Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Wyrwanie się ze szponów uzależnienia to trudny i długotrwały proces. Warto pamiętać, że całkowite wyleczenie się z alkoholizmu czy narkomanii nie jest możliwe, ale kompleksowo przeprowadzona terapia pozwala grubą kreską oddzielić rozdział życia pod znakiem nałogu i rozpocząć nowy – zdrowy i szczęśliwy. Sprawdź, jak prowadzona jest terapia w naszym ośrodku i jaka metoda sprawia, że leczenie jest skuteczne.

Co poprzedza leczenie terapeutyczne?

W przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków czy dopalaczy niezbędne jest odtrucie organizmu. To wymagający etap, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie, dlatego najlepszym wyborem jest terapia uzależnień w ośrodku zamkniętym. Odizolowanie od toksycznego, pełnego pokus środowiska to szansa na skuteczny detoks. Odtruwanie organizmu przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej jest bezpieczne, a wszelkie towarzyszące temu procesowi dolegliwości są łagodzone. Warto pamiętać, że na tym etapie wystąpić może zespół abstynencyjny (odstawienny). Jego nasilenie jest związane z rodzajem przyjmowanych używek i czasem trwania nałogu. Jedna grupa pacjentów możesz odczuwać ból głowy i stany lękowe, natomiast inna zagrażające życiu napady drgawkowe i majaczenie. Aby załagodzić dolegliwości, którymi charakteryzuje się leczenie terapeutyczne na tym etapie, niezbędne jest wsparcie farmakologiczne. Specjaliści z prywatnego ośrodka zamkniętego Medjol zadbają o dobranie odpowiednich środków, które pozwolą pacjentowi przetrwać okres odtruwania organizmu w warunkach ambulatoryjnych.

Terapeuci uzależnień Medjol

Po oczyszczeniu organizmu ze szkodliwej substancji, terapeuci uzależnień biorą pacjentów pod swoje skrzydła, aby uwolnić ich od chęci zażycia używki i powrotu do nałogu. Sam detoks to jedynie wstęp do terapii psychologicznej – to ona bowiem determinuje skuteczność całego leczenia, które realizowane jest w oparciu o podejście humanistyczne i poznawczo-behawioralne. Pomoc terapeutyczna w ośrodku Medjol świadczona jest przez wykwalifikowaną kadrę psychoterapeutów, socjoterapeutów, psychiatrów, internistów i dietetyków. Terapia dla uzależnionych od narkotyków czy alkoholu w pierwszej części prowadzona jest tak, aby uświadomić pacjentom, jak katastrofalne skutki spowodował ich nałóg oraz jaką rolę odegrał w ich dotychczasowym życiu. Ten etap ma na celu zmienić sposób postrzegania przez pacjentów ośrodka Medjol używki, która wpłynęła niekorzystnie na jakość ich życia. Dopiero odblokowanie tłumionych uczuć i dotarcie do sedna problemu, który przyczynił się do tego, że pacjent szukał zapomnienia w hazardzie, alkoholu czy narkotykach pozwoli przejść do drugiego etapu, podczas którego goście prywatnego ośrodka poznają techniki radzenia sobie z trudnościami w swoim przyszłym, trzeźwym życiu.

Rodzaje terapii uzależnień

Wyróżnia się dwa rodzaje terapii uzależnień: grupową oraz indywidualną. Obie te formy wykorzystują specjaliści z ośrodka Medjol w swoim autorskim programie leczenia. Zajęcia w formie grupowej sprawiają, że pacjenci czują się pewniej, ponieważ mogą dzielić się tym, co czują i wspólnie motywować się do walki z nałogiem. Należy jednak pamiętać, że każdy uzależniony może posiadać wspomnienia, o których wstydzi się mówić w grupie, a są one kluczowe w procesie zdrowienia. Wówczas niezbędne są sesje indywidualne, podczas których terapeuta jest gotowy poświęcić całą swoją uwagę jednej osobie i dotrzeć do sedna dręczących ją problemów. Odpowiednio przeprowadzone sesje indywidualne, to gwarancja sukcesu. Pacjenci oswajają swoje wewnętrzne demony, poznają prawdę o samych sobie i uczą się technik radzenia sobie w sytuacjach, które wcześniej doprowadziły do sięgnięcia po narkotyki lub alkohol.

Pomoc terapeutyczna jako forma zapobiegania nawrotom

Należy pamiętać, że uzależnienia nie da się wyleczyć, ale można nauczyć się je kontrolować. Terapia uzależnień alkoholowych, narkotykowych i innych, która została przeprowadzona w ośrodku Medjol nie kończy się wraz z jego opuszczeniem. Silna wola naszych pacjentów bywa wystawiana na próbę każdego dnia, dlatego gdy tylko poczują nieodpartą chęć ponownego przekroczenia granicy trzeźwości, mogą na nas liczyć. Ośrodek Medjol oferuje szczególny rodzaj terapii uzależnień, która przyjmuje formę zajęć wzmacniających. Podczas terapii nawrotów nasi psychoterapeuci przeprowadzą pogłębioną analizę stanu psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej i udzielą jej niezbędnej pomocy w zakresie trudności, z którymi przyszło jej się zmierzyć po wyjściu z ośrodka.

 

 

 

 

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button