Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Uzależnienie od narkotyków to problem, który wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego. Leczenie jest długotrwałym i wymagającym procesem, a jego skuteczność zależy między innymi od rodzaju substancji, od której osoba jest uzależniona, długości trwania nałogu i zaangażowania w terapię. Jak wygląda leczenie narkomanii w przypadku zażywania takich substancji jak opioidy, amfetamina czy marihuana?

Ogólna charakterystyka leczenia uzależnienia od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków jest procesem złożonym, który często wymaga połączenia farmakoterapii i zajęć psychoterapeutycznych. Podstawowym celem jest nie tylko zaprzestanie zażywania substancji, ale również przeciwdziałanie nawrotom i wsparcie w odzyskaniu zdrowia psychicznego oraz funkcjonowania w codziennym życiu. Terapia zazwyczaj rozpoczyna się od detoksykacji, czyli procesu oczyszczania organizmu z substancji, która wywołała uzależnienie. Jej nagłe i niekontrolowane odstawienie często wiąże się z przykrymi objawami, jak na przykład wymioty, dreszcze, bóle mięśni, a także agresją. Odpowiednio przeprowadzony detoks pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia tych symptomów i pozwala przejść do kolejnego etapu – terapii. W zależności od potrzeb pacjenta, wdrażane są różne techniki i formy – najczęściej prywatny ośrodek uzależnień zapewnia zajęcia w grupach i spotkania indywidualne. Długość trwania leczenia w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania nałogu i postępach w pracy nad sobą. Poszczególne formy mogą się różnić również od rodzaju substancji, od której pacjent się uzależnił. Typy narkotyków obejmują: opiaty (m. in. kodeinę, heroinę czy opium), kanabinole (marihuana, haszysz) oraz środki pobudzające (kokaina, amfetamina, lsd).

Specyfika leczenia uzależnienia od opioidów

Leczenie uzależnienia od opioidów, czyli substancji naturalnych, syntetycznych lub półsyntetycznych jest największym wyzwaniem ze względu na silne objawy odstawienia i wysokie ryzyko nawrotu. Wśród substancji najczęściej pojawiają się buprenorfina, metadon, heroina i morfina. Proces często rozpoczyna się od medycznie wspomaganego detoksu, który może obejmować stosowanie odpowiednich leków – ich zadaniem jest złagodzić dolegliwości i wzmocnić organizm. Ten etap trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Następnie niezbędna jest terapia grupowa lub indywidualna. W przypadku uzależnienia od narkotyków istotne jest wsparcie społeczeństwa, gdyż wielu pacjentów boryka się z samotnością i wykluczeniem społecznym. Dla lekarzy duże wyzwaniem stanowi także monitorowanie i leczenie współistniejących zaburzeń psychicznych, co jest częstym zjawiskiem wśród osób uzależnionych od opioidów.

Specyfika leczenia uzależnienia od amfetaminy

Amfetamina i jej pochodne, takie jak metamfetamina, powodują silne uzależnienie psychiczne. Wywołuje zmiany w zachowaniu, a także wyniszcza organizm. Podobnie, jak w przypadku opioidów niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego detoksu, które nie tylko pomoże usunąć pozostałości środków, ale także poprawić kondycję fizyczną pacjenta. Leczenie uzależnienia od amfetaminy skupia się głównie na terapii behawioralnej i psychoterapii, mających na celu zmianę wzorców myślenia i zachowania. Ze względu na długotrwałe skutki neurologiczne, takie jak problemy z koncentracją czy depresja, pacjent może wymagać również wsparcia farmakologicznego i długoterminowego monitorowania stanu psychicznego. Leczenie narkomanii daje najlepsze efekty w sytuacji odosobnienia, dlatego najlepiej zdecydować się na pobyt w ośrodku zamkniętym, gdzie z dala od toksycznego środowiska można na nowo poukładać wszystkie ważne sprawy.

Specyfika leczenia uzależnienia od marihuany

Chociaż marihuana jest często uważana za substancję o niższym potencjale uzależniającym, leczenie od niej również wymaga kompleksowego podejścia. Zawarte w niej THC, czyli tetrahydrokannabinol to substancja psychoaktywna, która bezpośrednio po zażyciu wywołuje uczucie radości i euforii, by stopniowo przejść w fazę relaksu, spokoju, a na końcu objawia się apatią, sennością i obniżeniem aktywności. Długotrwałe palenie marihuany prowadzi do rozwinięcia uzależnienia psychicznego, mogą pojawić się napady lęku, ataki paniki czy zaburzenia psychotyczne. Pojawiają się również skutki społeczne – trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji, a także wycofanie i utrata zainteresowań.  Leczenie uzależnienia od marihuany skupia się na pracy z terapeutą. Podczas sesji pacjent stopniowo poznaje mechanizm działania nałogu, uświadamia sobie, co go wywołuje, a także otrzymuje narzędzia do pracy nad sobą.

Leczenie uzależnienia od narkotyków wymaga indywidualnego podejścia i często długotrwałego zaangażowania ze strony pacjenta. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na pokonanie nałogu, ale dzięki pracy ze specjalistami można odzyskać kontrolę nad życiem. Poszczególne metody leczenia uzależnień wdrażane stopniowo, pomagają w odnalezieniu nowej drogi bez obecności narkotyków w codziennym funkcjonowaniu.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button