Napisane przez Piotr Strojnowski. Wysłane Leczenie

Udostępnij
4
(1)
Oceń

Ocena:

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

„W ramach posiadanych wysokich kompetencji oraz bazując na autorskim programie leczenia uzależnień, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce leczymy uzależnienie od gier hazardowych u osób dorosłych i młodzieży.”

Uzależnienie od gier hazardowych i hazardu stanowi uzależnienie behawioralne. Definiowane jest jako powtarzające się działanie, nad którym chory utracił kontrolę. Patologiczny hazard, określany również jako nałogowe granie czy hazard przymusowy, jest przyczyną wielu szkód dla osoby uzależnionej. Degradacji ulega system norm i wartości hazardzisty, jego codzienna aktywność zawodowa i społeczna. Co więcej, nałogowe uprawianie hazardu jest przyczyną poważnych konsekwencji ekonomicznych (popadanie w długi), co przekłada się na normalne funkcjonowanie rodziny. Uzależnienie to, bardzo często określane jest jako ukryte, gdyż w przeciwieństwie do innych nałogów: alkoholizmu czy narkomanii, nie wywołuje ono widocznych dla otoczenie symptomów, dlatego stosunkowo łatwo je ukryć. O diagnozie zaburzenia w postaci nałogowego hazardu nie decyduje rodzaj uprawianej gry, ale sposób w jaki uzależniony gra. Aktywność związana z patologicznym hazardem z czasem staje się dla chorego sensem życia i dominującą aktywnością w ciągu dnia. Co ważne, uzależniony nie ma kontroli nad chorobą, dlatego nie ma możliwości, żeby samodzielnie wyszedł z nałogu. Z tego powodu konieczna jest pomoc i rozpoczęcie leczenia odwykowego. W Centrum Medycznym MedJol w Warszawie podejmujemy terapię i leczenie uzależnień od hazardu. W prywatnym ośrodku odwykowym pacjenci znajdują się pod stałą opieką psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów, którzy dbają o bezpieczeństwo i skuteczność podejmowanych działań. Co ważne, w ośrodku w Warszawie uzależnionym gwarantujemy komfortowy pobyt w formie stacjonarnej, aby zniwelować dyskomfort odwyku i umożliwić szybkie odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Czy nałogowy hazard można zatem wyleczyć? Jak wyleczyć się z uzależnienia od hazardu? Jak leczyć hazardzistę? Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu w MedJol?

CZY Z HAZARDU MOŻNA SIĘ WYLECZYĆ?

To fundamentalne pytanie, które zadaje każdy hazardzista, który rozważa decyzję o podjęciu leczenia i terapii odwykowej. Nałogowe granie w kasynie, gry na automatach, zakłady bukmacherskie czy inny rodzaj hazardu jest uzależnieniem, które można wyleczyć. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim przyznanie się do własnej słabości i zrozumienie problemu. Jest to najtrudniejszy etap dla uzależnionego, gdyż działanie mechanizmów obronnych w postaci racjonalizacji, wyparcia i zaprzeczenia znacznie utrudnia zauważenie problemu i przyznanie się do nałogu. Dodatkowo, hazardziści głęboko wierzą, że kompulsywne granie w kasynie czy na automatach do gier, obstawianie zakładów bukmacherskich lub inne formy patologicznego hazardu przyniosą wymierny efekt w postaci odegrania się i wysokiej wygranej. Co więcej, w świadomości hazardzisty nierzadko kształtuje się przekonanie, że wszelka aktywność, której poświęca cały swój czas, jest dla dobra jego najbliższego otoczenia. Wizja wysokiej wygranej bowiem, ma na celu zapewnienie dostatniego życia i spełnienie marzeń najbliższej rodzinie i znajomym hazardzisty. Cele takie, w ocenie uzależnionego usprawiedliwiają jego zachowania. Z tego powodu hazardziści na wszelkie uwagi otoczenia reagują agresją i napadami złości. Leczenie uzależnień hazardowych jest zatem możliwe dopiero w sytuacji, kiedy chory sam zrozumie, że ma problem z nałogowym, patologicznym graniem i zamiast pomagać rodzinie wyrządza jej szkodę i krzywdę. Zazwyczaj momentem krytycznym, ale i przełomowym dla chorego jest spiętrzenie problemów i długów, z którymi osoba uzależniona nie jest w stanie sobie poradzić. Z tego powodu, znaczącym etapem okazuje się zatrzymanie lawiny narastających długów, negatywnych myśli oraz problemów rodzinnych. Zamiast pójść do kasyna należy udać się na terapię leczenia uzależnienia. Warto również podkreślić, że skuteczne leczenie uzależnienia od hazardu jest możliwe, ale tylko w sytuacji, kiedy sam hazardzista wyrazi chęć i wolę podjęcia walki z nałogiem oraz współpracy z psychoterapeutami. W przypadku przymusowego odwyku działania zazwyczaj są nieskuteczne. Mają małą szansę powodzenia ze względu na to, że uzależniony nie będzie chciał zmienić dotychczasowego stylu życia i zachowań. Z tego powodu, w Centrum Medycznym MedJol zanim rozpoczniemy terapię odwykową od hazardu, przeprowadzamy rozmowę – wywiad lekarski z chorym, podczas którego ustalamy, czy wyraża zgodę i jest świadomy swojej decyzji. Wierzymy, że tylko dobrowolne poddanie się leczeniu, zrozumienie problemu i rzeczywista potrzeba zmiany patologicznych zachowań jest kluczowym elementem podjęcia skutecznej terapii.

