Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Narkomania stanowi poważny problem społeczny. Specyfiki coraz częściej są stałym elementem funkcjonowania nie tylko młodych dorosłych, ale również nieletnich, dzieci i młodzieży. Zażywanie narkotyków może być spowodowane chęcią eksperymentowania z nielegalnymi substancjami, ale też efektem namowy rówieśników czy próbą przełamania własnych ograniczeń mi.in. nieśmiałości. Co więcej, narkotyzowanie się często ma wymiar rekreacyjny, młodzi ludzie traktują zażywanie specyfików jako formę spędzania wolnego czasu bądź przyjmowane są celem rozluźnienia przed imprezą. Zachowania takie są bardzo ryzykowne, ponieważ substancje psychoaktywne mają silne działanie uzależniające. O ile narkotyki miękkie oddziałują na organizm w mniejszym stopniu i są akceptowane przez znaczną grupę ludzi, którzy określają substancje jako rekreacyjne, to narkotyzowanie się specyfikami z grupy twardych, ma poważne konsekwencje dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Substancje psychoaktywne działają na ośrodkowy układ nerwowy i są przyczyną powstania w krótkim czasie uzależnienia psychicznego i fizycznego. Ich zażywanie wiąże się z pojawianiem się objawów, które widoczne są w zmianie nastroju, zachowania, a nawet świadomości. Specyfiki powodują również problemy natury emocjonalnej, a także przyczyniają się do zmian w wyglądzie zewnętrznym. Odpowiednia pomoc i reakcja otoczenia umożliwia zahamowanie rozwoju choroby i daje szansę na szybkie wyleczenie, bez wystąpienia poważnych skutków ubocznych długotrwałego narkotyzowania się. Jakie są zatem oznaki brania narkotyków i dopalaczy? Jak wyglądają oczy i źrenice po narkotykach?

ZACHOWANIE PO NARKOTYKACH

Substancje psychoaktywne, którymi są narkotyki wpływają na receptory w mózgu, powodując zmiany w zachowaniu. Pierwszym objawem zażywania narkotyków jest zazwyczaj nagła zmiana nawyków. Osoby, które zaczynają się narkotyzować porzucają dotychczasowe zainteresowania i hobby. Pogrążanie się w nałogu skutkuje również izolowaniem się od bliskich i zaprzestaniem spotykania się ze znajomymi. Dodatkowo niepokojącym symptomem, może być nowa grupa znajomych, z którymi wcześniej dana osoba nie utrzymywała kontaktu. Tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne i nagłe wyjścia w niewiadomym celu, mogą świadczyć o chęci ukrycia faktu zażywania narkotyków. Pojawiają się wahania nastroju i aktywności, często naprzemiennie występuje zmęczenie i euforia. Spowodowane jest to działaniem narkotyków, byciem na haju i głodzie. Objawem zażywania substancji psychoaktywnych mogą być napady agresji i złości, które spowodowane są ograniczeniem przyjmowania środków odurzających lub brakiem środków finansowych na zakup kolejnej działki. Dlatego niepokojącym sygnałem może być wynoszenie wartościowych przedmiotów, niekorzystne zamiany lub rzekome gubienie wartościowych rzeczy np. telefonu, laptopa. Pojawiają się spóźnienia i późne powroty, kłamstwa i oszustwa co do sposobu spędzania wolnego czasu, na wszelkie pytania i próby pomocy osoby reagują agresją i zaprzeczeniem. Objawem zażywania narkotyków może być również bełkotliwa mowa, posługiwanie się slangiem, nadmierny apetyt lub jego brak. Wszelkie zmiany w zachowaniu powinny być obserwowane, ponieważ mogą być związane z zażywaniem narkotyków i rozwojem uzależnienia. Dodatkowo osoby uzależnione zazwyczaj ukrywają przedmioty, które służą do narkotyzowania się. Dlatego też wszelkie „dziwne” przedmioty tj. lufki (wykorzystywane do palenia marihuany lub haszyszu), fajki wodne, bibułki, a także folie aluminiowe, złotka (służą do wypalania heroiny), torebki foliowe, tabletki, pigułki, proszki i nieznane, ukryte kwiaty (konopie indyjskie), igły i strzykawki stanowią jednoznaczny sygnał ostrzegawczy istnienia problemu.

