Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to przewlekła, chroniczna i potencjalnie śmiertelna choroba, która odciska swoje piętno na wszystkich sferach życia chorego. Wraz z rozwojem uzależnienia i wchodzeniem w kolejne fazy alkoholizmu dochodzi do utraty kontroli nad piciem. Wynikiem tego są długotrwałe ciągi alkoholowe. Długotrwałe, permanentne alkoholizowanie się powoduje szereg negatywnych konsekwencji w organizmie alkoholika. Alkohol bowiem sieje spustoszenie w organizmie, gdyż wpływa na wiele organów i zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Narażenie organizmu na działanie alkoholu etylowego może doprowadzić do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Poważnym powikłaniem choroby alkoholowej w tym znaczeniu jest polineuropatia alkoholowa. Czym zatem jest polineuropatia alkoholowa? Jak leczyć uszkodzenie nerwu obwodowego? Ile trwa czas leczenia?

CO TO JEST POLINEUROPATIA ALKOHOLOWA?

Polineuropatia alkoholowa, określana również jako neuropatia alkoholowa, to schorzenie, które związane jest ze stanem zapalnym lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Owo uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego związane jest z występowaniem zespołu objawów, wynikających z zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych, ruchowych i autonomicznych. Należy podkreślić, że polineuropatia alkoholowa to symetryczne uszkodzenie wielu nerwów, powodujących zmiany chorobowe po obu stronach ciała. Co ważne, polineuropatia dotyka niemal 30% osób z problemem alkoholowym. Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 polineuropatia alkoholowa zaliczana jest do chorób układu nerwowego.

PRZYCZYNY POLINEUROPATII ALKOHOLOWEJ

Nadużywanie alkoholu etylowego (czyli spożywanie alkoholu w większych ilościach przez dłuższy czas) powoduje ogromne spustoszenie w organizmie. Wynikiem długotrwałego alkoholizowania się może być polineuropatia alkoholowa, która jest stanem zapalnym bądź uszkodzeniem nerwu obwodowego. Powodów polineuropatii można doszukiwać się w urazach, do których dochodzi podczas wypadku czy długotrwałej pracy w jednej pozycji. Ponadto polineuropatia może pojawić się w przebiegu różnych chorób m.in. cukrzycy, nowotworu, tocznia, półpaśca, boreliozy czy miażdżycy. Niemniej jednak przyczyną dolegliwości neuropatycznych w przypadku choroby alkoholowej jest długotrwała intoksykacja organizmu substancjami toksycznymi zawartymi w alkoholu etylowym. Należy zatem wskazać, że na rozwój uszkodzenia nerwów obwodowych wpływ mają przede wszystkim:

  • aldehyd octowy, który jest głównym produktem metabolizmu etanolu, systematycznie niszczącym komórki nerwowe,
  • demineralizacja nerwów obwodowych spowodowana długotrwałym nadużywaniem alkoholu, włókna nerwowe tracą osłonki mielinowe, które stanowią warstwę izolacyjną dla impulsów elektrycznych przesyłanych pomiędzy komórkami nerwowym, wpływa to na zaburzenie szybkości i odpowiedniej koordynacji przekaźnika nerwowego,
  • objawy neuropatii alkoholowej nasilają się u osób z chorobą alkoholową ze względu na niedobory substancji odżywczych, w tym głównie witamin z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

OBJAWY POLINEUROPATII ALKOHOLOWEJ

Neuropatia alkoholowa to schorzenie, które ma charakter postępujący. Co oznacza, że w pierwszym etapie pojawiają się z pozoru niegroźne symptomy, które z czasem nasilają się i obejmują coraz więcej układów. W pierwszej kolejności u chorych pojawiają się objawy czuciowe, dotyczące zazwyczaj dystalnych części kończyn, czyli najbardziej odległych od tułowia. Następnie neuropatia alkoholowa obejmuje proksymalne części ciała – uda i ramiona. Warto wskazać, że w niektórych przypadkach do zaburzeń czuciowych dołączają również niedowłady, zaburzenia ruchu. Ponadto, pojawiają się także zakłócenia funkcji wegetatywnych organizmu. W pierwszym etapie w kończynach dolnych pojawiają się parestezje, czyli uczucie pieczenia, mrowienia i drętwienia. Wraz z rozwojem choroby występują również dolegliwości bólowe oraz nieustające uczucie zimna lub palenia (allodynia). U niektórych pacjentów wystąpić może też osłabienie wrażliwości na bodźce (dyzestezja). Powoduje to, że osoba z polineuropatią alkoholową nie reaguje właściwie na bodźce, gdyż nie odczuwa zmian temperatur i np. nie cofa rąk po dotknięciu gorących przedmiotów. Co ważne, postępująca choroba prowadzi do zaburzenia czucia głębokiego, czyli poczucia położenia części ciała przy braku kontroli wzroku. Zaawansowana postać polineuropatii alkoholowej prowadzi do spadku siły mięśniowej, a z czasem nawet zaniku mięśni, powodując niesprawność nóg oraz rąk. Ponadto wśród objawów polineuropatii alkoholowej wymienić należy także:

  • zmianę koloru skóry i zmiany skórne,
  • zaburzenia chodu,
  • bolesne skurcze mięśni łydek,
  • uszkodzenie mięśni krtani.

Warto wskazać, że polineuropatia alkoholowa może występować bezobjawowo. W takich przypadkach chorobę można postawić na podstawie badania elektrofizjologicznego.

CZY NEUROPATIA ALKOHOLOWA JEST ULECZALNA?

Polineuropatia alkoholowa to schorzenie, które może być leczone. Niemniej jednak, aby było ono skuteczne, konieczne jest zaprzestanie alkoholizowania się i trwała abstynencja. Należy zatem podkreślić, że bez odstawienia alkoholu podjęcie leczenia nie będzie skutkowało poprawą stanu klinicznego i nie wpłynie na poprawę jakości życia chorego. Niemniej jednak odczuwalna remisja choroby jest zazwyczaj trudna do uzyskania. Nieleczona polineuropatia alkoholowa stanowi stan zagrożenia życia alkoholika. Rokowania i czas leczenia w neuropatii alkoholowej zależą od stopnia zaawansowania zmian. W przypadku polineuropatii alkoholowej choroba jest uleczalna, jeżeli włączone zostanie wczesne leczenie. Wówczas istnieje szansa na całkowite wyzdrowienie.

LECZENIE POLINEUROPATII ALKOHOLOWEJ

Leczenie polineuropatii alkoholowej polega na wczesnym wstrzykiwaniu preparatów witaminy B1 i kwasu nikotynowego, a także preparatu magnezu. Stan kliniczny pacjenta może się poprawić, ale remisja jest trudna do osiągnięcia. Należy wskazać, że w zależności od nasilenia objawów wskazana jest rehabilitacja i leczenie przeciwbólowe. W przypadku alkoholizmu konieczny jest również detoks organizmu i wdrożenie leczenia alkoholizmu. Bez abstynencji bowiem proces chorobowy nie zostanie zahamowany.

Leczenie domowe polineuropatii alkoholowej polega przede wszystkim na stosowaniu wysokowartościowej, bogato białkowej diety. Powinna ona zawierać witaminy, zwłaszcza z grupy B, pokrywającej codzienne zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy, a dodatkowo wyrównywać powstające niedobory. Ponadto, u pacjentów z chorobą alkoholową często pojawiają się uszkodzenia śluzówki żołądka, co znacznie utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Z tego powodu pacjentom przepisywane są leki osłaniające żołądek.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button