Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Lekomania, zwana również lekozależnością to bardzo podstępny nałóg, który bardzo łatwo ukryć przed bliskimi, a nawet samym sobą. W końcu każdy bierze jakieś leki, przepisują je lekarze, do których mamy ogromne zaufanie, a niektóre medykamenty reklamowane są nawet w telewizji. Tymczasem okazuje się, że można się od nich uzależnić. Poznaj symptomy, które pomagają zidentyfikować problem.

Skąd bierze się uzależnienie od leków?

Lekozależność jak każde uzależnienie powstaje jako reakcja na inne problemy. Właśnie dlatego najbardziej zagrożoną tym nałogiem grupę tworzą kobiety w wieku 35-50 lat, które borykają się z zaburzeniami emocjonalnymi, depresją, nerwicą, czy traumami z dzieciństwa. Oczywiście lekomania może dotknąć każdego człowieka bez względu na jego płeć, czy wiek. Zdarza się bowiem, że chory zaczyna przyjmować leki z powodu realnych objawów bólowych, ale nie odstawia ich, gdy przypadłości somatyczne się skończą. Lekomania to również objaw hipochondrii i urojonych schorzeń. Ze względu na to, że apteka dostępna jest praktycznie na każdym kroku, a klienci bez żadnych ograniczeń mogą kupować suplementy i leki bez recepty (a nawet są do tego zachęcani), to o uzależnienie nie jest trudno.

Jak rozpoznać uzależnienie od leków?

Polacy bardzo chętnie leczą się samodzielnie. Najczęściej dochodzi do uzależnienia się od leków nasennych i wyciszających, a także od leków przeciwbólowych, hormonalnych, a nawet kropli do nosa. Na początku lek świetnie sprawdza się w uśmierzaniu prawdziwych dolegliwości, ale już po chwili staje się nieodłączny. Pacjent z automatu postrzega sen bez tabletki jako mniej odprężający, a nos bez kropli jest dziwnie zatkany lub wysuszony. Na tym etapie są to jednak tylko objawy urojone. Osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę zażycia leku. Występują również fizyczne objawy lekomanii, które objawiają się rozregulowaniem pracy poszczególnych narządów i ich dysfunkcją.

Objawy uzależnienia od leków

Występuje wiele symptomów, po których można rozpoznać uzależnienie od leków. Objawy, o których mowa to między innymi skoncentrowanie wszystkich wysiłków na tym, by uzyskać upragniony lek. Zdarza się, że osoby uzależnione korzystają z różnych aptek, gotowe są nawet jechać do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów punktu, aby nie wzbudzać podejrzeń kupowaniem substancji ciągle w tym samym miejscu. Objawy uzależnienia od leków to również zobojętnienie, zmiany nastroju, czy obniżone zdolności psychomotoryczne. Dość charakterystyczne jest również zachowanie organizmu po odstawieniu leków. Występuje wówczas drażliwość, płaczliwość, skurcze mięśni, drżenie rąk, a także problemy ze snem.

Jak zachowują się uzależnieni od leków?

Osoby uzależnione od leków starają się pozyskać jak najwięcej recept, aby utworzyć zapasy leków na „czarną godzinę”. Można zatem zauważyć bardzo usilne próby manipulacji lekarzy, którzy mogliby przepisać poszczególne substancje. Osoby borykające się z lekozależnością bardzo często odwiedzają przychodnię i różnych specjalistów. Uciekają się do kłamstwa i udawania niektórych objawów, aby otrzymać receptę. Zdarza się, że proszą o silniejsze dawki, twierdząc, że mniejsze są nieskuteczne. Jako osoba postronna możesz zauważyć, że uzależniony ciągle ma przy sobie jakieś leki, gromadzi ich zapasy, a gdy one topnieją, panikuje.

Jak namówić chorego na leczenie?

Leczenie lekomanii to proces równie skomplikowany, co leczenia alkoholizmu, czy narkomanii. Być może wyzwanie jest nawet większe, ponieważ spożywanie leków łatwiej ukryć jest przed bliskimi,

dlatego chorzy trafiają na leczenie w bardziej zaawansowany stopniu uzależnienia. Aby jednak terapia była skuteczna, konieczna jest chęć zmiany ze strony chorej osoby. Rozpoczęcie leczenia bez wewnętrznego przekonania, że faktycznie jest ono potrzebne, nie będzie skuteczne. Osoba uzależniona sięgnęła po leki i zatraciła się w nich z jakiegoś powodu, konieczne jest zatem dotarcie do niego. Lekomania jest bowiem tylko objawem, sposobem ucieczki przed prawdziwym problemem, który uzależniony w sobie skrywa. Wiesz już, jak rozpoznać uzależnienie od leków, jak jednak zachęcić chorego do tego, by rozpoczął leczenie? Być może konieczna będzie interwencja, spotkanie w gronie najbliższych, którzy oferują wsparcie w leczeniu. Jak przygotować się do takiej interwencji? Należy zgromadzić dowody na to, że problem naprawdę istnieje, jeśli osoba jest uzależniona od leków na receptę, można zgromadzić wszystkie te recepty, aby chory na własne oczy zobaczył, jakie ilości pastylek spożywa. W skrajnym przypadku można o konsultację poprosić nawet lekarza rodzinnego. Być może autorytet medyka wpłynie na postrzeganie przez chorego swojej sytuacji.

Pierwszym etapem leczenia lekomanii jest detoks po lekach. Organizm jest bowiem w pewnym sensie zatruty daną substancją i konieczne jest pozbycie się jej z krwioobiegu. Mogą się wówczas pojawić silne wahania nastroju, bóle, a nawet halucynacje, czy drgawki. Jeśli stan określany jest jako zaawansowana lekomania, symptomy mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, dlatego specjaliści z ośrodka odwykowego będą stopniowo zmniejszać dawki substancji i nieustannie kontrolować stan pacjenta. Dopiero po przebytym detoksie, Pacjent może rozpocząć terapię indywidualną i grupową, która stanowi klucz do zdrowego życia bez nałogu.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button