Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Zażywanie substancji odurzających jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia organizmu, ale także silnie oddziałuje na psychikę człowieka, niezależnie od wieku. Istnieją 4 fazy uzależnienia od narkotyków. Każda z nich niesie ze sobą zmiany w zachowaniu człowieka i jest niepodważalną oznaką, że coś niepokojącego dzieje się z drugą osobą. Dowiedz się, jak je rozpoznać oraz jak pomóc uzależnionemu.

Etapy uzależnienia od narkotyków – faza pierwsza eksperymentalna

Pierwsza faza, określana jest jako eksperymentalna. Najczęściej można rozpoznać problem z uzależnieniem po przekrwionych oczach, rozszerzonych lub zmniejszonych źrenicach, nadpobudliwością lub ospałości. Może jej również towarzyszyć utrzymujący się katar. W pierwszym etapie pojawiają się również pierwsze kłamstwa dotyczące miejsca przebywania czy ludzi, którymi człowiek się otacza, spóźnienia czy chęć szybkiego przemknięcia do swojego pokoju, by nikt nie zorientował się, że uzależniony jest pod wpływem danej substancji. Ten etap można określić również jako postawę wypierającą, ukrywającą przed światem zażywanie narkotyków. Już na tym etapie można pójść na odwyk narkotykowy. Mediol to miejsce, które pomaga uzależnionym na każdym etapie. Im wcześniej narkoman zgłosi się po pomoc, tym mniejsze zmiany w jego organizmie zajdą.

Fazy rozwoju uzależnienia od narkotyków – II i III

Kolejne dwa etapy uzależnienia od narkotyków to już widoczne zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu. Pojawiają się nowe persony, dotąd nieznane partnerom, rodzicom czy starym przyjaciołom. Następuje całkowita zmiana środowiska. Pojawia się agresja, zaniedbanie podstawowych czynności związanych z higieną, obowiązkami domowymi czy pracą. Pojawia się agresja słowna i pierwsze długi zaciągnięte na poczet kupna narkotyków. Trzeci etap jest już zaawansowanym stadium uzależnienia. Zachowanie uzależnionego stale pogarsza się, odurzanie się substancjami następuje nie tylko w towarzystwie, ale także samemu. Pojawiają się konflikty z prawem, zwolnienia z pracy czy wydalenie ze szkoły, kłótnie, bójki. Wejście w trzecie fazy rozwoju uzależnienia od narkotyków u narkomanów to pierwsze przedawkowania i ogólne pogorszenie się stanu zdrowia, które zaczyna się od przewlekłego kaszlu. Osoba uzależniona twierdzi, że ma kontrolę nad sytuacją i w każdej chwili może przestać, a także, że nie robi niczego, co może je szkodzić. Ośrodek uzależnień od narkotyków, który zajmuje się profesjonalnym leczeniem, jest skuteczną formą pomocy. Pozwala na skupienie się na problemie i przepracowanie trudności.

Fazy uzależnień od narkotyków – czwarte stadium

Skoro minęły już trzy fazy uzależnień od narkotyków, ostatnia jest w zasadzie kumulacją i efektem długotrwałego zażywania substancji odurzających. Pojawia się szereg zdrowotnych komplikacji (kaszel, wyniszczenie organów, a także zmiana wyglądu zewnętrznego). Agresja i wybuchy złości znajdują się na porządku dziennym. Pojawia się depresja, paranoje narkotyczne, problemy z prawem, a czasami także myśli samobójcze. To ostatni moment, by takiej osobie pomóc i zaproponować próbę podjęcia działań, które pozwolą jej wyjść z nałogu. Fazy uzależnień zmieniają się szybko, dlatego warto reagować i rozmawiać.

Narkotyki znacząco obciążają organy, a także wpływają na psychikę. Proces wychodzenia z nałogów jest długi i wymaga dużych nakładów pracy. Rozpoczyna go detoks narkotykowy. To etap, w którym stopniowo ogranicza się przyjmowanie środków, bez zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Natychmiastowe odstawienie może prowadzić nawet do śmierci. Odtrucie narkotykowe stabilizuje funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ogranicza dyskomfort związany z odstawieniem. Ze względu na występowanie różnego rodzaju objawów w postaci dreszczy, wymiotów, zawrotów głowy, czy stanów lękowych chory cały czas przebywa pod opieką lekarza, dlatego warto wybrać odpowiedni ośrodek leczący uzależnienie od narkotyków. To wykwalifikowana, doświadczona kadra, która wie, jak rozmawiać z osobami, które borykają się z tym problemem. Ośrodek leczenia narkomanii Medjol zatrudnia specjalistów, którzy nieustannie poszerzają swoje kompetencje. Zapewniają odpowiednią farmakoterapię, detoksykację oraz terapię ze specjalistami.

Po udanym detoksie rozpoczyna się terapia od narkotyków z psychoterapeutą. Sesje mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo. Czas trwania leczenia może sięgać nawet kilku miesięcy. Każdy przypadek jest inny, a długość odwyku zróżnicowana. Jeżeli zauważysz, że bliska osoba przeżywa aktualnie jedną z wyżej wymienionych faz uzależnienia – skontaktuj się z nami. Odwyk narkotykowy jest trudnym etapem, ale jednocześnie pierwszym krokiem do odzyskania równowagi psychicznej i poprawy jakości życia.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button