„Uzależnienie od leków może doprowadzić do stanu, w którym posiadanie leków stanie się najważniejszą kwestią dla pacjenta.“
Opisujemy najczęstsze objawy lekomanii. Liczba osób nadużywających leków, stale ulega zwiększeniu. Mimo, iż lekomania jest w obecnych czasach jednym z najpopularniejszych uzależnień, bardzo często mamy problem z rozpoznaniem objawów, które okazują się być niewidoczne dla otoczenia. W wielu przypadkach nie jesteśmy świadomi tego, że nasz bliski zmaga się z problemem uzależnienia i niestety nie mamy możliwości udzielić mu odpowiedniej pomocy.
UZALEŻNIENIE OD LEKÓW
Charakteryzuje się okresowym bądź stałym przymusem zażywania danego leku, w celu uniknięcia nieprzyjaznych doznań, związanych z jego brakiem. Niebezpieczeństwo lekomanii polega przede wszystkim na stopniowym nasilaniu się choroby. Aby lek przynosił takie same efekty jak na początku, osoba uzależniona jest zmuszona przyjmować coraz większe dawki.
Mając do czynienia z lekomanią, należy znać jej wszystkie postacie. Najlżejsze jest przyzwyczajenie. Niestety bardzo często przechodzi w nałóg, czyli cięższą wersję uzależnienia. Trzecia postać związana jest z toksykomanią. Polega ona na przyjmowaniu leku, prowadząc tym samym do nieodwracalnego wyniszczenia organizmu. Lekomania bez wątpienia jest poważnym zaburzeniem, wymagającym stałej opieki medycznej. Jej przedawkowanie może prowadzić do śmierci.
Najłatwiej można się uzależnić od bezpiecznych leków bez recepty. Leki, które są najczęściej nadużywane to leki o działaniu przeciwbólowym, nasennym, przeciwzapalnym, przeczyszczającym, euforyzującym, dopingującym czy też hormonalnym. W większości przypadków są one ogólnodostępne, ale niestety źle dawkowane. Ważnym aspektem jest również przyzwyczajenie się do leków bez recepty, którego następstwem jest pomijanie czytania ulotki informacyjnej. To przyczynia się do nieprawidłowego stosowania farmaceutyki.
CZY NASZ BLISKI NADUŻYWA LEKÓW?
Czujność rodziny powinien wzbudzić sposób reagowania na uwagi dotyczące jego nadużywania leków. U osób z lekomanią, takie rozmowy wzbudzają zazwyczaj znaczną drażliwość oraz wściekłość. Chorzy, bardzo często negują problemy z którymi muszą się zmagać. Nie warto doprowadzać do żadnych kłótni, ponieważ może to spowodować, że osoba uzależniona będzie bardziej ukrywać się ze swoim problemem.
W przypadku lekomanii, zastanawiające dla bliskich może okazać się zwiększona częstotliwość wizyt u lekarza. Charakterystyczne jest tutaj to, że chorzy uczęszczają do wielu różnych lekarzy jednocześnie, ponieważ ten sam medyk niekoniecznie będzie chciał przepisywać pacjentowi nadmierne ilości leków. Podczas przebiegu lekomanii, dochodzi do rozwijania się tolerancji na określony lek. Pacjent nie odczuwa już efektu działania dawki, którą przyjmował na początku i zaczyna stopniowa ją zwiększać. U chorego pojawia się przymus zażywania leków. Jeśli wcześniej zażywał np. środki przeciwbólowe w momencie doświadczania bólu, to razem z wystąpieniem uzależnienia, może on je stosować nie zależnie od tego czy takie dolegliwości występują, czy też nie. Pacjenci często bagatelizują niepożądane objawy farmakoterapii, przez co są narażeni na trwały uszczerbek na zdrowiu.
Uzależnienie od leków może doprowadzić do stanu, w którym posiadanie leków stanie się najważniejszą kwestią dla pacjenta. Często mają miejsce obsesyjne myśli na temat posiadania odpowiedniej ilości farmaceutyków i plany dotyczące sposobu zdobycia kolejnych opakować swoich leków. Skupienie na lekach jest nieraz tak duże, że osoba zmagająca się z problemem uzależnienia, często zaczyna mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w codziennym życiu i następuje zaniedbywanie wszelkich spraw rodzinnych czy zawodowych. Bardzo niebezpiecznym procesem jest nagłe odstawienie długotrwale nadużywanych leków, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia objawów abstynencyjnych, takich jak silne wahania ciśnienia krwi lub zaburzenia oddychania.
OBJAWY LEKOMANII:
Zażywanie określonego leku przez wiele miesięcy a nawet lat, regularne wizyty u lekarzy, wyłącznie w celu uzyskania recepty na określony lek, realizowane wizyty u wielu lekarzy jednocześnie w celu uzyskania pożądanej dawki zażywanego leku, niepokój i panika w momencie braku leku lub gdy chory nie jest w stanie zgromadzić jego wystarczającą ilość, nie rozstawanie się z lekiem i zażywanie dodatkowych dawek w przypadku dużego stresu lub emocji, przyjmowanie leku w celu prawidłowego funkcjonowania, w momencie pojawienia się zespołu odstawiennego, pojawiający się zespół odstawienny pomiędzy kolejnymi dawkami w przypadku krótko działającego leku, kontynuacja przyjmowania leku, nawet w sytuacji ustąpienia objawów odstawiennych, dla których lek był przyjmowany, samodzielne i stopniowe zwiększanie dawki leku, nasilenie się objawów lękowych, psychosomatycznych, bezsenności oraz pojawienie się depresji, zażywanie kilku rodzajów leków jednocześnie, picie alkoholu w celu spotęgowania działania leku, kupowanie leków na czarnym rynku, fałszowanie recept, dożylne wstrzykiwanie leku dla silniejszego efektu, poświęcanie coraz większej ilości czasu oraz energii w celu zdobywania i zażywania leków, obsesyjne myślenie o lekach, uczynienie z leków najważniejszego aspektu swojego życia, wycofanie się z dotychczasowego życia i osłabienie więzi rodzinnych.