Hazard jest uzależnieniem behawioralnym, które niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Terapia pozwala wyjść z nałogu i nauczyć się żyć na nowo. Hazardzista przestaje odczuwać silną potrzebę grania i wychodzi na prostą. Jego wcześniejsze działania w wielu przypadkach doprowadziły do pogorszenia się sytuacji finansowej. Jakie skutki niesie ze sobą patologiczny hazard i jak rozwiązać problemy?
Uzależnienie od hazardu – dlaczego ludzie grają?
Na uzależnienie od hazardu są szczególnie podatne osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości, postrzegają świat w kategoriach stricte finansowych. Często w przypływie pobudzenia, adrenaliny, przeżywania silnych stanów emocjonalnych czy chęci spróbowania czegoś nowego rozpoczyna się przygoda z graniem, której konsekwencje są bardzo poważne. Poszczególne gry liczbowe czy kasyna kuszą łatwością zdobycia gotówki, co nakręca uczestników. Innych z kolei kieruje w stronę hazardu chęć rywalizacji czy współzawodnictwa. Łatwa dostępność różnego rodzaju gier hazardowych również przyczynia się do powstawania uzależnienia.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, dlaczego ludzie grają, czy skąd się bierze uzależnienie od hazardu. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, a także środowiska, w którym obraca się uzależniony. Czasami chęć bycia lepszym i odniesienia sukcesu finansowego jest na tyle silna, że szuka się drogi na skróty, a pierwsze wygrane zachęcają do ponownego wzięcia udziału w grze.
Uzależnienie od hazardu – objawy
Jakie symptomy mogą sygnalizować uzależnienie od hazardu? Objawy na samym początku nie są widoczne dla najbliższych. Osoba uzależniona od hazardu nie potrafi kontrolować chęci wejście do kasyna, czy spróbowania szczęścia przy automatach. Spędza coraz większą ilość czasu na graniu. Przegrane powodują narastającą chęć podjęcia ponownej próby, by się odkuć. Próby odzyskania kontroli bywają bezskuteczne. Hazard staje się sposobem ucieczki, odprężenia i relaksu. Stopniowo osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki pracownicze, domowe czy porzuca hobby. Pojawiają się kłamstwa, znikanie na długie godziny, a w zaawansowanym stadium również przestępstwa. Gdy członkowie rodziny dowiadują się, że oszczędności życia przepadły lub hazardzista zastawił nieruchomość, czują się oszukani, wywołuje to w nich złość, a także izolują się i przestają ufać, że bliski się zmieni. Dopiero detoks i odpowiednia terapia pozwalają odnaleźć właściwą drogę do zdrowia. To w zasadzie jedyny sposób, który mówi, jak wyjść z hazardu.
Wpływ działań hazardzisty na życie
Uzależnienie od hazardu oddziałuje głównie na dwóch płaszczyznach – relacji międzyludzkich oraz ekonomicznej. Już po odkryciu przez najbliższych problemu z graniem hazardziści słyszą groźby odejścia partnera lub partnerki, utrudnienie kontaktu z dziećmi czy wniesienie o rozwód w przypadku małżeństw. Uzależnieni od hazardu często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich problem jest problemem całej rodziny, co rodzi konflikty. Chęć powrotu i odbudowania rodziny nie zawsze jest możliwa. Rodziny często starając się wyjść z długów, biorą na siebie dodatkowe obowiązki, przez co czują wyczerpanie, stres, popadają w depresję, pojawiają się również stany lękowe.
Problemy finansowe często są jednym z powodów rozpadu związków. Rosnące długi, brak możliwości spłacenia pożyczek zaciągniętych na wysoki procent (popularnych chwilówek) lub zastawienie domu wywołuje gniew, złość, wzbudza lęk i często prowadzi do rozpadu związku. Ważne, by nie podejmować istotnych decyzji pod wpływem emocji. Jeżeli sprzęty czy dom zajął komornik, to należy jak najszybciej się do niego zgłosić, by dowidzieć się, jak wysokie są długi oraz jak je uregulować. W wielu przypadkach nieoceniona będzie również pomoc prawnika.
Bliscy często zaczynają blokować na wszystkie możliwe sposoby dostęp do hazardu. Wzbudza to nie tylko agresję słowną, ale także fizyczną u uzależnionego, czego konsekwencją może być założenie niebieskiej karty czy nawet wszczęcie postępowania przeciwko osobie uzależnionej. Jeżeli jesteś świadkiem przemocy lub sam jej doświadczasz, jak najszybciej skontaktuj się z policją lub fundacją opiekującą się ofiarami takich zachowań. Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą, która mówi jak wyjść z nałogu hazardowego, jest terapia. Warto wybrać ośrodek zamknięty, w którym nie ma dostępu do gier czy toksycznego środowiska. Pod okiem specjalistów stopniowo można wyjść z nałogu i zbudować strategię pozwalającą na spłatę długów. Terapię często zaleca się również bliskim. Dzięki konsultacji ze specjalistą mogą oni nie tylko poczuć wsparcie, ale także zrozumieć mechanizmy nałogu, a także zyskają informacje, jak wspomagać zapobieganie nawrotom.