15 letnie doświadczenie

Leczenie Uzależnień +48 510 280 121 Ośrodek Detoksykacji +48 780 140 130

Przyczyny uzależnienia od leków

Przyczyny uzależnienia od leków

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
"Przyczyny rozwoju zależności lekowej wśród społeczeństwa nie są jednoznaczne. W bardzo wielu przypadkach mają związek z próbą ucieczki od doczesnych problemów i od trudności życiowych, przekraczających możliwości adaptacyjne do życia we współczesnym świecie.“

Kto jest podatny na uzależnienie od leków?

Uzależnienie od leków powstaje na skutek odczuwania silnej presji wypełniania różnorodnych ról społecznych, a także podążania za trendami i bezkrytycznego naśladownictwa. Jednej, konkretnej przyczyny lekomanii nie da się po prostu wymienić. W przypadku tego problemu, wyróżnia się przede wszystkim stany, które predysponują chorych do rozwinięcia się u nich zależności od leków.

Lekomania znacznie częściej dotyka kobiet w wieku od około 30 do 50 lat. O zwiększonym ryzyku lekomanii, można mówić w przypadku osób już uzależnionych od innych substancji, np. osób uzależnionych od alkoholu, czy też nałogowo palących papierosy. Ważnym aspektem uzależnienia od leków jest również to, że występuje częściej u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne. W grupie zwiększonego ryzyka znajdą się więc osoby zmagające się z depresją, zaburzeniami snu lub zaburzeniami lękowymi.

Na czym polega lekomania?

Do nadmiernego zażywania leków mogą prowokować rzeczywiste objawy, które pojawiają się w przebiegu chorób somatycznych i psychicznych. Lekomania jest skutkiem niekontrolowanego przyjmowania różnego typu preparatów, wynikających z przekonań o prawidłowości takiego postępowania, głównie w trosce o dobrą kondycję i własne zdrowie. Wielu ludzi doświadcza nie tylko stresu ale także fizycznego przemęczenia. W obliczu zawrotnego tempa życia, poszukują oni środków, które są w stanie przynieść upragnione ukojenie. Przez kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych, chorzy przepełniają się nadzieją na błyskawiczne i skuteczne remedia na wszelkie dolegliwości oraz bolączki. Odbiorcy takich kampanii reklamowych, chętniej udają się do aptek niż do lekarza. Osoby starsze poszukują ulgi w problemach zdrowotnych, a młodzi oczekują cudownych środków, które bez większego wysiłki zagwarantują im pożądaną kondycję, samopoczucie lub sylwetkę. Wymienione przykłady postępowań zaliczają się do jednych z najczęstszych przyczyn lekozależności.

Innym źródłem uzależnienia od leków jest lęk o własne zdrowie, czyli hipochondria, która w bardzo wielu przypadkach jest połączona z nieuzasadnionymi przekonaniami na temat przechodzonych chorób. Uwagę zwraca się także na to, że lekomania częściej występuje u osób samotnych i tych, którzy doświadczają niewielkiego wsparcia od swoich bliskich. Niekiedy farmaceutyki używane są dla zaspokojenia ciekawości, doświadczenia nowych przeżyć oraz chęci podjęcia ryzyka. Czasami ich zażycie, zwłaszcza w towarzystwie stanowi okazanie odwagi, a odmowa spróbowania jest piętnowana i wyśmiewana. Eksperymentowanie związane jest z wypróbowaniem działania różnorodnych substancji w sposób jednorazowy lub kilkukrotny. Takie użytkowanie nie musi mieć poważniejszych następstw społecznych i medycznych dla użytkownika, jednak należy mieć świadomość, iż istnieje ryzyko uzależnienia się od konkretnej substancji.

Jedną z przyczyn powstawania uzależnienia od leków, o której nie można zapomnieć jest także złe stosowanie leku. Używanie danego leku nie zawsze jest dobrze określone przez lekarza specjalistę. Wiele osób przyjmuje ten sam lek od dawna i nie jest są nawet świadomi swojego uzależnienia. Częstym przejawem jego rozpoznania okazuje się być samowolne zwiększenie dawki, gdyż w miarę jego przyjmowania – tolerancja na lek znacznie wzrasta, co doprowadza do szeregu konsekwencji fizycznych oraz psychicznych osoby uzależnionej.

Ośrodek Terapii Uzależnień

Ośrodek Terapii Uzależnień

Terapia Uzależnień

Bezpłatne

konsultacje terapeutyczne

Leczenie Uzależnień

CHCESZ SKORZYSTAĆ
ZE WSPARCIA OŚRODKA uzależnień?

Gwarantujemy pełną dyskrecję i anonimowość
oraz zachowanie stosownej intymności świadczeń medycznych!

Ośrodek Leczenia
Uzależnień MEDJOL

Przyborowie 15c
05-530 Czersk

Copyright © 2018 | Mapa strony
+48 510 280 121