Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Ucieczka w leki, narkotyki, alkohol czy hazard to niezwykle ryzykowna forma odstresowania się po ciężkim dniu lub próba wyciszenia tłumionych emocji związanych z wydarzeniami z przeszłości lub teraźniejszości. Niestety przekroczenie cienkiej granicy, za którą króluje uzależnienie, jest niezwykle proste i zwykle dochodzi do tego niepostrzeżenie. Jeśli jednak zauważyłeś, że bliska Ci osoba utraciła kontrolę nad piciem, wizytami w kasynie lub przyjmowaniem innych szkodliwych substancji, warto jak najszybciej skłonić ją do podjęcia leczenia. Niestety wielokrotnie próby te spotykają się z agresywną reakcją. Jak zatem skutecznie przekonać bliską osobę do podjęcia leczenia w ośrodku uzależnień?

Czy można zmusić chorego do leczenia?

Uzależnienie od hazardu, narkotyków, leków, gier, czy alkoholu to z definicji stan zaburzenia psychicznego i fizycznego. Nie można zatem wyleczyć tej choroby tak jak grypy czy złamanej nogi. Do wkroczenia na drogę w trzeźwości konieczna jest szczera chęć zmiany wyrażana przez chorego. Leczenie z uzależnienia to proces czasochłonny oraz bardzo trudny, aby był skuteczny, nie może być przeprowadzany wbrew woli chorego. Całe leczenie składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszym z nich jest detoksykacja, czyli kilkudniowy proces oczyszczenia organizmu, podczas którego chory musi pozbyć się szkodliwych substancji. Mogą wówczas wystąpić zagrażające życiu objawy zespołu odstawiennego, dlatego detoks powinien być przeprowadzany pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej w centrum leczenia uzależnień. Posiada ona odpowiednie narzędzia, leki oraz umiejętności do pracy z osobami uzależnionymi. Po detoksie przeprowadzana jest terapia (indywidualna oraz grupowa), podczas której Pacjent wraz z terapeutą stara się przepracować swoje problemy, dotrzeć do źródła swojego uzależnienia. Uświadomienie sobie pierwotnej przyczyny sięgnięcia po kreskę lub kieliszek, czy wejścia do kasyna jest niezwykle istotne w procesie leczenia. Aby rozpocząć nowy etap w życiu, należy bowiem poznać zagrożenie, które wcześniej pokonało chorego i sprowadziło go na drogę uzależnienia.

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Doskonale wiesz już, że metody leczenia uzależnień będą skuteczne dopiero wtedy, gdy sam chory zechce zawalczyć o trzeźwe życie. Nie oznacza to jednak, że jako przyjaciel, brat lub żona nie możesz nic zrobić. Bliskie otoczenie zwykle jako pierwsze zaczyna zauważać, że ktoś popadał w uzależnienie. Sam chory zwykle wypiera swój problem. Występuje tu bowiem mechanizm iluzji i zaprzeczenia, który polega na tym, że chory sam sobie przedstawia argumenty, które usprawiedliwiają jego działania i pozwalają zagłuszyć sygnały, które miałyby wskazywać, że problem ten rzeczywiście istnieje. Uzależniony uważa, że w każdym momencie mógłby rzucić picie, gdyby tylko chciał. Może również dojść do prób obwiniania najbliższych za swój stan, chory racjonalizuje swoje zachowanie lub przywołuje tylko miłe wspomnienia związane z przyjmowanie narkotyków lub wizytami w kasynie.

Jak nakłonić osobę uzależnioną do leczenia?

Próby nakłonienia osoby uzależnionej do podjęcia leczenia mogą spotkać się nie tylko z wyparciem problemu, ale nawet agresją ze strony chorego. Po kilku bezowocnych próbach bliscy mogą zwyczajnie się poddać. Należy jednak pamiętać, że w trakcie każdego uzależnienia dochodzi do momentów kryzysu – być może to one będą odpowiedzią na pytanie „jak przekonać kogoś do terapii”. Jest to bowiem czas, kiedy mur obronny osoby uzależnionej wydaje się słabnąć. Kryzys przychodzi zwykle wraz z poczuciem winy za swoje zachowanie lub podczas kaca fizycznego i moralnego. Wówczas warto podjąć próbę rozmowy z uzależnionym. Okaż bliskiej osobie wsparcie i gotowość do towarzyszenia jej w drodze po trzeźwość, ale jednocześnie zachowaj konsekwencję. Jeśli zdecydujesz się powiedzieć, że wyprowadzisz się, jeśli partnerka nie podejmie leczenia, to dotrzymaj słowa. Niekonsekwencja może bowiem prowadzić do współuzależnienia. Nie usprawiedliwiaj również zachowania uzależnionego przed jego współpracownikami, sąsiadami, czy członkami rodziny. Alkoholizm, narkomania czy lekomania to choroby, które wymagają leczenia. Nie ma magicznej, jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak przekonać osobę uzależnioną od narkotyków do leczenia. Jedno jest pewne, niezbędna jest tu konsekwencja oraz wsparcie.

Centrum leczenia uzależnień Medjol

Odpowiednim miejscem do tego, by rozpocząć walkę o lepsze, trzeźwe życie jest ośrodek leczenia uzależnień Medjol. Jest on położony pod Warszawą. Oddalenie od miejsca zamieszkania zwiększa szansę na skuteczność leczenia, ponieważ chory zostaje odcięty od dotychczasowych źródeł szkodliwych substancji lub znanych miejsc, w których mógł poddawać się uzależnieniu.  Ośrodek zatrudnia wykwalifikowane grono terapeutów, pielęgniarek i lekarzy, którzy na bieżąco czuwają nad stanem Pacjentów. Do dyspozycji chorych jest również wiele form aktywności, które wypełniają czas między zajęciami terapeutycznymi oraz pozwalają odzyskać spokój i na nowo nauczyć się, jak prowadzić relacje społeczne bez alkoholu. Zmotywowanie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia nie jest łatwe, na pewno jednak jest konieczne. Sygnał wysyłany przez najbliższych jest bowiem jednym z najczęstszych powodów, dla których chorzy decydują się zawalczyć o przyszłość swoją i swojej rodziny.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button