Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Leczenie uzależnienia wymaga zaangażowania, chęci do zmian i ogromnej pracy nad sobą. Tylko zaangażowanie i systematyczność pozwala przerwać problem uzależnienia. Najefektywniejszą metodą jest pobyt w ośrodku zamkniętym, gdzie odwyk od narkotyków, alkoholu czy leków można przejść pod okiem doświadczonych specjalistów. Ważnym aspektem jest również wsparcie grupowe. Sprawdź, jak wygląda pobyt w takiej placówce oraz jak wygląda terapia uzależnień od alkoholu, narkotyków, leków czy hazardu.

Terapia odwykowa

Pierwszym krokiem w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy leków będzie detoks, czyli odtrucie organizmu. Ten etap, w zależności od długości trwania nałogu i jego zaawansowania może trwać od kilku do kilkunastu dni. Dzięki odpowiednim lekom poszczególne funkcje organizmu się stabilizują, poprawia się krążenie, a narządy oczyszczają się z toksyn. Odtrucie przebiega pod okiem specjalisty, pomaga nie tylko poprawić parametry życiowe, ale także zapobiega powstawaniu zespołu odstawiennego. Drugim etapem leczenia jest psychoterapia uzależnień.

Terapia uzależnień

Głównym zadaniem terapii uzależnień jest przerwanie nałogu i nauka życia w długotrwałej abstynencji oraz zapobieganie nawrotom. Po zdiagnozowaniu problemu pacjent powinien pozostać w ośrodku zgodnie z zaleceniami specjalistów. Zwykle bliskich i rodziny przeraża brak kontaktu telefonicznego czy pozbawienie możliwości odwiedzin. Warto pamiętać, że prywatne centrum leczenia uzależnień na czas pobytu pacjentów staje się dla nich drugim domem, o który muszą dbać. Pokoje są wyposażone w niezbędne meble, a każdy pacjent ma zapewnione wyżywienie. W zależności od miejsca można również zadbać o formę, trenując na siłowni, skorzystać z sauny, zagrać w bilard czy pomagać w kuchni, jeżeli ktoś ma w sobie uśpioną pasję do gotowania. Codzienne życie połączone z terapią pozwala na stopniową reorganizację czasu i przyzwyczajanie się do życia bez nałogów. Praca z terapeutą skupia się głównie na psychice pacjenta. Dzięki pytaniom można powoli odkrywać, jakie wydarzenia popchnęły pacjenta w stronę nałogu, a także poznać swoje mocne i słabe strony. Dopiero zrozumienie tego mechanizmu pozwala samemu dojść do sposobu, jak z niego wyjść.

Terapia uzależnienia może być również prowadzona w miejscowych poradniach leczenia uzależnień, w oddziałach NFZ leczenia uzależnień dziennych lub całodobowych oraz w grupach AA. Po opuszczeniu ośrodka warto poszukać w pobliżu grupy wsparcia i dalej uczestniczyć w terapii podtrzymującej tak długo, jak będzie taka potrzeba. Proces trwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. W wielu przypadkach współpracuje się również z rodziną. Sesja z osobą współuzależnioną polega na systematycznym minimalizowaniu odczucia stresu, który obciążył psychikę. Dodatkowo uczy się, jak nie walczyć za kogoś, a jedynie wspierać.

Jak wygląda dzień na odwyku?

Ośrodek terapii jest bezpiecznym, przyjaznym miejscem, w którym każdy otrzyma wsparcie.  Pobyt w ośrodku odwykowym wiąże się z koniecznością przestrzegania regulaminu. Zwykle po przyjeździe przedstawia go kompetentna osoba. W zależności od miejsca, dzień może rozpocząć się od aktywności fizycznych czy spacerów na świeżym powietrzu i śniadania. Później jest czas na pracę nad sobą, relaks czy medytację. Kolejnym punktem w planie dnia są zajęcia z terapeutami lub sesje grupowe. W zależności od rodzaju uzależnienia pacjent dostaje konkretny plan dnia. Powinien brać udział we wszystkich przewidzianych aktywnościach. Później cała grupa wspólnie je obiad i ponownie uczestniczy w zajęciach. Dzień kończy kolacja i czas dla siebie. Dzięki odpowiedniemu harmonogramowi pacjent na nowo przystosowuje się do rzeczywistości i uczy się życia bez nałogu i organizacji codziennych czynności. W ośrodku zamkniętym, podobnie jak w domu pacjenci muszą zadbać o swój pokój, a także pomagać w drobnych pracach, jak na przykład porządki wokół posesji czy różne naprawy. Wszystko zależy od etapu, na jakim znajduje się dana osoba, jak postępuje leczenie i jak sobie radzi. Bezwzględnie wymagana jest abstynencja w przypadku uzależnień od alkoholu, narkotyków czy leków. Niektóre miejsca na początku zakazują również używania telefonów, korzystania z internetu i opuszczania ośrodka. Kontakt z bliskimi odbywa się w wyznaczone przez opiekuna w wyznaczone dni i godziny pod nadzorem. Taki zabieg służy odseparowaniu się od toksycznego środowiska, które nałóg w dużej mierze łączył.

Kluczem do osiągnięcia zamierzonego efektu terapeutycznego jest sumienność, zaangażowanie, samodyscyplina i systematyczna praca nad sobą. Dzięki temu terapia ma szansę na powodzenie. Warto pamiętać, że decyzja o podjęciu leczenia zależy od pacjenta. Może ją również przerwać ją w każdym momencie, ale wiąże się to z dużym ryzykiem powrotu do nałogu. Leczenie uzależnień w zamkniętych ośrodkach pozwala na nowo stanąć na nogi, a wsparcie zarówno terapeutów, jak i osób z podobnymi problemami z pewnością będzie dobrym bodźcem do zmian.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button