywa również przed otoczeniem swój problem. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą być niepokojącym, ostrzegawczym sygnałem. Wśród nich należy wymienić zmianę zachowania pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj osoba z nieśmiałej zamienia się w duszę towarzystwa, napoje alkoholowe ułatwiają kontakty interpersonalne i pokonanie wewnętrznych barier. Co więcej, picie u potencjalnego alkoholika kojarzone jest z relaksem i przyjemnością, napoje wyskokowe są środkiem na poprawę humoru i sposobem na zredukowanie napięcia oraz stresu.

OBJAWY ALKOHOLIZMU A WYGLĄD – PO CZYM POZNAĆ ALKOHOLIKA?

Alkoholizm wiąże się z występowaniem objawów psychicznych, fizycznych i somatycznych, ale nie tylko. Symptomy uzależnienia widoczne są również w zachowaniu i wyglądzie zewnętrznym. Alkohol prowadzi do odwodnienia, które zauważalne jest w postaci szarej i matowej skóry oraz uwidocznienia się zmarszczek i bruzd. Co więcej, pod wpływem napojów alkoholowych rozszerzają się naczynka krwionośne, konsekwencją czego jest opuchnięcie na twarzy. Pojawiają się również zaczerwienienia na skórze, a oczy stają się podkrążone. Objawem choroby alkoholowej jest także utrata wagi ciała, która spowodowana jest spowolnieniem możliwości organizmu do syntezy białka i utratą masy mięśniowej.

ALKOHOLIZM OBJAWY PSYCHICZNE

Typowym objawem psychicznym alkoholizmu jest majaczenie alkoholowe, które jest związane z obecnością halucynacji. Przewlekła choroba i długotrwałe narażenie mózgu na działanie toksycznych substancji może doprowadzić do rozwoju halucynozy alkoholowej (psychoza wywołana piciem). Objawem są także omamy słuchowe, a nawet urojenia. Charakterystyczny jest również syndrom Otella (obłęd alkoholowy), który stanowi rodzaj psychozy urojeniowej i objawia się patologiczną zazdrością oraz podejrzeniami niewierności partnerki. Ponadto symptomem nadużywania napojów wysokoprocentowych może być również depresja alkoholowa, która związana jest z zaniżoną samooceną osoby pijącej i często pojawia się w wyniku nagłego odstawienia alkoholu (objawy charakterystyczne dla zespołu abstynencyjnego). Bardzo często u alkoholików możliwe jest zaobserwowanie agresywnego zachowania. Co więcej, u osób przewlekle nadużywających napojów wysokoprocentowych może wystąpić zespól Wernickego-Korsakowa, który skutkuje pojawianiem się objawów neurologicznych i psychiatrycznych (zaburzenia świadomości, rytmu dobowego, zmiany skórne, oczopląs). W zaawansowanej fazie alkoholizmu pojawić się może również otępienie alkoholowe, spowodowane uszkodzeniem przez alkohol części mózgu, odpowiedzialnej za procesy pamięciowe.

CHOROBA ALKOHOLOWA OBJAWY FIZYCZNE

Podstawowym fizycznym symptomem uzależnienia jest silne pragnienie, a nawet przymus spożywania napojów alkoholowych oraz rosnąca tolerancja na środki wysokoprocentowe. Oznacza to, że osoba uzależniona sięga po coraz większe dawki alkoholu, ponieważ poprzednio przyjmowane ilości nie przynoszą pożądanych efektów. Co więcej, wyrazem fizycznego uzależnienia jest także pojawienie się objawów abstynencji alkoholowej po przerwaniu picia lub jego znacznym ograniczeniu. U osoby chorej można zauważyć drżenie nie tylko rąk, ale i całego ciała, pojawiają się też problemy z koordynacją ruchów. Oznaką nałogu jest również spadek sprawności fizycznej.

ALKOHOLIZM OBJAWY NEUROLOGICZNE

Dla alkoholizmu charakterystyczne są objawy neurologiczne. Powikłania mogą dotyczyć wszystkich narządów i układów. U osób uzależnionych od alkoholu najczęściej występuje uszkodzenie układu nerwowego (polineuropatia obwodowa, która skutkuje zanikiem mięśni, a nawet mózgu), spadek libido i impotencja. Co więcej, w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu dochodzi do wyniszczenia organizmu, pojawia się anemia spowodowana niedoborami składników odżywczych. Ponadto może wystąpić marskość wątroby i uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego w postaci nadciśnienia, kardiomiopatii alkoholowej z przerostem mięśnia serca i niewydolności krążenia. U osób uzależnionych pojawiają się też objawy związane z zespołem abstynencyjnym. Charakterystyczne są objawy somatyczne: drżenie mięśni, nudności i wymioty, biegunki, zaburzenia snu, bezsenność i wzmożona potliwość, które są wynikiem alkoholowego zespołu odstawiennego. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Zaburzeń Psychicznych i Behawioralnych (ICD-10) choroba alkoholowa postrzegana jest jako uzależnienie psycho-fizyczne od napojów wysokoprocentowych. Jednoznaczna diagnoza możliwa jest w sytuacji, kiedy w ciągu kilku miesięcy wystąpiły co najmniej trzy osiowe objawy alkoholizmu. Warto podkreślić, że niezależnie od fazy uzależnienia jest możliwość podjęcia leczenia alkoholizmu.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button