Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Leczenie

Udostępnij

„W ramach posiadanych wysokich kompetencji oraz bazując na autorskim programie leczenia uzależnień, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce leczymy uzależnienie od gier hazardowych u osób dorosłych i młodzieży.”

Uzależnienie od gier hazardowych i hazardu stanowi uzależnienie behawioralne. Definiowane jest jako powtarzające się działanie, nad którym chory utracił kontrolę. Patologiczny hazard, określany również jako nałogowe granie czy hazard przymusowy, jest przyczyną wielu szkód dla osoby zmagającej się z nałogiem. Degradacji ulega system norm i wartości uzależnionego, a także jego codzienna aktywność zawodowa i społeczna. Co więcej, nałogowe uprawianie hazardu jest przyczyną poważnych konsekwencji ekonomicznych (popadanie w długi), co przekłada się na normalne funkcjonowanie rodziny. Uzależnienie to, bardzo często określane jest jako ukryte, gdyż w przeciwieństwie do innych nałogów: alkoholizmu czy narkomanii, nie wywołuje ono widocznych dla otoczenia symptomów, dlatego stosunkowo łatwo je ukryć.

O diagnozie zaburzenia w postaci nałogowego hazardu nie decyduje rodzaj uprawianej gry, ale sposób, w jaki uzależniony gra. Aktywność związana z patologicznym hazardem, z czasem staje się dla chorego sensem życia i dominującą aktywnością w ciągu dnia. Co ważne, uzależniony nie ma kontroli nad chorobą, dlatego nie ma możliwości, żeby samodzielnie wyszedł z nałogu. Z tego powodu konieczna jest pomoc i rozpoczęcie leczenia odwykowego. W Centrum Medycznym MedJol w Warszawie podejmujemy terapię i leczenie uzależnienia od hazardu. W prywatnym ośrodku odwykowym pacjenci znajdują się pod stałą opieką psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów, którzy dbają o bezpieczeństwo i skuteczność podejmowanych działań. Co ważne, ośrodek uzależnienia od hazardu w Warszawie zapewnia uzależnionym komfortowy pobyt w formie stacjonarnej, aby zniwelować dyskomfort odwyku i umożliwić szybkie odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu? To fundamentalne pytanie, które zadaje każdy hazardzista, który rozważa decyzję o podjęciu leczenia i terapii odwykowej. Nałogowe granie w kasynie, gry na automatach, zakłady bukmacherskie czy inny rodzaj hazardu jest uzależnieniem, które można wyleczyć. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim przyznanie się do własnej słabości i zrozumienie problemu. Jest to najtrudniejszy etap dla uzależnionego, gdyż działanie mechanizmów obronnych w postaci racjonalizacji, wyparcia i zaprzeczenia znacznie utrudnia zauważenie problemu i przyznanie się do nałogu. Dodatkowo, hazardziści głęboko wierzą, że kompulsywne granie w kasynie czy na automatach do gier, obstawianie zakładów bukmacherskich lub inne formy patologicznego hazardu, przyniosą wymierny efekt w postaci odegrania się i wysokiej wygranej.  W świadomości osoby uzależnionej  nierzadko kształtuje się przekonanie, że wszelka aktywność, której poświęca cały swój czas, jest dla dobra jego najbliższego otoczenia. Wizja wysokiej wygranej ma bowiem na celu zapewnienie dostatniego życia i spełnienie marzeń najbliższej rodzinie i znajomym hazardzisty. Cele takie, w ocenie uzależnionego usprawiedliwiają jego zachowania. Z tego powodu hazardziści na wszelkie uwagi otoczenia reagują agresją i napadami złości.

Leczenie uzależnienia od hazardu jest możliwe dopiero w sytuacji, kiedy chory sam zrozumie, że ma problem z nałogowym, patologicznym graniem i zamiast pomagać rodzinie, wyrządza jej szkodę i krzywdę. Zazwyczaj momentem krytycznym, ale i przełomowym dla chorego jest spiętrzenie problemów i długów, z którymi osoba uzależniona nie jest w stanie sobie poradzić. Z tego powodu, znaczącym etapem okazuje się zatrzymanie lawiny narastających zadłużeń, negatywnych myśli oraz problemów rodzinnych.

