Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Walka z uzależnieniem należy do jednych z najtrudniejszych bitew, które w swoim życiu muszą stoczyć osoby, które wpadły w szpony używek. Metody powrotu do życia w trzeźwości są zróżnicowane, jednak najskuteczniejsza jest oczywiście ta poznawczo-behawioralna, która pozwala stopniowo i dokładnie rozpracować problem. Pacjenci ośrodka Medjol biorą udział zarówno w indywidualnej, jak i grupowej terapii uzależnień. Wyjaśniamy, na czym polega skuteczność zajęć w kilkuosobowych grupach.

Terapia grupowa

Może wydawać się, że terapia grupowa uzależnień nie zapewnia odpowiednich warunków do tego, by dzielić się wstydliwymi słabościami. Należy jednak pamiętać, że sama decyzja o rozpoczęciu odwyku jest już bardzo odważnym krokiem. Osoby borykające się z alkoholizmem, narkomanią, hazardem, czy lekomanią niechętnie bowiem przyznają się do tego, że utraciły kontrolę nad własnym życiem. Jeśli jednak zdecydowałeś się zawalczyć o trzeźwą, lepszą rzeczywistość i dołączyć do Pacjentów ośrodka Medjol, to wiedz, że czeka tam na Ciebie grono osób, które również przeżywają obecnie zawirowania w swoim życiu. Uczestnicy zajęć tworzą wspólnotę, której przyświeca jeden cel, a mianowicie odzyskanie kontroli nad własnym życiem, poprawa jego jakości i naprawa relacji z bliskimi. Takie poczucie przynależności daje ogromną siłę i motywację do tego, by przetrwać kryzysowe sytuacje i zachować wstrzemięźliwość od substancji psychoaktywnych lub zgubnych zachowań. Terapia grupowa alkoholików pozwala porównać swoje doświadczenia, spojrzeć na ten sam problem z perspektywy obserwatora. Zajęcia grupowe są szansą na to, by raz na zawsze rozprawić się z mechanizmem iluzji i zaprzeczenia. Osoby uzależnione wykazują  bowiem tendencję do tego, by bagatelizować swój problem. Pamiętaj jednak, że jako człowiek masz prawo popełniać błędy. W trakcie całego życia spotykasz na swojej drodze mniejsze i większe przeszkody, niektóre z nich mogą Cię przerosnąć i wówczas stajesz się podatny na używki. Nigdy nie jest jednak za późno na to, by wybrać prywatny ośrodek terapii uzależnień i porzucić zgubny nałóg.

Dlaczego grupowa terapia uzależnień jest tak skuteczna?

Człowiek jest istotą społeczną. Już od najmłodszych lat uczy się funkcjonować w klasie, pracować w zespole, czy grać w drużynie. Poczucie bezpieczeństwa, jakie mu wówczas towarzyszy jest niezwykle cenne podczas leczenia uzależnień. Terapia grupowa dla młodzieży lub dorosłych to również sprawdzony sposób na to, by przywrócić osobie chorej pewność siebie i poczucie własnej wartości, które tak mocno ucierpiało w wyniku dotychczasowych wydarzeń. Rozmawiając i wymieniając się doświadczeniami, Pacjenci szukają pocieszenia i zrozumienia, wzajemnie pokazując sobie w ten sposób, że są sobie potrzebni. W zespole tkwi siła, dzięki której wielu Pacjentów naszego ośrodka zdołało wyrwać się ze szponów uzależnienia. Terapia grupowa – dla kogo jest rekomendowana? Żadna osoba, która boryka się z uzależnieniem, nie powinna czuć się osamotniona w swoim problemie. A podczas zajęć zespołowych można wymieniać się doświadczeniami, obserwować chorobę alkoholową lub narkomanię z innej perspektywy i odzyskiwać trzeźwość pod opieką specjalistów.

Jak wygląda leczenie w ośrodku?

Warto wiedzieć, że leczenie w ośrodku to nie tylko terapia grupowa. Jak wygląda cały pobyt? Każda osoba uzależniona, która zdecyduje się przyjechać do naszego ośrodka pod Warszawą, zaczyna swój pobyt od detoksykacji, podczas której organizm oczyszcza się ze szkodliwej substancji. Może to potrwać od 3 do nawet 10 dni. Jeśli stan Pacjenta był już zaawansowany, mogą pojawić się objawy zespołu odstawiennego. Aby detoks organizmu został przeprowadzony sprawnie, wykwalifikowana kadra medyczna czuwa nad stanem Pacjenta i gotowa jest wesprzeć proces oczyszczania za pomocą narzędzi farmakologicznych. Dopiero, gdy uzależniony jest „czysty”, może przystąpić do zajęć, które oferuje terapia uzależnień Medjol. Podzielone są one na omówione powyżej sesje grupowe, jak i na indywidualne spotkania z terapeutą uzależnień. Doskonale rozumiemy, że nie wszyscy Pacjenci czują się komfortowo, rozmawiając o swoim nałogu, czy traumach z przeszłości w grupie. Podczas indywidualnych zajęć mogą je przepracować w dyskretnych warunkach, mając obok wykwalifikowanego psychoterapeutę w pełni skupionego na swoim Pacjencie.

Należy podkreślić, że z alkoholizmu, narkomanii, czy lekomanii nie da się wyleczyć. Trzeźwy alkoholik lub czysty narkoman każdego dnia musi znaleźć w sobie siłę, by ponownie nie popaść w uzależnienie. Raz przekroczoną granicę niezwykle łatwo przekroczyć ponownie, ponieważ uzależniony doskonale wie, jak to zrobić. Właśnie dlatego podczas terapii grupowej i indywidualnej Pacjenci poznają techniki wzmacniające, dzięki którym łatwiej będzie im oprzeć się przyszłym pokusom. Ponadto ośrodek Medjol oferuje wsparcie Pacjentów również po zakończenia leczenia stacjonarnego, dzięki czemu w chwilach kryzysu nie czują się oni słabi i osamotnieni.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button