OBJAWY BRANIA NARKOTYKÓW W WYGLĄDZIE ZEWNĘTRZNYM I OGÓLNYM STANIE ZDROWIA

Zmiany w wyglądzie zewnętrznym mogą obejmować zmianę stylu ubierania. W tym znaczeniu osoba będzie naśladowała styl subkultur, w których narkotyki odgrywają ważną rolę, co może się przekładać także na piercing i ostry makijaż. Co więcej, osoby mogą zmienić fryzurę i kolor włosów, zacząć się tatuować etc. Dodatkowo oznaką zażywania narkotyków jest zmiana wyglądu skóry. Cera pod wpływem działania substancji staje się blada i ziemista, pojawiają się krosty i owrzodzenia, które najczęściej zlokalizowane są w okoli nosa. Niekiedy można zauważyć obrzęk dłoni i podudzi, podrapania tzw. przeczosy, a także wzmożoną potliwość i świąd skóry. Utrata lub wzmożony apetyt przekłada się na zmianę masy ciała (zazwyczaj dochodzi do spadku ciężaru ciała, a nawet wychudzenia). Jednoznacznym objawem zażywania narkotyków są widoczne na ciele zasinienia i nakłucia, które najczęściej można zauważyć na przegubach dłoni, łokci, pachwin i okolicy kostki. Osoby nadużywające narkotyków zaniedbują rownież higienę osobistą i przestają dbać o swój wygląd. Rozpoznanie zażywania narkotyków umożliwia obserwacja oczu. Pojawia się przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, brak kontroli nad ruchami gałek ocznych, podwójne widzenie, rozszerzone (powiększone) źrenice, które wolno reagują na światło lub zwężone (małe) źrenice i brak reakcji na świtało, a także przemijający wytrzeszcz oczu.

U osób zażywających narkotyki występują również symptomy somatyczne, fizyczne. Zazwyczaj symptomem narkotyzowania się jest wzmożona męczliwość, drżenie rąk, częste przeziębienia i kaszel. Uzależnieniu często towarzyszy ból żołądka, głowy i klatki piersiowej. Niepokojącym objawem świadczącym o istnieniu problemu są również napady drgawkowe.

OBJAWY ZAŻYWANIA POSZCZEGÓLNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH

Narkotyki w zależności od działania na ośrodkowy układ nerwowy powodują pojawienie się innych objawów. Stymulanty pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, działanie takie wykazuje amfetamina i metaamfetamina. Depresanty opóźniają działanie ośrodkowego układu nerwowego, do tej grupy należy m.in. morfina i heroina. Psychodeliki zaś, określane również jako halucynogeny, powodują zaburzenie w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego np. LSD i ecstasy (extazy).

OBJAWY NARKOTYZOWANIA SIĘ OPIATAMI: HEROINĄ, MORFINĄ, OPIUM

U osób będących pod wpływem działania opiatów pojawiają się objawy w postaci lekko zwężonych źrenic, które nie reagują na światło. Cechą charakterystyczną jest dobry nastrój i pobudzenie oraz związany z tym słowotok (gadatliwość). Osoby będące na haju odczuwają błogostan, stan beztroski, odprężenie i ogólne zadowolenie. Dodatkowo zaobserwować można również rozleniwienie, ospałość oraz zmniejszenie lęku i niepokoju. Pojawiają się także objawy somatyczne tj. nudności i wymioty oraz zmniejszenie czynności wydzielniczej gruczołów. O zaawansowanym stopniu uzależnienia od opiatów świadczą stany depresyjne, trudności z koncentracją i artykułowaniem słów, osłabienie woli. Niepokojącym objawem jest również znaczne wychudzenie i spadek sił. Pojawiają się symptomy w postaci bladości skóry i wyprysków ropnych, wypadania włosów, zapalenia żył i/lub wątroby oraz rozległej próchnicy.

OBJAWY ZAŻYWANIA AMFETAMINY (TZW. FETY)

U osób będących pod wpływem amfetaminy występują charakterystyczne objawy w postaci wzmożonej aktywności, nadmiernej ruchliwości, wykonywania irracjonalnych czynności oraz brak koncentracji. Co więcej, zaobserwować można rozszerzone źrenice, lekki wytrzeszcz oczu, słowotok i nadmierną płaczliwość. Objawem zażywania fety jest również bezsenność, utrata wagi ciała i stan ogólnego rozbicia. Długotrwałe zażywanie amfetaminy skutkuje pojawieniem się symptomów w postaci niepokoju, lęku, napięcia, stanów depresyjnych, psychoz, ataków agresji i pobudzenia. Występują również objawy somatyczne tj. biegunka, nadmierna potliwość, krwotoki z nosa, bóle klatki piersiowej i gwałtowne, nieregularne bicie serca.

OBJAWY PO ZAŻYCIU KOKAINY

Kokaina jest substancją psychoaktywną o działaniu pobudzającym. Osoby będące pod jej wpływem wykazują silne pobudzenie psychoruchowe. Charakterystyczne są rozszerzone źrenice, które słabo reagują na światło, pojawiają się symptomy w postaci kataru i pociągania nosem, zmniejszonego łaknienia, a także obrzęk i podrażnienie skóry w okolicach nosa (zaczerwienie i łuszcząca się skóra). Dodatkowo u osób będących pod wpływem działania koki zwiększa się ciśnienie krwi.

OBJAWY PALENIA MARIHUANY I HASZYSZU

Fizycznymi objawami palenia marihuany są szerokie źrenice, które słabo reagują na światło, przekrwione spojówki, charakterystyczny słodkawy oddech, skłonności do nieuzasadnionego śmiechu, pobudzenie ruchowe i gadatliwość. U osób, które zażywają marihuanę przez dłuższy okres czasu występują symptomy w postaci napadów agresji, nadwrażliwości, zaburzenia percepcji, psychoz, omamów i iluzji, a także zaburzenie pracy serca i układu oddechowego.