Zamiast pójść do kasyna, należy udać się na terapię leczenia uzależnienia. Warto również podkreślić, że skuteczne leczenie uzależnienia od hazardu jest możliwe, ale tylko w sytuacji, kiedy sam hazardzista wyrazi chęć i wolę podjęcia walki z nałogiem oraz współpracy z psychoterapeutami. W przypadku przymusowego odwyku działania zazwyczaj są nieskuteczne. Mają małą szansę powodzenia ze względu na to, że uzależniony nie będzie chciał zmienić dotychczasowego stylu życia i zachowań. Z tego powodu, w Centrum Medycznym MedJol zanim rozpoczniemy terapię odwykową od hazardu, przeprowadzamy wywiad lekarski z chorym, podczas którego ustalamy, czy wyraża zgodę i jest świadomy swojej decyzji. Wierzymy, że tylko dobrowolne poddanie się leczeniu, zrozumienie problemu i rzeczywista potrzeba zmiany patologicznych zachowań sprawi, że terapia hazardowa będzie skuteczna.

 

Leczenie uzależnienia od hazardu – jak wygląda?

Terapia hazardowa to długotrwały i trudny proces. Wiąże się bowiem ze zmianą myślenia, zachowań i postaw, a także koniecznością wypracowania sposobów radzenia sobie z trudnościami. Podczas procesu przyjęcia do ośrodka odwykowego, z każdym uzależnionym przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, którego celem jest poznanie podłoża problemu, rodzaju uzależnienia od hazardu (gry liczbowe, obstawianie wyników, automaty, kasyno) oraz stwierdzenie fazy nałogu. Informacje te umożliwiają dobranie odpowiedniej terapii i rozpoczęcie leczenia. Co ważne, w niektórych przypadkach, konieczne jest farmakologiczne leczenie hazardu. Przepisane leki mają na celu wyciszenie pacjenta i umożliwienie bezstresowego przejścia przez swoistego rodzaju „detoks”, czyli niemożność wykonywania codziennych czynności i nałogowego grania. Dlatego też, najważniejszym aspektem w terapii uzależnienia od hazardu jest:

  • odnalezienie jego podłoża;
  • wspólnie z terapeutą opracowanie strategii powrotu do prawidłowego funkcjonowania;
  • zmiana sposobu myślenia chorego.

Uzależniony może liczyć na opracowanie planu spłacania długu oraz na wsparcie w kolejnych etapach walki z nałogiem. Ważne jest także, aby nauczył się spędzać czas w taki sposób, aby jego myśli nie krążyły wokół grania. Wszystkie problemy uzależnionego powinny być rozwiązywane nie tylko na płaszczyznach powrotu do równowagi emocjonalnej, ale i społecznej.

Z każdym nałogiem można sobie poradzić – nawet z tak silnym jak uzależnienie od hazardu. Jak leczyć, by terapia była skuteczna? Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, iż dopiero całkowite zaprzestanie gry, przyczyni się do obnażenia prawdziwego problemu, który w szybkim czasie da o sobie znać i który spowoduje, że pacjent nie będzie pragnąć tak mocno niczego innego, jak tylko powrotu do nałogu. Leczenie hazardu w klinice odwykowej w Warszawie polega na terapii indywidualnej i grupowej, podczas której osoby zmagające się z nałogiem poznają mechanizmy uzależnienia, podłoże swoich problemów i wspólnie z psychoterapeutami wypracowują sposoby radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Czas trwania terapii stanowi kwestię indywidualną. Leczenie w zależności od fazy uzależnienia, determinacji chorego i chęci współpracy może być różne u innych osób. Co ważne, nawet po leczeniu zakończonym sukcesem należy uczestniczyć w terapii wspomagającej (nawrotów) w trybie ambulatoryjnym. Jest to ważne, gdyż pozwala na natychmiastową reakcję psychoterapeutów i jest remedium na powrót do nałogu.

 

Leczenie hazardu – skorzystaj z pomocy renomowanego ośrodka uzależnień

Hazardziści nierzadko podejmują próby samodzielnego poradzenia sobie z nałogiem. Zazwyczaj następuje to w krytycznych sytuacjach, kiedy zagrożone jest spokojne życie rodziny. Zwykle jednak działania takie skazane są na porażkę, w zaawansowanej fazie uzależnienia, chory nie panuje nad impulsami, towarzyszące natrętne myśli również utrudniają wytrwanie w abstynencji i powstrzymywaniu się od patologicznego grania. Chory nie jest w stanie sam zwalczyć uzależnienie od hazardu. Jak leczyć? Konieczna jest terapia!

