Jazda pod wpływem alkoholu jest powszechnie uznawana za niebezpieczną i grożą za nią bardzo surowe kary. Ale co z narkotykami i innymi środkami odurzającymi? Społeczeństwo coraz bardziej jest świadome zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdów po spożyciu substancji psychoaktywnych. Jednak wciąż zdarzają się osoby, które decydują się na taki krok. Wydaje się, że nie surowość, a brak nieuchronności kary to powoduje. Trudno to jednak definitywnie stwierdzić, ponieważ prowadzenie pod wpływem narkotyków jest też mniej zakorzenione w świadomości społecznej niż wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jaki jest wpływ substancji odurzających na osobę kierującą pojazdem? Czy jazda pod wpływem narkotyków jest taka groźna? Jak wyglądają konsekwencje prowadzenia w takim stanie?
Czym są środki odurzające i jak wpływają na kierowcę?
Środki odurzające to substancje działające na układ nerwowy w taki sposób, że zmieniają percepcję rzeczywistości. Mają też ogromny wpływ na refleks oraz zdolność podejmowania decyzji. Tym bardziej zażywanie tego typu substancji jest niebezpieczne dla osoby kierującej pojazdem. Jazda pod wpływem narkotyków kojarzy się z ludźmi bardzo młodymi. Coraz częściej zdarza się to jednak ludziom w średnim oraz starszym wieku, chociaż statystycznie do tej pory bardziej dotyczyła ich jazda po alkoholu.
Do grupy środków odurzających zalicza się marihuanę, amfetaminę, kokainę, dopalacze, opioidy i leki psychotropowe. Marihuana spowalnia czas reakcji, obniża koncentrację i zdolność oceny sytuacji na drodze. Amfetamina oraz kokaina powodują nadmierną pewność siebie, agresję, a co za tym idzie- skłonność do ryzykownej jazdy. Natomiast opioidy zmniejszają czujność, spowalniają refleks i często prowadzą do senności. Tymczasem leki psychotropowe często prowadzą do problemów z koordynacją ruchową, a także dezorientację i uczucie zmęczenia. Alarmujące dane z ostatnich lat wskazują na to, że zażywanie opioidów i leków psychotropowych dotyczy często ludzi starszych. Zażywają oni lekarstwa na ich bazie, zupełnie nie zdając sobie sprawy ze skutków tego. Zatem prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków, to zjawisko dotyczące każdej grupy wiekowej. Pod wpływem tych substancji można nie zdawać sobie sprawy z ograniczeń, co skutkuje niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.
Jazda pod wpływem narkotyków – zagrożenia i konsekwencje
Pomimo, że najczęściej polska policja łapie osoby pijane za kółkiem, to kierowanie pod wpływem narkotyków zdarza się coraz częściej. Jest też ono traktowane przez polskie prawo na równi z tym pierwszym przestępstwem. Trzeba sobie zdać sprawę, że każda jazda pod wpływem niesie za sobą poważne konsekwencje prawne. Artykuł 178a Kodeksu Karnego mówi o pozbawieniu wolności do lat dwóch- jest to kara za jazdę pod wpływem narkotyków i alkoholu. To nie wszystko, co może za to grozić, ponieważ sąd może postanowić także o zakazie prowadzenia pojazdów na okres od jednego roku do nawet piętnastu lat. Często orzekane są wysokie kary finansowe, w tym wpłaty na fundusze związane z pomocą ofiarom wypadków.
Aspekty prawne całej sytuacji nie są jedynymi konsekwencjami przestępstwa, jakim jest kierowanie pod wpływem środków odurzających, ponieważ zatrzymanie przez policję przynosi skutki w życiu kierowcy. Dotyczy to zarówno życia zawodowego jak i prywatnego. W przypadku pracy efektem może być jej utrata. Szczególnie wtedy gdy mamy do czynienia z kierowcami zawodowymi lub osobami, wobec których wymaga się niekaralności. Przekłada się to w bezpośredni sposób na życie rodzinne.
Najgorsze efekty, bo także dla osób postronnych, ma obecność osoby pod wpływem narkotyków na drodze publicznej. Często dochodzi wtedy do wypadków, w tym śmiertelnych. Dzieje się tak, ponieważ wpływ substancji odurzających na refleks i koordynację kierującego pojazdem jest ogromny.
Jakie są skutki jazdy pod wpływem narkotyków dla bezpieczeństwa na drodze?
Obecność substancji odurzających w organizmie osoby prowadzącej jest skrajnie niebezpieczna nie tylko dla niej samej, ale przede wszystkim dla innych użytkowników drogi. Zmniejszony refleks, zła ocena odległości prowadzi do potrącenia pieszego czy zderzenia z innym pojazdem. Kierowca pod wpływem narkotyków nie zdaje sobie sprawy, że gwałtownie przyspiesza czy też hamuje. Często nie zatrzymuje się na czerwonym świetle czy przed znakiem stopu. Jeśli nawet jeśli robi te rzeczy specjalnie, to i tak nie widzi w tym niczego niebezpiecznego, bo jego percepcja jest bardzo mocno zaburzona.
Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być niezażywanie substancji, które mogą wpływać na nas za kierownicę. Nie jest to takie proste. Jednak jeśli ktoś w naszym otoczeniu ma zamiar wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu i narkotyków, należy go powstrzymać za wszelką cenę. Jeśli już dojdzie do zażycia substancji odurzających, to wzięcie pod uwagę publicznego transportu czy taksówki jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Trzeba pamiętać o tym, że wypadek pod wpływem narkotyków, którego będziemy sprawcą lub ofiarą niesie za sobą konsekwencje na całe życie. Często też czyjeś życie kończy się z powodu jednej nierozważnej decyzji.