15 letnie doświadczenie

Leczenie Uzależnień +48 510 280 121 Ośrodek Detoksykacji +48 780 140 130

Wszczepianie Esperalu – Implantacja esperalu – Opis i działanie

Wszczepianie Esperalu Warszawa i okolice – Opis i działanie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
"Głównym zadaniem Esperalu jest zablokowanie enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W konsekwencji tego procesu, organizm osoby uzależnionej gromadzi metabolity, których działanie zbliżone jest do odczuwania tzw. kaca. W tym przypadku jest on jednak znacznie silniejszy. Objawy okazują się być na tyle nieprzyjemne, że osoba chora odczuwa lęk przed ponownym wypiciem alkoholu.“

Co to jest Esperal?

Esperal to nazwa leku, zawierająca w sobie aktywną substancję Disulfiram. Esperal dostępny jest w dwóch postaciach. W formie tabletek do połykania lub jako wszywka alkoholowa, czyli tabletki do implantacji. Sprzedawany jest w aptekach i jest dostępny dla chirurga oraz pacjenta na receptę.

Implantacja Esperalu znalazła swoje zastosowanie w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Implantacja jest działaniem pomocniczym, odgrywającym znaczącą rolę w dopełnieniu innej terapii. Niestety wszycie Esperalu nie przyczynia się do zmniejszenia chęci picia alkoholu, ani nie likwiduje uzależnienia. Wpływa natomiast w sposób dyscyplinujący na chorą osobę. Skoro uzależniony posiada w sobie Esperal – nie może dopuścić do wypicia alkoholu. Należy tutaj zaznaczyć, że pacjent nie powinien spożywać alkoholu na przynajmniej 48 godzin przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Sam zabieg oparty jest na wszyciu Esperalu w postaci tabletek, najczęściej w górną część pośladka. Stosowane są również inne miejsca implantacji na wyraźne życzenie pacjenta. Skórę oraz tkankę podskórną, znieczula się miejscowo, a po wykonaniu nacięcia skóry, chirurg wypreparowuje kanał z disulfiramem, w który wprowadza jałowe tabletki Esperalu. W opakowaniu znajduje się 10 jałowych tabletek – 1 tabletka przypada na 10 kg masy ciała. W przypadku szczupłych osób, liczba wszywanych tabletek jest ograniczana. Powstała rana jest zaszywana, a szwy zdejmuje się po 7-10 dniach w zależności od możliwości gojenia się rany.

Wchłanianie się i działanie Esperalu trwa około 8 miesięcy. Warto to jednak wziąć pod uwagę, ponieważ wszystko zależy od czynników takich jak ukrwienie, otyłość czy też aktywność fizyczna. Działanie Esperalu może być więc zmienna. Jego wszycie można powtarzać. Niestety w niektórych przypadkach może dojść do tzw. odrzucenia, polegającego na tym, że organizm osoby uzależnionej nie będzie tolerować ciała obcego, jakimi są tabletki Esperalu.

5 kroków prawidłowego zabiegu implantacji Esperalu

Badanie kontrolne osoby uzależnionej, zapoznanie się przez chorego z metodą leczenia alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej, zapoznanie się z działaniami niepożądanymi Disulfiram, podpisanie zgody na leczenie wszywką alkoholową, podanie znieczulenia i przystąpienie do implantacji wszywki alkoholowej.

 

Działanie wszywki esperalowej

Głównym zadaniem Esperalu jest zablokowanie enzymu biorącego udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. W konsekwencji tego procesu, organizm osoby uzależnionej gromadzi metabolity, których działanie zbliżone jest do odczuwania tzw. kaca. W tym przypadku jest on jednak znacznie silniejszy.

Objawy okazują się być na tyle nieprzyjemne, że osoba chora odczuwa lęk przed ponownym wypiciem alkoholu. Esperal należy stosować pod okiem lekarza, ponieważ po około 5-10 minutach od spożycia alkoholu, pacjent zaczyna odczuwać przykre dolegliwości.

Co się dzieje po wypiciu alkoholu?

Gdy rozpoczęto leczenie Disulfiramem, osobę chorą obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych. Ich spożycie, w dużym stopniu może przyczynić się do wystąpienia objawów zagrażających życiu. W organizmie dochodzi do wzrostu poziomu aldehydu octowego, po którym następuje zatrucie, czyli ostra nietolerancja alkoholu. Zaburzenie metabolizmu alkoholu w organizmie ma miejsce na skutek zahamowania działania enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który powinien utleniać trujący związek do mniej szkodliwego kwasu octowego.

Pierwsze objawy mają miejsce po 5-10 minutach od wypicia alkoholu. Gdy osoba uzależniona korzysta z terapii Disulfiramem, z przykrymi dolegliwościami musi się zmagać od 4-10 godzin. Kumulowanie się aldehydu octowego w organizmie może powodować: zawroty głowy, wymioty, bóle głowy,nudności, duszności, zaczerwienioną twarz, pocenie się, pokrzywkę, tachykardię.

Przeciwwskazania do leczenia Esperalem

Tego typu leczenie nie powinno być realizowane w przypadku osób, które cierpią na: niewydolność serca, nadwrażliwość na Disulfiram, chorobę niedokrwienną serca, zawał serca, niewydolność obwodową krążenia, nadciśnienie tętnicze, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe, zapalenie zarostowe tętnic, wcześniejsze próby samobójcze, zaburzenia psychiczne.

Co dalej?

Podczas leczenia i w przeciągu 14 dni od jego zakończenia, nie należy spożywać alkoholu. Leczenie alkoholizmu oparte o działanie Disulfiram, który zawarty jest w Esperalu, okazuje się być jednym z najskuteczniejszych form walki o trzeźwość.

Warto zaznaczyć, że terapia Esperalem jest zaliczana do terapii awersyjnych. Ich głównym zadaniem jest po prostu zniechęcenie osoby uzależnionej do picia alkoholu. Techniki oraz terapie awersyjne są dozwolone i stosowane. Zaleca się jednak, aby osoba uzależniona po implantacji Esperalu, niezwłocznie podjęła kroki w celu rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej.

Osoby chcące podjąć walkę z chorobą alkoholową zapraszamy do kontaktu. Nasz ośrodek terapii uzależnień położony niedaleko Warszawy pomoże Ci wyjść z nałogu

Ośrodek Terapii Uzależnień

Ośrodek Terapii Uzależnień

Terapia Uzależnień

Bezpłatne

konsultacje terapeutyczne

Leczenie Uzależnień

CHCESZ SKORZYSTAĆ
ZE WSPARCIA OŚRODKA uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość
oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Copyright © 2018 | Mapa strony
+48 510 280 121