„Lekomania to uzależnienie od leków, które w konsekwencji prowadzi do fizycznych i psychicznych zmian osoby uzależnionej, odczuwającej stałą potrzebę zażywania określonego leku. Znaczącą cechą zależności lekowej jest nieodparta potrzeba zażywania leku, a w rezultacie wytworzenia się takiego zachowania, którego głównym celem jest poszukiwanie pożądanego leku za wszelką cenę.“
NA CZYM POLEGA PROBLEM LEKOMANII?
Z problemem lekomanii zmaga się bardzo duża grupa ludzi. Nadużywanie leków plasuje się w czołówce nałogów, razem z uzależnieniem od narkotyków, czy też od alkoholu. Teoretycznie człowiek jest w stanie uzależnić się od wszystkiego. Mając do czynienia z lekami o różnorodnym potencjale uzależniającym, możliwe jest doprowadzenie do szybkiego rozwoju uzależnienia. Leki, które najszybciej przyczyniają się do tego procesu to opioidowe leki przeciwbólowe oraz leki przeciwlękowe z grupy benzodiazepin. Przyjmowanie środków przeciwbólowych pomaga nam poradzić sobie z bólem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że człowiek w ten sposób oszukuje swój organizm. Ból jest dla nas sygnałem, że coś jest nie tak. Leki przeciwbólowe eliminują objawy, ale nie eliminują przyczyny choroby. Często więc, bezmyślne faszerowanie się pastylkami, zamiast pomóc, doprowadza do szkód w organizmie i stopniowo degraduje nasze zdrowie.
Przyjmując leki, nawet witaminę C, należy sobie uświadomić czyhające za rogiem niebezpieczeństwo. Związane jest ono z rozwojem uzależnienia, przez które osoba chora musi przyjmować coraz większe dawki leku. Dlaczego tak się dzieje? Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do mniejszych ilości leków, które w rezultacie nie dają już pożądanego efektu. W takich przypadkach ryzyko zatrucia, przedawkowania leku, a nawet śmierci to kwestia czasu.
Podstawowym zagrożeniem uzależnienia od leków są ich skutki uboczne. W przypadku zażywania leków w sposób niezgodny ze wskazaniami, wystąpienie działań niepożądanych drastycznie wzrasta. Warto wiedzieć, że część leków jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę. Dzięki temu możliwe jest redukowanie częstości występowania lekomanii. Lekarz, który wydaje receptę na potencjalnie uzależniający lek, może zastanowić się nad tym, czy u danego pacjenta istnieje zwiększone ryzyko związane z wystąpieniem zależności lekowej.
KTO JEST PODATNY NA UZALEŻNIENIE OD LEKÓW?
Osoby borykające się z problemem uzależnienia od leków to przeważnie kobiety w wieku od 35 do 50 lat. Lekozależność powstaje wtórnie do problemów pierwotnych, jakimi okazują się być wszelkie zaburzenia emocjonalne, nerwice, depresja czy też psychozy. Do nadmiernego zażywania tabletek, prowokują nie tylko rzeczywiste objawy bólowe podczas przebiegu różnorodnych chorób somatycznych ale także nierozwiązane problemy z okresu dzieciństwa lub wczesnej młodości. Przez urojone zaburzenia czynności narządów wewnętrznych lub irracjonalny lęk o własne zdrowie, osoby chore zaczynają przejawiać niekontrolowane i kompulsywne przyjmowanie kapsułek co w konsekwencji jest początkiem uzależnienia od leków.
JAKĄ ROLĘ W TYM WSZYSTKIM OGRYWAJĄ KAMPANIE REKLAMOWE?
Niestety negatywną. Jednym w wielu kroków zbliżających człowieka do uzależnienia od leków jest właśnie kampania reklamowa koncernów farmaceutycznych. Miejsce w czołówce nadmiernego spożywania medykamentów w aptekach należy właśnie do Polaków. Ludzie mają skłonność do leczenia się „na własną rękę”, do połykania przeróżnych suplementów, witamin, preparatów wspomagających, ziołowych pastylek, środków na poprawę samopoczucia czy też środków usuwających problemy ze snem. Przeważnie wybór leków pada na specyfiki propagowane przez reklamy. Dopiero gdy one zawodzą, chorzy udają się do lekarza z prośbą o fachową pomoc. Należy sobie uświadomić, iż kierunek działania powinien być zupełnie odwrotny. W pierwszej kolejności postaw na wizytę u doktora, a potem na zażycie lekarstw, które zostały przepisane zgodnie z jego zaleceniami.