Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Leczenie uzależnień to bardzo złożony proces, w czasie którego korzysta się z wielu różnych technik i metod radzenia sobie z chorobą alkoholową. Jedną z najskuteczniejszych form, przynoszącą widoczne efekty w połączeniu z indywidualnymi spotkaniami ze specjalistą, jest terapia grupowa. Wyjaśniamy, na czym polega, jak przebiega oraz jak może pomóc w wyjściu z nałogu.

Czym jest terapia grupowa?

Terapia grupowa uzależnień to niezwykle istotny element leczenia alkoholizmu, odgrywający ważną rolę w drodze do trzeźwości. Polega na systematycznych, cyklicznych spotkaniach kilku lub kilkunastoosobowych grup zmagających się z problemem alkoholowym, które prowadzone są przez psychoterapeutę. Może przybierać formę grupy otwartej, do której dołączyć można w każdym momencie, jak i zamkniętej – wówczas jej skład się nie zmienia, a wszyscy uczestnicy razem zaczynają i kończą terapię. Specjalista przed rozpoczęciem sesji tworzy harmonogram, mający ustalenie terminów spotkań, a także ich przebiegu. Warto zaznaczyć, że wraz z upływem czasu ich postać ulega niewielkim, stopniowo wprowadzanym zmianom. Na pierwszych sesjach terapeutycznych dużą rolę odgrywa prowadzący. Tłumaczy, jak będzie wyglądać psychoterapia grupowa i co może wydarzyć się w jej trakcie. Jednocześnie stara się zmniejszyć potencjalne obawy obecnych na niej osób i zachęcać ich do regularnego uczestnictwa. W kolejnych etapach terapeuta ogranicza swoją aktywność, która sprowadza się do swego rodzaju nadzorowania przebiegu spotkań. Czuwa nad tym, aby w czasie ich trwania, pojawiły się wszystkie niezbędne czynniki terapeutyczne oraz aby każdy mógł się wypowiedzieć. Pilnuje również, aby nie padały żadne słowa krytyki i negatywne oceny ze strony uczestników wobec innych osób dzielących się swoimi doświadczeniami. Terapie grupowe, jako jeden z etapów zdrowienia oferuje ośrodek leczenia uzależnień Medjol.

Terapia grupowa – dla kogo jest przeznaczona?

Wiele osób zmagających się z alkoholizmem i innymi uzależnieniami odczuwa duży strach przed terapią grupową. Uczestnictwo w spotkaniach oznacza konieczność przyznania się do nałogu, co niekiedy jest dla nich ogromnym wyzwaniem. Ludziom dotkniętym chorobą alkoholową często towarzyszy również obawa przed oceną, która może skutecznie zniechęcać do dzielenia się swoimi przykrymi doświadczeniami z innymi. Warto jednak pamiętać, że grupy wsparcia dla uzależnionych od alkoholu to miejsce, w którym wszyscy uczestnicy zmagają się z podobnym problemem i w którym nie ma miejsca na krytykę. Terapia grupowa przeznaczona jest dla każdej osoby dotkniętej alkoholizmem – niezależnie od jej statusu społecznego, przeżyć, płci czy fazy choroby alkoholowej.

Korzyści płynące z uczestnictwa w terapii grupowej

Może wydawać się, że terapie grupowe uzależnień nie są dobrym środowiskiem do dzielenia się swoimi problemami, a uczestnictwo w nich nie przynosi realnych korzyści. Wręcz przeciwnie! Liczne badania i opinie uczestników potwierdziły, że spotkania z grupą osób o podobnych doświadczeniach związanych z nałogiem mają ogromne znaczenie dla procesu leczenia. Do ich najważniejszych zalet zaliczyć można:

  • Wsparcie osoby uzależnionej – osoba dotknięta alkoholizmem często czuje się osamotniona w swoim problemie. Uczestnictwo w terapii grupowej pozwala jej zrozumieć, że w rzeczywistości wiele innych ludzi zmaga się z bardzo podobnymi trudnościami. Dzieląc się doświadczeniami, otrzymuje bezwarunkową akceptację, nie będąc przy tym ocenianą. Wszystkie te kwestie dodatkowo motywują osobę do dalszego trwania w trzeźwości.
  • Wymianę doświadczeń z innymi – każdy, kto zmaga się z alkoholizmem, przeżywa go na różne sposoby. Grupa wsparcia dla osoby uzależnionej jest okazją do spojrzenia na nałóg z innej perspektywy oraz uświadomienia sobie, jak wiele negatywnych konsekwencji za sobą niesie. Daje to również możliwość poznania nowych sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym, stresem i życiowymi problemami.
  • Pomoc w powrocie do funkcjonowania w społeczeństwie – alkoholizm, podobnie jak inne uzależnienia potrafi całkowicie zmienić zachowanie człowieka. Spotkania grupowe i stały kontaktowi z ludźmi z niekiedy zupełnie innych środowisk, znacznie ułatwiają przystosowanie się do normalnego trybu życia, zdobywanie nowych zainteresowań, a także socjalizację z otoczeniem.
  • Okazję do pracy nad samym sobą – terapia grupowa odbywa się w atmosferze wzajemnego szacunku, zaufania i otwartości. W jej trakcie osoba ma szansę na poznanie samego siebie, swoich mocnych stron, a jednocześnie na pracę nad własnymi słabościami. Pomaga to zarówno w akceptacji swoich wad i podniesienia samooceny, ale także w poprawie relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Skuteczność terapii grupowej w leczeniu uzależnień

Terapia grupowa jest niezwykle skutecznym sposobem walki z uzależnieniem – właśnie dlatego stacjonarna terapia uzależnień w ośrodku Medjol zawsze ją uwzględnia! Tego typu sesje terapeutyczne pozwalają nie tylko na otrzymanie wsparcia ze strony uczestników zmagających się z problemem alkoholowym czy akceptację samego siebie. Przyczyniają się również do zmniejszenia ryzyka nawrotów choroby i motywują do dalszej walki z nałogiem. Ponadto dają możliwość nawiązania nowych znajomości z ludźmi, które podobnie osoba uzależniona pragną żyć w trzeźwości!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button