Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Uzależnienia stanowił stosunkowo częsty problem społeczny. Co ciekawe, uzależnienie nie dotyczą już tylko alkoholu, narkotyków, papierosów czy innych substancji psychoaktywnych. Zależność mogą wywołać nawet dostępne w aptekach bez recepty leki. Działają one bowiem na podobnej zasadzie co narkotyki, powodują bowiem silne uzależnienie psychiczne i fizyczne. Do grupy leków, które powodują silne uzależnienie, należą krople do nosa. Stosowane są one głównie w sytuacji wystąpienia konieczności spowodowanego nieżytem nosa. Niemniej jednak stosowanie ich niezgodnie z treścią ulotki może wywołać silne uzależnienie. Z tego powodu samodzielne odstawienie i wyjście z nałogu nierzadko jest niemożliwe. Z tego powodu konieczna jest pomoc osobom uzależnionym w odwyku i terapii. Jak zatem wyleczyć się z uzależnienia od kropli do nosa? Jak wyjść z uzależnienia od kropli do nosa? Jak pozbyć się nałogu?

CZY KROPLE DO NOSA UZALEŻNIAJĄ?

Niektórym osobom wydać się może nieco abstrakcyjne, że krople do nosa mogą powodować uzależnienie. Farmaceutyki te bowiem są powszechnie stosowane i bardzo łatwo je kupić. Tymczasem, krople do nosa, mogą wywołać zależność. Substancje czynne zawarte w tych preparatach dostępnych bez recepty działają podobnie jak narkotyk. Do leku załączana jest ulotka informacyjna, która wskazuje, że kropli do nosa nie powinno stosować się dłużej niż 5 dni, gdyż dłuższe ich stosowanie wywołać może uzależnienie. Fakt, że medykamenty dostępne są bez recepty, często wykorzystują młode osoby, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Krople do nosa w tym przypadku służą jako zamiennik narkotyków. Należy wskazać, że w przypadku leków uzależnienie to określane jest jako lekomania.

OBJAWY UZALEŻNIENIA OD KROPLI DO NOSA

Krople do nosa, które stosowane są dłużej niż przez pięć dni mogą wykazywać pozytywne działanie. Z tego powodu, osoby chore, by poczuć ulgę, zmuszone są do częstszego przyjmowania leku. Związane jest to z faktem rozwinięcia się tolerancji na dany farmaceutyk. Dlatego też, należy wskazać, że charakterystycznym objawem uzależnienie od kropli do nosa jest częste ich stosowanie, nawet pomimo wskazań do ich zażywania. Niepokojącym symptomem jest również wykupowanie danego leku w większych ilościach. W sytuacji natomiast utrudnionego dostępu do leku pojawiają się nieadekwatne emocje i zachowania. Osoba uzależniona bowiem wykazuje rozdrażnienie, a nawet agresję.

SKUTKI UZALEŻNIENIA OD KROPLI DO NOSA

Krople do nosa to medykamenty, które dostępne są bez recepty. Co oznacza, że są dopuszczone do sprzedaży, a ich stosowanie jest w miarę bezpieczne. Działanie ich polega na bardzo mocnym zwężeniu naczyń krwionośnych, co umożliwia udrożnienie nosa, ale tylko na czas ich działania. W sytuacji, kiedy substancje czynne zawarte w kroplach do nosa przestają działać, naczynia ponownie z większą intensywnością wypełniają się krwią, co prowadzi do niedrożności. Zjawisko to określane jest efektem z odbicia. Używanie kropli do nosa od trzech do pięciu dni nie stanowi problemu. Niemniej jednak, kiedy ich stosowanie przekracza ten czas, może rozwinąć się uzależnienie. Dodatkowo w nosie rozwijają się zmiany określane jako polekowy nieżyt nosa. Pośrednim skutkiem nadużywania kropli do nosa jest trwałe uszkodzenie nabłonka nosa, którego prowadzi do zaniku tzw. rzęsek, odgrywających ważną rolę przy przesuwaniu śluzu. Osoby uzależnione od kropli do nosa zużywają około butelki na dobę. Ponadto dochodzi do przebudzeń w nocy w konieczności zażywania kropli do nosa z powodu zatykania się nosa i niemożności oddychania. Należy wskazać, że na tym etapie uzależnienia bardzo trudno jest samodzielnie wyjść z nałogu. Z zapchanym nosem, uczuciem rozpierania w środku głowy trudno bowiem normalnie funkcjonować. Z tego powodu konieczne jest wdrożenie leczenia odwykowego i przeprowadzenie zabiegów, mających na celu zniwelowanie skutków długotrwałego używania kropli do nosa.

JAK LECZYĆ UZALEŻNIENIE OD KROPLI DO NOSA?

Leczenie uzależnienia od kropli do nosa podobnie jak w przypadku innej lekozależności polega na odstawieniu farmaceutyku, które zawierają substancję czynną, która wywołała zależność. Nierzadko konieczne jest również wdrożenie terapii odwykowej, umożliwia poradzenie sobie z problemem natury psychicznej i wyeliminowaniu mechanizmów uzależnienia.

Rozwiązaniem problemu z uczucie rozpierania i permanentnym zapchanym nosem jest przeprowadzenie małoinwazyjnych zabiegów, które umożliwiają zlikwidowanie bądź ograniczenie wytworzonych na skutek nadużywania kropli do nosa zmian przerostowo-obrzękowych małżowin nosowych. Jaki zatem zabieg na uzależnienie od kropli do nosa? Skuteczny jest przeprowadzenie krioterapii (kriochirurgii), radiochirurgii bądź zabiegów laserowych.

Uzależnienie od kropli do nosa to częsty problem pojawiający się zarówno wśród młodych i starszych osób. Zazwyczaj wynikiem uzależnienia nie jest celowe działanie. Krople do nosa używane są bowiem w sytuacji wyraźnej potrzeby – alergii, nieżytu nosa czy krzywej przegrody nosowej. Niemniej jednak stosowanie ich przez dłuższy okres czasu skutkuje pojawieniem się uzależnienia i koniecznością przyjmowania coraz większych dawek leku w celu osiągnięcia pozytywnych efektów i udrożnienia nosa (obkurczenia śluzówki nosa). Należy wskazać, że na ulotce widnieją informacje co do zażywania leku. Są one jednak nierzadko ignorowane, jego bezpośrednim wynikiem jest rozwój uzależnienia. Uzależnienie od kropli do nosa stanowi poważny problem określany jako lekomania. Z tego powodu należy prowadzić działalność edukacyjno-informacyjną co do skutków zażywania niektórych leków i konsekwencji, jakie może przynieść ich przedawkowanie. Informowanie ludzi co do tego, czym jest lekomania i jak dochodzi do uzależnienia, może być jedynym remedium na nowe przypadki zależności lekowej.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button