Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Ruletka, jednoręki bandyta, poker, a nawet powszechne gry liczbowe mogą spowodować silne uzależnienie. Wizja zdobycia wysokiej wygranej, najczęściej pieniężnej, zachęca do ciągłego podejmowania ryzyka i grania o coraz wyższą stawkę. Łatwo wtedy stracić kontrolę i wpaść w nałóg. Wyróżnia się cztery fazy uzależnienia od hazardu, z czego najpoważniejszą jest granie patologiczne. Dowiedz się, czym charakteryzują się kolejne etapy choroby i jak leczyć uzależnienie.

 

Fazy uzależnienia od hazardu

Każde uzależnienie bierze się zazwyczaj z przekroczenia cienkiej granicy między okazjonalnym przyjmowaniem niewielkiej dawki, a niepohamowaną potrzebą regularnego zażywania substancji uzależniającej. Tak samo sprawa wygląda przy uzależnieniu od hazardu. Początkowo uprawiany jest jako forma zabawy. W fazie zwycięstw gry zdarzają się okazjonalnie, a pojawiające się wygrane wywołują coraz silniejsze pobudzenie oraz snucie fantazji o coraz większych wygranych. Potencjalny uzależniony wierzy, że ma wpływ na przebieg gry, dlatego coraz częściej bierze udział w zakładach o coraz wyższe stawki. W fazie strat gracz odnotowuje duże przegrane, a przez to coraz bardziej się zadłuża. Ewentualne wygrane z prób odegrania się idą na spłaty zaciągniętych długów, albo przeznaczane są na dalsze gry. Osoba uzależniona zaczyna okłamywać otoczenie, co coraz bardziej zaczyna się odbijać na życiu osobistym i zawodowym. Kolejne etapy uzależnienia od hazardu to faza desperacji i faza utraty nadziei. W pierwszej sytuacja gracza jest beznadziejna. Jednak ani ogromne długi, ani widmo utraty rodziny nie są w stanie przysłonić mu wizji wielkiej wygranej. Pojawiają się kradzieże, które mogą doprowadzić do konfliktów z prawem. W ostatniej fazie osoba uzależniona od hazardu ma poczucie, że straciła wszystko, co miała – pieniądze, rodzinę, szansę na wygraną. Gracz pilnie potrzebuje wtedy specjalistycznej pomocy. W innym przypadku może popaść w konflikt z prawem, zacząć zażywać środki psychoaktywne, a nawet popełnić samobójstwo.

 

Hazard – uzależnienie, objawy

Statystyki mówią, że aż 1/3 polskiego społeczeństwa bierze udział w grach liczbowych, a aż 27 tysięcy graczy uprawia hazard patologiczny. Uzależnienie ciągnie za sobą nie tylko skutki finansowe, ale także społeczne. Osoba mierząca się z nałogiem skupia się wyłącznie na potrzebie grania, wmawiając sobie, że kolejna partia pokryje wszelkie zaciągnięte zobowiązania, wykorzystane oszczędności, czy nawet pozwoli oddać ukradzione pieniądze. Ta obsesja bardzo często powoduje utratę zaufania najbliższych oraz problemy w pracy. Przez hazard rozpada się wiele rodzin, a osoba dotknięta nałogiem nie raz wpada w depresję, a nawet ma myśli samobójcze. Nadal jednak nie potrafi przestać grać i robi wszystko, by zdobyć pieniądze na kolejną partię.

 

Uzależnienie od hazardu objawia się ciągłym myśleniem o graniu oraz wielkiej wygranej. Osoba, która wpada w nałóg, podporządkowuje inne dziedziny życia pod hazard. Gracz traci samokontrolę nad czasem gry i wnoszonych stawek. Poświęca zajęciu coraz więcej czasu i przeznacza na ten cel coraz większe finanse. Zaniedbuje przez to swoje zobowiązania zawodowe i osobiste, co często kończy się utratą pracy albo zakończeniem edukacji. Osoba uzależniona zaczyna okłamywać swoich bliskich, by zamaskować swój nałóg, co niekiedy jest powodem rozwodu czy zerwania kontaktu z przyjaciółmi. Gracz traci także inne dotychczasowe zainteresowania. Często też przestaje dbać o swój wygląd i zdrowie. Osoba uzależniona od hazardu robi wszystko, by zdobyć pieniądze na kolejną partię. Niekiedy wykorzystuje fundusze, które miały być przeznaczone na inny cel, na przykład na dom, zaczyna zaciągać pożyczki, a nawet kraść. Nałóg odbija się także na jego psychice. Gracz może stać się rozdrażniony, kłótliwy, wybuchowy, a jednocześnie obojętny i nieprzystępny. Przez kolejne porażki odczuwa silne zdenerwowanie, które z czasem przeradzają się w poczucie winy, upokorzenie i odrazę do samego siebie.

 

Uzależnienie od hazardu – leczenie

Tak, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu, leków, czy narkotyków, najbardziej skutecznym sposobem leczenia hazardu jest terapia zamknięta, poprzedzona odwykiem.

Medjol to prywatna klinika leczenia od hazardu, która zapewnia pełne wsparcie osobie walczącej z nałogiem. Chory musi bowiem całkowicie przestać grać i tkwić w tym postanowieniu do końca życia. I nie chodzi tu tylko o gry liczbowe. Pacjent powinien zrezygnować nawet z towarzyskich rozrywek, takich jak chociażby scrabble czy bierki, a nawet nie może być ich świadkiem, ponieważ na nowo mogą rozbudzić w nim fantazje o wielkiej wygranej.

 

Całkowite odcięcie się od gier powinno być poparte terapią behawioralną, na której chory będzie mógł przeanalizować swój problem podczas indywidualnych i grupowych zajęć z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą. Spotkania pozwalają znaleźć podłoże uzależnienia oraz zmienić sposób myślenia pacjenta. Pomagają także wrócić do normalnego życia bez nałogu po zakończeniu terapii. Specjaliści omawiają, czym jest hazard, stopnie uzależnienia od niego oraz sposoby unikania okazji do grania, co zapobiega powrotom do dawnych przyzwyczajeń. Podejmują także kwestie naprawienia relacji z bliskimi i powrotu do życia zawodowego. Zapewniają także wsparcie po zakończeniu leczenia oraz przy nawrotach choroby.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button