Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Uzależnienie od alkoholu, podobnie jak od narkotyków czy leków, może prowadzić do wielu zaburzeń na tle fizycznym, psychicznym, a także społecznym. Ma znaczny wpływ na relacje społeczne oraz odgrywanie swojej roli społecznej. Konsekwencje nadmiernego spożywania tych substancji będą widoczne nie tylko w zachowaniu osoby chorej, ale także w jego wyglądzie.

Jak uzależnienia wpływają na kondycję skóry i przyspieszają starzenie się?

Alkohol, narkotyki oraz leki mają znaczny wpływ na wygląd skóry człowieka, nie tylko wtedy, kiedy przyjmowane są w nadmiarze. Już jedna dawka może przyczynić się wystąpienia uzależnienia, szczególnie w przypadku narkotyków. Ponadto każda dawka tych używek może zwiększyć podatność na różne choroby. Sytuacja robi się zatem poważniejsza, jeśli organizm regularnie otrzymuje kolejne porcje niebezpiecznych substancji.

Często mówi się, że używki przyspieszają proces starzenia się. Wpływ uzależnienia na wygląd człowieka jest niezaprzeczalny. Alkohol, który jest jednym z największych zagrożeń dla ludzkości, ma znaczny wpływ na kondycję skóry. Powoduje on jej odwodnienie i przesuszanie. Jest to spowodowane m.in. moczopędnym działaniem alkoholu. W wyniku tego woda w nadmiernym stopniu opuszcza organizm, a skóra staje się mniej elastyczna, a bardziej szorstka, co prowadzi do przyspieszonego starzenia się. Z tego też powodu szybciej powstają zmarszczki na twarzy. Ponadto alkohol zmniejsza zdolności regeneracyjne skóry, co powoduje powstawanie tzw. worków pod oczami, utratę jędrności oraz większe ryzyko wystąpienia trądziku i innych zmian skórnych.

W przypadku leków i narkotyków objawy są uzależnione od rodzaju przyjmowanych substancji. Inne będą towarzyszyły uzależnionym od marihuany, a inne tym, którzy regularnie przyjmują środki należące do stymulantów czy opioidów. Istnieje jednak grupa objawów, które towarzyszą większości przyjmowanych używek. Do takich konsekwencji należą np. problemy związane z jamą ustną – stany zapalne, zwiększone ryzyko próchnicy zębów, a także owrzodzenia. Ponadto zarówno narkotyki, jak i alkohol prowadzą do nudności oraz wymiotów, co prowadzi do wychudzenia organizmu, a także odwodnienia.

Wpływ używek na wygląd włosów, skóry i paznokci

Wygląd zewnętrzny człowieka jest wypadkową wielu czynników, które mają wpływ m.in. na włosy, skórę i paznokcie. Niewątpliwie alkohol wpływa na jakość snu –  zakłóca fazę REM, przez co staje się bardziej płytki, a organizm nie odpoczywa jak należy, co prowadzi do nieustannego poczucia zmęczenia. Również narkotyki powodują u uzależnionego wycieńczenie organizmu, co wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Regularne spożywanie alkoholu w nadmiarze niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest obniżenie poziomu cynku w organizmie. Cynk jest istotny dla paznokci człowieka, a jego brak skutkuje podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Niedobór cynku sprawi, że paznokcie będą łamliwe oraz będą miały tendencję do rozdwajania się. Słabe paznokcie mogą przestać pełnić swoją funkcję. Również włosy odczują obniżony poziom cynku w organizmie. Te z kolei będą osłabione i wysuszone, przez co będą podatne na łamanie i wypadanie.

Dlaczego nałogi przyspieszają procesy starzenia organizmu?

Uzależnienia charakteryzują się silną potrzebą zażycia danych środków, takich jak alkohol czy narkotyki. Środki te wpływają jednak na organizm wyniszczająco, co przyspiesza proces starzenia się. Zarówno alkohol, jak i narkotyki znacznie wpływają na wygląd skóry, która przy długotrwałym zażywaniu takich środków, staje się szara i ziemista.

Alkohol i narkotyki mają również wpływ na kondycję narządów wewnętrznych człowieka. W przypadku alkoholu najwięcej mówi się o jego szkodliwym wpływie na wątrobę. Nadmierne spożywanie często prowadzi do stłuszczenia wątroby, a dalej do jej marskości. Dodatkowo narkotyki i alkohol mają wyniszczający wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Częste zażywanie tych środków przyspiesza występowanie nadciśnienia oraz obkurczania naczyń krwionośnych. Schorzenia te mogą prowadzić do arytmii serca, migotania przedsionków, a nawet zawału serca. Opioidy mogą prowadzić do zaburzeń  pracy układu oddechowego, które objawiać się będą spłyceniem oddechu i zmniejszeniem jego częstotliwości.

Nałogi przyspieszają powstawanie wielu schorzeń i chorób. Przykładowo metabolizm napojów wyskokowych powoduje powstawanie wolnych rodników, które powodują uszkodzenie komórek, białek czy DNA. W przypadku regularnego spożywania alkoholu organizm nie nadąża z neutralizacją tych rodników, co skutkuje przyspieszonym starzeniem się, a także zwiększonym ryzykiem wytąpienia chorób, takich jak nowotwory czy choroby serca.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button