OBJAWY PRZYJMOWANIA HALUCYNOGENÓW

Narkotyki halucynogenne (m.in. LSD, grzyby halucynogenne, bieluń dziędzierzawa) przyjmowane przez krótki okres czasu powodują zmiany postrzegania, wpływają na pojawienie się pobudzenia oraz halucynacji wzrokowych i słuchowych. Osoby będące pod wpływem halucynogennych środków odurzających mają ograniczone poczucie czasu i przestrzeni. Można zaobserwować objawy fizyczne w postaci rozszerzonych źrenic, suchości ust, braku koordynacji ruchowej. Charakterystyczna jest także nadwrażliwość zmysłów oraz zaburzenia świadomości. Natomiast objawami długotrwałego brania środków o działaniu halucynogennym są stany lękowe, psychozy, urojenia o negatywnych treściach, bezsenność, omdlenia, pojawiają się tendencje samobójcze i uszkodzenia układu nerwowego. Dodatkowo występuje ślinotok, wymioty, zesztywnienie lub zwiotczenie mięśni, arytmia serca i wzrost ciśnienia krwi.

OBJAWY ZAŻYWANIA DOPALACZY

Dopalacze to bardzo niebezpieczne substancje odurzające, ponieważ ich skład znacznie się różni, niemal każdy specyfik jest inny i zawiera niebezpieczne, toksyczne związki. Dlatego też w zależności od zawartych substancji pojawią się odmienne objawy. Głównymi symptomami zażywania dopalaczy są nudności, zawroty i bóle głowy, stany lękowe, bezsenność, a także drgawki, problemy z oddychaniem i znużenie. Dodatkowo zaobserwować można zmienioną, bladą cerę, owrzodzenia w okolicy nosa, przekrwione oczy i nadmierną potliwość.

OBJAWY GŁODU NARKOTYKOWEGO

Objawy zespołu abstynencyjnego po narkotykach pojawiają się w wyniku zmniejszenia dobowej dawki lub całkowitego odstawienia substancji. Symptomy odstawienne mogą być różne w zależności od rodzaju zażywanych środków odurzających, czasu oraz przyjmowanych dawek substancji psychoaktywnych. W każdym jednak przypadku odstawieniu narkotyków towarzyszy trudna do opanowania chęć, a nawet przymus sięgnięcia po używkę, który określany jest jako głód narkotykowy. W sytuacji niezaspokojenia potrzeby narkotyzowania się, u uzależnionych pojawia się drażliwość, frustracja, a nawet napady agresji. Objawami fizycznymi odstawienia lub ograniczenia przyjmowania narkotyków opioidowych jest wzmożona potliwość, dreszcze, świąt, katar, łzawienie, bezsenność, niepokój, nudności i wymioty, biegunka, a także bóle mięśni, stawów i kości. Najczęstszymi objawami odstawiennymi po amfetaminie jest przygnębienie, anhedonia, małomówność, niepokój, drażliwość, nadmierna senność, a także bóle głowy i wzmożone łaknienie. Wśród objawów abstynencyjnych występujących po zażywaniu kokainy można wymienić stan depresji i przygnębienia, niepokój, letarg, zaburzenie orientacji, myśli samobójcze, bezsenność lub nadmierna senność oraz zwiększony apetyt. Skutkiem ubocznym zażywania marihuany jest drażliwość, obniżony nastrój, zaburzenia lękowe i zmniejszenie apetytu.

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które silnie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Działanie środków odurzających wpływa na zmianę zachowania, postrzegania, nastroju i świadomości. Różne używki wykazują odmienne działanie stymulujące, pobudzające, euforyzujące lub halucynogenne. Dlatego też w zależności od rodzaju przyjmowanych narkotyków, pojawiają się inne objawy ich zażywania. W każdym jednak przypadku substancje psychoaktywne powodują powstanie uzależnienia psychicznego. Długotrwałe ich zażywania przyczynia się do wystąpienia problemów natury społecznej, psychicznej, emocjonalnej i zdrowotnej, prowadząc do degradacji życia we wszystkich jego aspektach. Narkomani nie mają kontroli nad swoim nałogiem, potrzebna jest zatem pomoc w wyjściu z uzależnienia. Aby było to możliwe konieczna jest znajomość objawów zażywania narkotyków i postawienie wstępnej diagnozy, która umożliwi podjęcie odpowiednich działań. Detoksykacja i leczenie odwykowe w specjalistycznym ośrodku, jest dla chorych szansą, na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

 

Bibliografia:

  1. Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, kbpn.gov.pl; [online] https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=112213
  2. Wodowski G., Narkotyki i ich używanie, w: Polityka karna wobec osób zażywających narkotyki, Małopolskie Stowarzyszenie Probacja oraz Monar na bajzlu, Kraków 2005
  3. Jędrzejko M., Piórkowska K., Leksykon narkomanii, Wyd. Typografia, Pułtusk 2004

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button