JAK WYGLĄDA LECZENIE UZALEŻNIENIA OD HAZARDU?

Leczenie z hazardu to długotrwały i trudny proces. Wiąże się bowiem ze zmianą myślenia, zachowań i postaw, a także koniecznością wypracowania sposobów radzenia sobie z trudnościami. W sytuacji przyjęcia do ośrodka odwykowego z każdym uzależnionym przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, którego celem jest poznanie podłoża problemu, rodzaju uzależnienia od hazardu (gry liczbowe, obstawianie wyników, automaty, kasyno) oraz stwierdzenie fazy nałogu. Informacje te umożliwiają dobranie odpowiedniej terapii i rozpoczęcie leczenia. Co ważne, w niektórych przypadkach, konieczne jest farmakologiczne leczenie hazardu. Przepisane leki mają na celu wyciszenie pacjenta i umożliwienie bezstresowego przejścia przez swoistego rodzaju „detoks”, czyli niemożność wykonywania codziennych czynności i nałogowego grania. Dlatego też, najważniejszym aspektem w terapii uzależnienia od hazardu jest:

  • odnalezienie jego podłoża;
  • wspólnie z terapeutą opracowanie strategii powrotu do prawidłowego funkcjonowania;
  • zmiana sposobu myślenia chorego.

Uzależniony może liczyć na opracowanie planu spłacania długu oraz na wsparcie w kolejnych etapach walki z nałogiem. Ważne jest także, aby nauczył się spędzać czas w taki sposób, aby jego myśli nie krążyły wokół grania. Wszystkie problemy uzależnionego powinny być rozwiązywane nie tylko na płaszczyznach powrotu do równowagi emocjonalnej, ale i społecznej.

Trzeba sobie uświadomić, iż dopiero całkowite zaprzestanie gry przyczyni się do obnażenia prawdziwego problemu, który w szybkim czasie da o sobie znać i który spowoduje, że pacjent nie będzie pragnąć tak mocno niczego innego, jak tylko powrotu do nałogu. Leczenie od hazardu w klinice odwykowej w Warszawie polega na terapii indywidualnej i grupowej, podczas której hazardziści poznają mechanizmy uzależnienia, podłoże swoich problemów i wspólnie z psychoterapeutami wypracowują sposoby radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Czas trwania terapii dla uzależnionych od hazardu stanowi kwestię indywidualną. Leczenie w zależności od fazy uzależnienia, determinacji chorego i chęci współpracy może być różne u innych osób. Co ważne, nawet po leczeniu zakończonym sukcesem należy uczestniczyć w terapii wspomagającej (nawrotów) w trybie ambulatoryjnym. Jest to ważne, gdyż pozwala na natychmiastową reakcję psychoterapeutów i jest remedium na powrót do nałogu.

GDZIE LECZYĆ UZALEŻNIENIE OD HAZARDU?

