Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm to poważna, chroniczna choroba, która prowadzi do degradacji we wszystkich sferach życia chorego, przyczyniając się do wyniszczenia organizmu. Alkohol etylowy spożywany przez długi czas i w większych ilościach jest substancją toksyczną. Prowadzi nie tylko do poważnych zmian w wątrobie, ale może powodować również nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym. Wynikiem długotrwałej choroby alkoholowej może być zespół Wernickego, który dotyka niemal 10% alkoholików. Czym jest encefalopatia Wernickego? Jakie ma objawy i jak ją leczyć?

CO TO JEST ENCEFALOPATIA WERNICKEGO?

Encefalopartia Wernickego, określana równiej jako zespół Wernickego lub encefalopatia alkoholowa, to ostry zespół objawów o podłożu neurologicznym, który występuje u alkoholików. Choroba po raz pierwszy została opisana przez Carla Wernickego w 1881 roku. Co ważne, encefalopatia Wernickego znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

OBJAWY ENCEFALOPATII WERNICKEGO

Wystąpienie encefalopatii Wernickego, podobnie jak każdej choroby, manifestowane jest przez pojawienie się charakterystycznych symptomów. W przypadku zespołu Wernickego u chorych pojawia się oczopląs i podwójne widzenie, które jest wynikiem paraliżu nerwów, odpowiedzialnych za poruszanie gałkami ocznymi. Pacjenci mają również problem z ataksją, czyli niezbornością ruchów. Dodatkowo, dochodzi do postępującej degradacji emocjonalnej i intelektualnej. Chorzy na zespół Wernickego mają również zaburzenia świadomości, które objawiają się dezorientacją, pobudzeniem lub wręcz przeciwnie apatią, a nawet śpiączką. Ponadto, symptomami schorzenia może być bezsenność i lęk oraz strach przed ciemnością, który wcześniej nie występował. Charakterystyczne są także selektywne zaburzenia pamięci krótkotrwałej i następcze konfabulacje oraz majaczenie. Typowym objawem dla osób cierpiących na schorzenie jest niemożność znalezienia wyjścia z pokoju, a niektórzy pacjenci tracą nawet umiejętność chodzenia. Specyficznymi symptomem jest również zaburzenie czucia w kończynach, nerwobóle i bóle mięśniowe. W skrajnych przypadkach u chorych pojawić się mogą nawet niedowłady lub porażenia. U pacjentów nierzadko można zaobserwować również ruchy mimowolne.

PRZYCZYNY ENCEFALOPATII ALKOHOLOWEJ

Przyczyną encefalopatii Wernickego jest długotrwała choroba alkoholowa. Permanentne alkoholizowanie się przez dłuższy czas powoduje szereg niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Alkohol powoduje powstanie w mózgu deficytów, które mogą trwać długo po wytrzeźwieniu. Powszechnym problemem u alkoholików jest wynikający ze słabego odżywienia organizmu niedobór witaminy B1. Niedobór tiaminy jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się zespołu objawów neurologicznych, które określane są mianem zespołu Wernickego. Choroba jest efektem zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, a także wybroczyn i zwyrodnień.

LECZENIE ENCEFALOPATII WERNICKEGO

Leczenie encefalopatii Wernickego powinno nastąpić jak najszybciej od momentu pojawienia się charakterystycznych objawów schorzenia. Terapia w tym przypadku polega na uzupełnieniu niedoborów witaminy B1, a w niektórych przypadkach konieczne jest również jednoczesne podanie magnezu, które ułatwia wchłanianie tiaminy. Podjęcie odpowiedniego leczenia umożliwia wyeliminowanie większości symptomów choroby, które ustępują zazwyczaj w krótkim czasie. Niemniej jednak należy podkreślić, że nie dotyczy to ataksji, oczopląsu, a niekiedy również neuropatii obwodowej. W tym przypadku objawy mogą ustąpić zazwyczaj dopiero po upływie kilku dni lub tygodni. Co ważne, nieleczony zespół Wernickego lub choroba, której towarzyszą rozległe zmiany w mózgu, skutkować może rozwojem psychozy Korsakowa. Z tego powodu, pojawienie się obu schorzeń określane jest zespołem Wernickego-Korsakowa, która jest połączeniem zespołu Korsakowa i encefalopatii Wernickego. Co to jest psychoza Korsakowa? To choroba neurologiczna wywołana długotrwałym nadużywaniem alkoholu etylowego.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button