Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Dopalacze zostały uznane za jedne z bardziej niebezpiecznych środków odurzających. Ze względu na niepewny skład, bardzo często osoby, które je zażywają muszą mierzyć się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zatrucie dopalaczami może spowodować ciężki uszczerbek na zdrowiu. Z kolei regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia. By z niego wyjść konieczne jest leczenie odwykowe, a także kompleksowa terapia. Sprawdź, jak dopalacze wpływają na organizm.

Czym są dopalacze?

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które podobnie jak narkotyki oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Ich skład różni się od siebie – często bazują na różnych zanieczyszczonych wyciągach grzybów, ziół i mieszankach syntetycznych. Taki skład przypomina działanie narkotyków, takich jak marihuana, kokaina czy amfetamina. Ułatwiona dostępność w porównaniu z innymi substancjami odurzającymi kusi wiele osób. Ich zażywanie niesie ze sobą groźne konsekwencje dla całego organizmu. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, co znajduje się w składzie i jaka będzie reakcja. Najczęściej po takie środki sięgają osoby młode, pod wpływem działania środowiska czy z ciekawości. Dla wielu osób to równie sposób radzenia sobie z problemami, próba ucieczki od nich, deficyty emocjonalna czy po prostu sposób na dobrą zabawę.

Specjaliści oceniają, że w dopalaczach może znajdować się kilkanaście tysięcy różnych związków chemicznych. O większości z nich nie ma danych dotyczących wpływu na organizm człowieka, dlatego po zażyciu może pojawić się zatrucie dopalaczami. Można je rozpoznać po: nudnościach, wymiotach, kołataniu serca, podwyższonym ciśnieniu krwi, biegunce, halucynacjach, większym poczuciu lęku. Osoby pod wpływem mogą być agresywne, nadpobudliwe, a finalnie podejmować działania autodestrukcyjne. Ze względu na niepewny skład dopalaczy, nigdy nie wiadomo, jak organizm zareaguje. Działanie dopalaczy jest często bardziej toksyczne, nieprzewidywalne i uzależniające niż sklasyfikowane narkotyki. Finalnie może dojść do  ostrej niewydolności oddechowo-krążeniowej, zatrzymania akcji serca i zgonu.

Wpływ uzależnienia od dopalaczy na organizm

Przyjmowanie substancji odurzających, nie tylko powoduje psychiczne i fizyczne uzależnienie, ale także wywołuje szereg problemów zdrowotnych. Pacjent przestaje tak jak do tej pory patrzeć na świat, a środowisko jedynie potęguje uzależnienie od dopalaczy. Objawy można rozpoznać po silnej potrzebie zażycia kolejnej dawki, problemach fizycznych i psychicznych, częstych nudnościach, bólach głowy. Uzależniony skupia się na zdobyciu kolejnej partii substancji, stopniowo coraz gorzej radzi sobie w szkole, pracy, kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Mogą rozwinąć się stany lękowe i depresja.

Uzależnienie od dopalaczy najczęściej dalej objawy fizyczne:

  • Przekrwione oczy,
  • Blada cera,
  • Spadek masy ciała,
  • Owrzodzenia w okolicy ust i nosa,
  • Rozszerzone lub zwężone źrenice

Wyraźnie można zauważyć zmianę zachowania. Uzależnienie od dopalaczy można rozpoznać po:

  • Drażliwości, częstej zmianie nastrojów,
  • Zmianie środowiska, pojawienie się nowych osób, odcięcie się od dawnych przyjaciół,
  • Izolacji społecznej,
  • Napadach złości,
  • Agresji,
  • Napadach euforii,
  • Zmianie dotychczasowych nawyków,
  • Porzucenie pasji,
  • Pogorszenie wyników w szkole/pracy,
  • Kłamstwach, problemach z prawem.

U osób uzależnionych może wystąpić również zjawisko politoksykomanii, czyli jednoczesnym przyjmowaniem różnych substancji psychoaktywnych. Polega na łączeniu alkoholu z zażywaniem dopalaczy czy paleniu marihuany. Konsekwencją jest uzależnienie od środków psychoaktywnych oraz wielu substancji i niewłaściwe pracujący układ nerwowy, który zaczyna źle odbierać świat zewnętrzny. Pojawiają się różne obrazy, które nie istnieją, głosy, których nie ma czy zupełnie odmienne odczuwanie zapachów. Oprócz układu nerwowego dopalacze negatywnie wpływają na pracę nerek, żołądka czy wątroby. Samodzielne odstawienie dopalaczy jest trudne i wymaga specjalistycznego wsparcia. Konieczne jest również odżywienie organizmu i uzupełnienie niedoborów witamin i mikroelementów.

Jak przebiega leczenie uzależnienia od dopalaczy?

Leczenie uzależnień od dopalaczy przebiega podobnie, jak w przypadku narkomanii. Chory powinien podjąć decyzję o podjęciu detoksu i rozpocząć terapię. Najlepsze efekty daje pobyt w ośrodku zamkniętym, z daleka od toksycznego środowiska, które zachęcałoby do zażywania środków odurzających. Na miejscu, przy wsparciu odpowiednich specjalistów, można w bezpieczny i komfortowy sposób wyjść z uzależnienia. Prywatny ośrodek odwykowy daje pacjentom przestrzeń do pracy nad sobą. Sesje indywidualne i grupowe pomagają w otwarciu się na nowe doświadczenia. Przepracowanie problemów ze specjalistą uczy, jak radzić sobie z trudnościami i jakie metody będą bezpieczne, kiedy chory znajdzie się w trudnym położeniu. Terapia od uzależnień powinna trwać również po zakończeniu pobytu w ośrodku. Można kontynuować ją, by zapobiegać nawrotom.

Pomoc w uzależnieniu jest niezbędna. Ważna jest motywacja oraz narzędzia, które daje terapia. Z każdego nałogu można wyjść – wymaga to zaangażowania i intensywnej pracy nad sobą. Warto pamiętać, że odpowiednio wcześnie podjęte leczenie znacząco zwiększa szanse na wyzdrowienie.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button