Poker jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych na świecie. Znana jest zarówno w wersji sportowej, jak i hazardowej. Spotkać się z nią można na co dzień w filmach, czy literaturze. Bez problemu w sklepach można znaleźć też zestawy do gry. Przyczynia się to jednak do tego, że poker jest też jednym z potencjalnie najbardziej niebezpiecznych czynników uzależniających w zakresie gier hazardowych. Przedstawiamy, jak działa uzależnienie od pokera, jak je rozpoznać oraz jak z nim walczyć.
Uzależnienie od pokera – kiedy gra przestaje być tylko zabawą
Poker często przedstawiany jest jako forma rozrywki, dostępna nawet dla dzieci za sprawą zabawkowych zestawów do gry oferowanych w sklepach. Pomijany jest fakt, że jest to jedna z gier hazardowych, w którą można grać na pieniądze. O ostatecznym wyniku decyduje przypadek – gracz nie ma wpływu na to, jakie karty otrzyma. Potencjalne zagrożenie pojawia się zatem już po samej decyzji o grze na pieniądze. Chęć wygranej może spowodować wystąpienie silnych emocji i skłonność do podejmowania ryzyka, aby odegrać się po ewentualnej porażce. To pierwszy krok do wystąpienia mechanizmu patologicznego hazardu. Warto dowiedzieć się zatem więcej na temat tego, czym jest hazard, ponieważ nawet pozornie niewinna gra dla rozrywki może być początkiem problemów, które odbiją się na każdym aspekcie życia danej osoby.
Uzależniony poświęca na grę stopniowo coraz więcej czasu i pieniędzy. Kluczową rolę odgrywają emocje towarzyszące grze – najpierw chory odczuwa silne napięcie, po rozstrzygnięciu – silną euforię lub frustrację, w zależności od wyniku. Uzależnienie od hazardu powoduje, że osoba ma ograniczone możliwości kontrolowania własnego zachowania, a także wzrasta jej skłonność do ryzyka. Przegrana wywołuje silną chęć odegrania się i przekonanie, że kolejnym razem na pewno uda się wygrać. Wygrana natomiast nie jest powodem do zakończenia gry, lecz przyczynkiem do dalszego grania w przekonaniu, że uda utrzymać się szczęśliwą passę.
Powyższe czynniki sprawiają, że rozwijają się mechanizmy charakterystyczne dla uzależnień od większości gier hazardowych. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe, życie rodzinne, popada w długi i zmaga się z problemami dotyczącymi każdej płaszczyzny codziennego funkcjonowania, nie mogąc przestać grać. W obecnych czasach nie pomaga też fakt, że nałóg można rozwijać nawet bez wychodzenia z domu za pomocą pokera online, dostępnego nawet z poziomu smartfonu. Ważne są również czynniki ryzyka prowadzące do uzależnienia od hazardu. W takich samych okolicznościach nałóg może bowiem u jednej osoby rozwinąć się, u drugiej natomiast nie. Eksperci wskazują, że wpływ na to mogą mieć m.in. czynniki genetyczne, czy psychologiczne. Należy jednak pamiętać o tym, że mogą one jedynie zwiększać ryzyko wystąpienia problemu uzależnienia od pokera, nie zaś odpowiadać za jego powstanie.
Poker uzależnienie – jak rozpoznać pierwsze objawy?
Uzależnienie od gier hazardowych, tak jak inne rodzaje uzależnień, nie rozwija się z dnia na dzień, lecz jest długotrwałym, stopniowym procesem. W związku z tym można zauważyć pierwsze sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o tym, że u danej osoby rozwija się nałóg. Po początkowo okazjonalnym graniu jego częstotliwość coraz bardziej się zwiększa. Zwiększają się również stawki, a także samo znaczenie gry dla chorego. Uzależniony zaczyna doświadczać silnych emocji, pobudzenia, nieuzasadnionego optymizmu w przypadku wygranych, a także zwiększa się jego skłonność do ryzyka. Na tym etapie bardzo trudno jest stwierdzić, że poker-uzależnienie rozwija się u danej osoby.
Bardziej widoczne i jednocześnie mogące być czymś alarmującym dla bliskich są zachowania charakterystyczne dla kolejnych faz uzależnienia. Chory zaczyna tracić na pokerze coraz więcej pieniędzy, a kwoty te zaczynają być odczuwalne dla rodziny. Zaczynają się też problemy z kontrolowaniem emocji i zachowaniami agresywnymi, które są spowodowane frustracją. Uzależniony spędza coraz więcej czasu na obmyślaniu strategii i sposobów na odegranie się, a także organizowaniu środków na kolejne gry. Gra staje się praktycznie jedyną przyjemnością i celem w życiu uzależnionego. Noc w kasynie okazuje się znacznie atrakcyjniejsza od dotychczasowych pasji czy śniadania we własnym domu z najbliższymi.
Jest to już prosta droga do najbardziej odczuwalnych faz uzależnienia, kiedy chory separuje się od bliskich, popada w coraz większe długi, a także zaczyna zmagać się z problemami zawodowymi. Na psychice danej osoby może odbijać się to m.in. w postaci depresji, stanów lękowych, a nawet myśli samobójczych.
Jak przestać grać w pokera i odzyskać kontrolę?
Jak przestać grać w pokera? Pierwszym krokiem jest samo zdanie sobie sprawy z tego, że potrzebuje się pomocy. Jeśli bowiem uzależnienie już rozwinęło się, bardzo trudno będzie wydostać się z niego samodzielnie. Konieczne będzie też uświadomienie sobie tego, że półśrodki nie będą skuteczne, a jedynym skutecznym ratunkiem jest całkowite zaprzestanie grania w gry hazardowe. Aby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, a także poznać przyczyny i mechanizmy uzależnienia, najlepiej udać się do specjalistycznego ośrodka zajmującego się leczeniem uzależnienia od hazardu. Zostanie tam dobrana indywidualna terapia, która pozwoli choremu rozpocząć proces powrotu do zdrowego życia bez nałogu.