Leczenie hazardu jest trudne i długotrwałe, gdyż wiąże się z koniecznością zmiany zachowań i przyzwyczajeń. W Centrum Medycznym MedJol prowadzimy terapię zamkniętą i podejmujemy leczenie uzależnień od gier hazardowych, w tym na automatach. Podjęcie odwyku w naszym ośrodku jest szansą na odzyskanie kontroli nad własnym życiem i powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Co ważne, oferujemy leczenie hazardu jako jedna z nielicznych placówek w Polsce. W MedJol terapię dla uzależnionych prowadzą doświadczeni, wykwalifikowani psychoterapeuci, psychologowie i psychiatrzy. Podczas sesji indywidualnych i grupowych przeprowadzają z chorymi rozmowy, których celem jest zrozumienie mechanizmu uzależnienia, wypracowanie wzorców postaw i zachowań, umożliwiających podjęcie walki z nałogiem i radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Terapia uzależnienia od hazardu w Centrum Medycznym MedJol w Warszawie odbywa się w formie stacjonarnej. Oznacza to, że osoby decydujące się na podjęcie leczenia nałogu hazardowego, zgadzają się na pobyt na terenie ośrodka przez czas prowadzonych działań, które mają na celu pomoc i wyjście z uzależnienia. Wierzymy, że taka forma cechuje się najwyższą skutecznością, gdyż hazardzista na jakiś czas zmienia swoje otoczenie. Domowe warunki i odbywanie leczenia w formie dochodzącej w naszej ocenie nie mają większego sensu. Uzależniony bowiem nadal ma kontakt z bodźcami i miejscami, które stanowią źródło jego problemu. Konieczna jest zatem czasowa zmiana otoczenia i zdystansowanie się. Terapia stacjonarna umożliwia skuteczne zaprzestanie wykonywanych codziennie patologicznych zachowań, związanych z uprawianiem hazardu.

Wybierz ośrodek leczenia uzależnień MedJol!

Warto podkreślić, że pobyt w ośrodku odwykowym jest dla uzależnionych źródłem dużego dyskomfortu, gdyż nie mają oni możliwości wykonywania czynności, które do tej pory były sensem ich codziennej aktywności. W Centrum Medycznym MedJol dążymy do tego, aby pobyt w naszym ośrodku był możliwie jak najmniej dolegliwy. Dlatego też, naszym pacjentom oferujemy komfortowy pobyt w prywatnej klinice w Warszawie. Dużo terenów zielonych, wiele form spędzania wolnego czasu, a także odcięcie od dotychczasowego, nierzadko „toksycznego” towarzystwa, umożliwia pacjentom wyciszenie i przemyślenie zachowań.

Uzależnienie od hazardu to w Polsce stosunkowo nowy problem, z tego powodu niewiele ośrodków odwykowych jest w stanie zaoferować pomoc w leczeniu patologicznego hazardu. W Centrum Medycznym MedJol doświadczona kadra lekarzy, psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów bazując na doświadczeniu i wiedzy, wypracowuje w każdym przypadku indywidualne metody leczenia farmakologicznego hazardzistów i terapii tak, by cechowały się największą skutecznością. Komfortowe warunki odbywania terapii dla uzależnionych oraz relacje obopólnego zaufania i szacunku, w naszej ocenie wpływają na skuteczną walkę z nałogiem.

Ośrodek uzależnień od hazardu MedJol to miejsce, w którym nie obowiązuje rejonizacja, co znaczy, że każdy potrzebujący pomocy ze swoim nałogiem ma możliwość podjęcia u nas terapii, zarówno z Polski, jak i zza granicy. Decyzja o leczeniu zazwyczaj jest bardzo trudna, dlatego też wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, oferując możliwość zgłoszenia się na oddział telefonicznie lub mailowo, w każdym przypadku zapewniając natychmiastową reakcję. Jesteśmy do dyspozycji 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu, gotowi aby udzielić uzależnionym niezbędną pomoc i wdrożyć leczenie od gier hazardowych. Dla pacjentów z województwa mazowieckiego gwarantujemy również darmowy transport do ośrodka odwykowego. Osobom przebywającym w MedJol zapewniamy pełną poufność i anonimowość w sytuacji, kiedy nie wyrażają zgody na poinformowanie najbliższych osób. Wierzymy bowiem, że tylko relacja oparta na zaufaniu między chorym a psychoterapeutami i lekarzami, daje szansę na podjęcie skutecznego leczenia.

Chcesz skorzystać
ze wsparcia ośrodka uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość Oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Skontaktuj się z nami

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button