Hazardziści nierzadko podejmują próby samodzielnego poradzenia sobie z nałogiem, zazwyczaj następuje to w krytycznych sytuacjach, kiedy zagrożone jest spokojne życie rodziny. Zwykle jednak działania takie skazane są na porażkę, w zaawansowanej fazie uzależnienia, chory nie panuje nad impulsami, towarzyszące natrętne myśli również utrudniają wytrwanie w abstynencji i powstrzymywaniu się od patologicznego grania. Konieczna jest terapia dla hazardzistów. Leczenie uzależnień hazardowych jest trudne i długotrwałe, gdyż wiąże się z koniecznością zmiany zachowań i przyzwyczajeń. W Centrum Medycznym MedJol prowadzimy terapię zamkniętą dla hazardzistów i podejmujemy leczenie uzależnień od gier hazardowych, w tym na automatach. Podjęcie odwyku w naszym ośrodku jest szansą na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Co ważne, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce oferujemy leczenie hazardu. W MedJol terapię dla uzależnionych od hazardu prowadzą doświadczeni, wykwalifikowani psychoterapeuci, psychologowie i psychiatrzy. Podczas sesji indywidualnych i grupowych przeprowadzają z chorymi rozmowy, których celem jest zrozumienie mechanizmu uzależnienia, wypracowanie wzorców postaw i zachowań, umożliwiających podjęcie walki z nałogiem i radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Terapia uzależnienia od hazardu w Centrum Medycznym MedJol w Warszawie odbywa się w formie stacjonarnej. Oznacza to, że osoby decydujące się na podjęcie terapii i leczenie nałogu hazardowego zgadzają się na czasowy pobyt na terenie ośrodka przez czas prowadzonych działań, które mają na celu pomoc i wyjście z nałogu. Wierzymy, że taka forma cechuje się najwyższą skutecznością, gdyż hazardzista na jakiś czas zmienia swoje otoczenie. Domowe warunki i odbywanie leczenia w formie dochodzącej w naszej ocenie nie mają większego sensu. Uzależniony bowiem nadal ma kontakt z bodźcami i miejscami, które stanowią źródło jego problemu. Konieczna jest zatem czasowa zmiana otoczenia i zdystansowanie się. Terapia stacjonarna umożliwia skuteczne zaprzestanie wykonywanych codziennie patologicznych zachowań, związanych z uprawianiem hazardu. Warto podkreślić, że pobyt w ośrodku odwykowym jest dla uzależnionych źródłem dużego dyskomfortu, gdyż nie mają oni możliwości wykonywania czynności, które do tej pory były sensem ich codziennej aktywności. W Centrum Medycznym MedJol dążymy do tego, aby pobyt w naszym ośrodku był możliwie jak najmniej dolegliwy. Dlatego też, naszym pacjentom oferujemy komfortowy pobyt w prywatnej klinice w Warszawie. Dużo terenów zielonych, wiele form spędzania wolnego czasu, a także odcięcie od dotychczasowego, nierzadko „toksycznego” towarzystwa, umożliwia pacjentom wyciszenie i przemyślenie zachowań.

 

Uzależnienie od hazardu to w Polsce stosunkowo nowy problem, z tego powodu niewiele ośrodków odwykowych jest w stanie zaoferować pomoc w leczeniu patologicznego hazardu. W Centrum Medycznym MedJol doświadczona kadra lekarzy, psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów bazując na doświadczeniu i wiedzy wypracowuje w każdym przypadku indywidualne metody leczenia farmakologicznego hazardzistów i terapii tak, by cechowały się największą skutecznością. Komfortowe warunki odbywania terapii dla uzależnionych oraz relacje obopólnego zaufania i szacunku, w naszej ocenie wpływają na skuteczną walkę z nałogiem.

W ośrodku odwykowym MedJol nie ma rejonizacji co znaczy, że każdy hazardzista ma możliwość podjęcia u nas terapii, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Decyzja o leczeniu zazwyczaj jest bardzo trudna, dlatego też wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, oferując możliwość zgłoszenia się na oddział telefonicznie lub mailowo, w każdym przypadku zapewniając natychmiastową reakcję. Jesteśmy do dyspozycji 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu, gotowi aby udzielić uzależnionym pomoc i wdrożyć leczenie od gier hazardowych. Dla pacjentów z województwa mazowieckiego gwarantujemy również darmowy transport do ośrodka odwykowego. Osobom przebywającym w MedJol zapewniamy pełną poufność i anonimowość w sytuacji, kiedy nie wyrażają zgody na poinformowanie najbliższych osób. Wierzymy bowiem, ze tylko relacja oparta na zaufaniu między chorym a psychoterapeutami i lekarzami ma szansę na podjęcie skutecznego leczenia.

Chcesz skorzystać
ze wsparcia ośrodka uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość Oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Skontaktuj się z nami

OŚRODEK LECZENIA
UZALEŻNIEŃ MEDJOL

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa