Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Uzależnienie przyczynia się do problemów zdrowotnych, a także rodzinnych. W skrajnych przypadkach może skończyć się więzieniem, śmiercią i rzutować na życie następnych pokoleń. Aby tego uniknąć, należy jak najszybciej podjąć leczenie w specjalistycznym ośrodku. Warto jednak pamiętać, że chory musi sam wyrazić chęć zerwania z nałogiem, dopiero wówczas terapia będzie skuteczna. Jak jednak rozmawiać z osobą uzależnioną, aby uświadomić jej istotę problemu, z którym się zmaga i nie wywołać przy tym wybuchów agresji?

Co to jest uzależnienie?

Rozmowa na temat uzależnienia z osobą, która nadużywa alkoholu, narkotyków, leków lub szuka wrażeń w kasynach, jest dużym wyzwaniem. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Warto dowiedzieć się przede wszystkim, co to jest uzależnienie i jak wpływa na funkcjonowanie osoby z nałogiem. Uzależnienie postrzegane jest jako przekroczenie granicy, za którą przyjemność staje się zniewoleniem. Alkohol, który wcześniej jedynie relaksował i rozluźniał, teraz sprawia, że chory traci kontrolę nad własnym życiem. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy hazardu objawia się nieodpartą potrzebą przyjęcia jakiejś substancji lub wykonania danej czynności. Uzależniony w pogoni za setką czy kolejną działką jest gotowy odciąć się od rodziny, zadłużyć, a nawet dopuścić się przestępstwa. Przygotowując się do rozmowy, warto pamiętać, że uzależnienie to realne zagrożenie, które spotyka każdą warstwę społeczną i jego leczenie jest aktem odwagi, a nie powodem do wstydu.

Oswój temat uzależnienia

Dla osoby, która utraciła kontrolę nad własnym życiem, temat jej nałogu jest niczym drapieżne zwierzę, które obnaża kły i wysuwa pazury, gdy ktoś zaburza jego spokój. Ogólnikowe, moralizujące sformułowania typu „nałóg jest zły” lub „używki niszczą życie” mogą spowodować wybuch agresji u osoby cierpiącej na uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Jeśli chcesz przeprowadzić rozmowę, to rozmawiaj – ale pamiętaj, że ma to być dialog. Pytaj, próbuj dotrzeć do sedna problemu, zdecydowanie unikaj przysłowiowego robienia wykładu. Prawdopodobnie uzależniony będzie zarzekał się, że kontroluje sytuację, w której się znalazł. Możliwe także, że będzie wymieniał korzyści, jakie płyną z nałogu. Wówczas warto wykazać zrozumienie. To szansa, aby poznać sposób, w jaki osoba uzależniona postrzega otaczającą ją rzeczywistość i swoje miejsce w świecie. Tak stworzona nić porozumienia stanie się fundamentem do rozmowy na temat tego, czym jest uzależnienia psychiczne i uzależnienia fizyczne oraz jakie są skutki nałogu. Można także powołać się na publikacje naukowe i dane statystyczne. Wszystko po to, aby wyjaśnić, że lekomania czy inne uzależnienie może spotkać każdego, ale należy walczyć ze zgubnym nałogiem, aby odzyskać szczęśliwe i zdrowe życie.

Uzależnienie od alkoholu

Rozmawiając z osobą uzależnioną od alkoholu, która bagatelizuje swój stan, należy spokojnie i rzeczowo przypomnieć jej sytuacje, w których zachowała się nieodpowiednio, będąc pod wpływem. Przedstaw jej fazy uzależnienia od alkoholu i zapytaj, z którą z nich się identyfikuje lub w której znajduje się według Ciebie. Charakterystyka każdej z faz pozwoli osobie uzależnionej uświadomić sobie, że jej stan wymaga interwencji i że zaniedbanie problemu sprawi, że przejdzie do kolejnego, destrukcyjnego etapu. Porównując objawy uzależnienia od alkoholu z zachowaniem Twojego bliskiego, podkreśl, że nałóg to choroba, z którą trzeba walczyć. Postaraj się tak poprowadzić rozmowę, aby osoba uzależniona poczuła, że nie jesteś sędzią, lecz grasz z nią w jednej drużynie i jesteś gotowy na długą i angażującą walkę z jej nałogiem. Wsparcie najbliższych jest bardzo istotne, aby leczenie uzależnienia było skuteczna, a pacjent poradził sobie podczas chwil zwątpienia i słabości. Dlatego zadbaj, aby osoba uzależniona darzyła Cię zaufaniem. Nie możesz pozwolić sobie na hipokryzję. Jeśli sam miałeś kiedyś problem z alkoholem lub w stanie nietrzeźwości doszło do krępujących incydentów, lub zaników pamięci, wspomnij o nich podczas rozmowy. Tylko szczera rozmowa sprawi, że będziesz postrzegany jako sprzymierzeniec, a Twój bliski zdecyduje się na terapię w ośrodku Medjol.

Lekomania – jak ją rozpoznać, jak o niej rozmawiać?

Wyjątkowo trudnym do rozpoznania nałogiem jest uzależnienie od leków. Przemysł farmaceutyczny okazuje się być bardzo dochodową branżą. Leki bez recepty kupowane są wręcz na potęgę, aby mnóstwem kolorowych tabletek zapewnić sobie zdrowe i szczęśliwe życie. To powszechne, że na ból głowy wszyscy biorą ibuprofen, a na gorączkę paracetamol. Jeśli jednak leki przyjmowane są nadal mimo ustąpienia objawów, występują wahania nastroju, a próby odstawienia tabletek kończą się dolegliwościami fizycznymi, to znak, że przyjmowanie leków wymknęło się spod kontroli – są to bowiem objawy uzależnienia (lekomanii). Tutaj również kluczowa jest szczera, konkretna i oparta na zaufaniu rozmowa, dzięki której chory zechce podjąć się leczenia w ośrodku Medjol. Jeśli widzisz, że Twój bliski traci kontrolę nad swoim życiem i popada w nałóg, nie czekaj i skontaktuj się z nami.

 

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button