Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

„Narkomania jest problemem społecznym. Osoba, która zmaga się z tym uzależnieniem wcale nie musi wyglądać jak stereotypowy narkoman. Może to być ktoś z naszego otoczenia, kogo nigdy byśmy nie podejrzewali o problem z narkotykami, ponieważ posiada wspaniałą rodzinę, dobrą pracę lub też wzorowe oceny w szkole i wielu przyjaciół.“

Uzależnienie od narkotyków to choroba, która może dotknąć niemal każdego. Nie można więc przyjmować postawy, że np. bliska osoba chorego na pewno by coś zauważyła. Przez niektóre, subtelne objawy, bardzo łatwo przeoczyć uzależnienie. Osoby borykające się z narkomanią często negują swój problem i nie przyznają się do choroby. Należy więc posiadać umiejętności dostrzegania najmniejszych detali, by jak najszybciej zareagować i pomóc. Szybszy początek leczenia uzależnienia od narkotyków, pozwoli na uzyskanie lepszych efektów.

Coraz częściej mamy do czynienia z tym, że towarzyskie i eksperymentalne zażywanie narkotyków staje się elementem funkcjonowania nie tylko młodych dorosłych, ale także młodzieży. Znaczna grupa ludzi podtrzymuje i akceptuje pozycję narkotyków określanych mianem rekreacyjnych. Chodzi przede wszystkim o marihuanę, ecstasy czy też leki uspokajające. Z krytyką spotyka się natomiast używanie opiatów i lotnych rozpuszczalników.

Udzielenie właściwej pomocy zależne jest od znajomości podstawowych objawów psychicznych i somatycznych, które powstały w konsekwencji zarówno jednokrotnego zażycia jak i przewlekłego używania lub przedawkowania narkotyków.

OBJAWY UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

W przypadku osób uzależnionych od narkotyków, można zauważyć różnorodne zmiany w zachowaniu. Chorzy, w sposób nagły przekształcają swoje dotychczasowe nawyki oraz rezygnują z wszelkich zainteresowań. Pojawiają się także wahania nastroju oraz wahania aktywności, od nadmiaru energii i pobudzenia, aż po zobojętnienie, apatię czy niechęć do jakiejkolwiek aktywności. U młodych osób, można zaobserwować odsuwanie się od dawnych znajomych, ucieczki z domu, kłamstwa, napady agresji oraz złości. Osoba, która do tej pory była nam bardzo bliska, staje się zupełnie obcym człowiekiem. Jest zamknięta w sobie i nikogo do siebie nie dopuszcza. Wymienione objawy mogą świadczyć nie tylko o problemie z narkotykami. Są one bardzo charakterystyczne również dla zaburzeń depresyjnych.

Oprócz zmian w zachowaniu, pojawiają się także zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Pierwszym czynnikiem, który możemy dopasować do konsekwencji nadużywania narkotyków jest nagłe chudnięcie. W oczy rzuca się blada i ziemista cera, zmiany skórne na twarzy, rozszerzone lub zwężone źrenice, przekrwione oczy, widoczne siniaki czy też nakłucia. Objawów narkomanii jest naprawdę dużo. Warto wiedzieć, że u osób, które zmagają się z tym problemem często pojawia się zupełnie nowy styl ubierania, nowa fryzura, tatuaże i kolczyki. Inną sferą jest zaniedbanie higieny osobistej, słodkawy zapach ubrań, oddechu a nawet włosów.

To czy dana osoba jest uzależniona od narkotyków, można określić analizując zarówno wygląd zewnętrzny, ogólny stan zdrowia, stan psychiczny oraz rozwój fizyczny. Najważniejsza jest obserwacja. Pamiętaj, że nie można bagatelizować najdrobniejszych szczegółów, które mogą stanowić początek góry lodowej.

Na jakie objawy trzeba zwrócić swoją uwagę, aby w porę zareagować i udzielić właściwej pomocy?

Wygląd zewnętrzny i ogólny stan zdrowia: wychudzenie, charakterystyczny, słodkawy zapach wydychanego powietrza, włosów oraz ubrań, zaniedbanie wyglądu, higieny osobistej, zmiany w sposobie poruszania się i mówienia, wahania nastroju i aktywności, zaburzenia snu związane z bezsennością lub nadmierną sennością, drżenie rąk, męczliwość, przewlekły kaszel, częste przeziębienia, bóle głowy, bóle żołądka, bóle w klatce piersiowej, napady drgawkowe, częste urazy.

Stan psychiczny: utrata zainteresowań, problemy z zapamiętywaniem, okresy związane z niepamięcią, trudności w koncentracji, niewyraźna mowa, napady śmiechu, przyśpieszony tok myślenia, podwyższenie nastroju lub przygnębienie, drażliwość, urojenia prześladowcze, mówienie do siebie, napady lęku, omamy, iluzje.

Rozwój fizyczny: widoczny spadek energii, zaburzenia w odżywianiu się, zahamowanie wzrostu, osłabienie popędu seksualnego. Czynności ruchowe: zaburzenia równowagi, powolny chód, pobudzenie ruchowe, zastyganie w niekonwencjonalnych pozycjach, niezborność ruchowa.

Oczy: rozszerzone źrenice wolno reagujące na światło, zwężone źrenice i brak reakcji na światło, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, brak kontroli nad ruchami gałek ocznych, podwójne widzenie, przemijający wytrzeszcz gałek ocznych.

Nos: katar i kichanie, krwawienie z nosa, obrzęk śluzówki nosa, zapalenie skóry pod nosem, owrzodzenia lub perforacja przegrody nosa,

Jama ustna: uczucie suchości w ustach, słodki zapach z ust, brak połykania śliny, próchnica.

Skóra: wzmożona potliwość, świąd i pieczenie skóry, obrzęk dłoni, podrapania, ropnie, przebarwienia – brązowe plamy na palcach, ślady po wkłuciach domięśniowych, dożylnych, wybroczyny i zasinienia.

Organizm przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku, przystosował się do niego i teraz bez substancji psychoaktywnej nie potrafi prawidłowo funkcjonować. Ten typ uzależnienia należy leczyć poprzez detoksykację organizmu. Uzależnienie psychiczne od narkotyków przyczynia się natomiast do zachwiania psychiki osoby uzależnionej. Okazuje się, że nic nie jest tak ważne jak przyjmowanie narkotyków. Uzależniony zapomina o dawnych sprawach i obowiązkach. Wszystkie czynności życia codziennego są zaniedbane, podobnie jak relacje z bliskimi osobami, czy też z rodziną. Należy zwrócić uwagę również na to, że zachodzi tutaj wzrost tolerancji na narkotyk, przez co osobie chorej dawna dawka nie wystarcza, więc musi zażywać coraz więcej i więcej narkotyków. Leczenie tego typu uzależnienia od narkotyków jest bardzo trudne i czasochłonne. Odbywa się ono w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.

Jeśli masz problem z uzależnieniem od narkotyków lub uważasz że bliska Tobie osoba traci grunt pod nogami przez narkotyki, zapraszamy do kontaktu.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button