Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Dłuższe przyjmowanie farmaceutyków może spowodować uzależnienie, czyli lekomanię. Najczęściej w nałóg wpadają osoby przyjmujące duże ilości leków przeciwbólowych, uspokajających lub nasennych. Chory odczuwa fizyczny przymus zażywania środków, a przy braku dostarczania substancji leczniczej – tak zwany zespół abstynencyjny. Skutki uzależnienia od leków mogą być naprawdę poważne. Nadużywanie farmaceutyków może doprowadzić do wielu poważnych chorób, a nawet do śmierci.

 

Skutki uboczne leków – przyczyny i objawy uzależnienia

Niekontrolowane przyjmowanie środków przeciwbólowych (narkotycznych farmaceutyków opioidowych lub nienarkotycznych, na przykład aspiryny, ibuprofenu czy paracetamolu), nasennych (barbituranów) czy uspokajających (benzodiazepin), a także substancji euforyzujących, dopingujących czy hormonalnych może wywołać silne uzależnienie od leków. Skutki nałogu mogą również odczuwać osoby czujące irracjonalny lęk o swoje zdrowie i życie. Hipochondria wywołuje przekonanie o przechodzonych chorobach, co powoduje przymus sięgania po farmaceutyki. Na skutki lekomanii narażone są także osoby chorujące na zaburzenia emocjonalne i schorzenia psychiczne. Nałóg może towarzyszyć depresji, psychozom i nerwicom, a także innych uzależnieniom, na przykład narkomanii czy alkoholizmowi.

U osoby wpadającej w nałóg na początku wytwarza się zależność psychiczna od zażywanego farmaceutyku, która z czasem przekształca się także w fizyczny przymus. Wiąże się to ze zwiększaniem dawek przyjmowanej substancji, co wywołuje psychosomatyczne objawy uzależnienia. Chory odczuwa nieprzepartą potrzebę zażycia leku i jego myśli koncentrują się głównie na sposobach jego zdobycia. Z tego powodu stara się o jak największą liczbę wizyt u różnych specjalistów, tylko po to, by zdobyć recepty. Uzyskane preparaty nosi zazwyczaj przy sobie i odczuwa panikę w przypadku braku ich pod ręką. W związku z rozwijającą się tolerancją na dawki farmaceutyków przepisanych przez lekarza zaczyna sięgać po coraz większe dawki w celu uzyskania pożądanego efektu. Przyjmuje substancje nawet po ustąpieniu faktycznych dolegliwości oraz wygaśnięciu wskazania stosowania leku.

 

Lekomania – skutki i sposoby leczenia

Uzależnienie od farmaceutyków wywołuje podobne skutki psychosomatyczne, co inne substancje psychoaktywne. Osoby zmagające się z nałogiem koncentrują się wyłącznie na zdobyciu kolejnych leków, co przekłada się na ich życie zawodowe i relacje z bliskimi. Chorzy tracą często zdolność odczuwania emocji, a ich osobowość ulega degradacji. Przyjmowanie dużych ilości leków może prowadzić do wahań nastroju, problemów z koncentracją i pamięcią oraz do bezsenności. Substancje mogą wywoływać stany lękowe i spadek zdolności psychomotorycznych. Lekomania wywołuje nie tylko zaburzenia w sferze psychicznej, ale i jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Skutki uboczne leków są tym bardziej odczuwalne przy przekroczeniu zalecanych dawek lub za długim stosowaniu farmaceutyku. Substancje mogą zaburzać równowagę i stopniowo wyniszczać organizm. Uszkadzają często nerki i wątrobę. Wywołują problemy z układem trawiennym, a także wrzody żołądka. Osoba uzależniona może również cierpieć na zaburzenia krążenia i problemy z prawidłowym funkcjonowaniem serca. Przedawkowanie może doprowadzić do zatrucia organizmu, a nawet do śmierci. Z kolei nagłe odstawienie leków może powodować zawroty głowy, drżenie kończyn, problemy z oddychaniem, skurcze mięśni czy zaburzenia snu. Zespół abstynencki przebiega więc podobnie jak w przypadku choroby alkoholowej czy narkomanii.

 

Przy tak poważnej chorobie, jaką jest lekomania, skutki mogą być nawet tragiczne. Niezbędne jest więc podjęcie natychmiastowych działań. Przy wielu uzależnieniach najbardziej polecaną metodą jest terapia zamknięta, rozpoczęta odwykiem i poparta terapią behawioralną. Klinika leczenia lekomanii Medjol zapewnia profesjonalne podejście do każdego pacjenta. Wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo osoby uzależnionej w czasie procesu odtruwania organizmu z substancji psychoaktywnych, łagodząc skutki zespołu abstynenckiego. Detoks jest niezbędnym krokiem, dającym szansę na wyjście z nałogu, ale powinien być przeprowadzony pod okiem doświadczonych specjalistów. Następnie pacjent bierze udział w grupowych i indywidualnych spotkaniach z psychiatrą, psychoterapeutom i psychologiem. Zajęcia mają na celu pomóc zrozumieć przyczynę uzależnienia oraz wywołać chęć zmiany nastawienia o chorego. Wskazują także sposoby radzenia sobie z pokusami oraz pozwalają powrócić do codziennego życia w trzeźwości, uwzględniając sferę zawodową i naprawę relacji z bliskimi.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button