„Zażywanie narkotyków to zjawisko zarówno kontrowersyjne jak i powszechne. Pomimo intensywnego uświadamiania społeczności o szkodliwości narkotyków dla zdrowia, ludzie wciąż po nie sięgają. Warto też poznać ich lepszą stronę, ponieważ narkotyki znalazły swoje zastosowanie w medycynie, jako środki łagodzące ból i jako środki uspokajające. Niektóre z nich mają swój wkład w leczenie chorób takich jak np. jaskra.“
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż wykorzystywanie narkotyków tylko po to, aby się odurzyć lub poczuć euforię, może skończyć się różnorodnymi problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczne jest uzależnienie od narkotyków i ich długotrwałe zażywanie. Jednorazowe incydenty, również nie pozostają obojętne dla organizmu.
PODZIAŁ NARKOTYKÓW ZE WZGLĘDU NA DZIAŁANIE NA ORGANIZM:
I Stymulanty – pobudzają ośrodkowy układ nerwowy np. amfetamina i metamfetamina. II Depresanty – opóźniają ośrodkowy układ nerwowy np. morfina i heroina. III Psychodeliki – zaburzają pracę ośrodkowego układu nerwowego np. LSD i ecstasy.
PODZIAŁ NARKOTYKÓW ZE WZGLĘDU NA SIŁĘ UZALEŻNIENIA:
I Miękkie – narkotyki, w przypadku których nie następuje uzależnienie lub następuje w stopniu słabym np. marihuana i LSD. II Twarde – narkotyki, w przypadku których następuje silne uzależnienie np. kokaina i heroina. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i na postrzeganie, odmienne jest także ich oddziaływanie na ludzki organizm.
SKUTKI ZAŻYWANIA MARIHUANY I HASZYSZU
Narkotyki te pozyskiwane są z konopi indyjskich i zawierają substancję psychoaktywną tetrahydrokannabinol (THC). Substancja ta nie wywołuje uzależnienia fizycznego, dlatego też marihuana zaliczana jest do miękkich narkotyków. Po jej zażyciu mogą się pojawić: wzrost apetytu, stan zrelaksowania, wzrost wrażliwości na smaki, zapachy i dźwięki, stan euforii lub zagubienia oraz dezorientacja. Fizycznymi skutkami zażycia marihuany są natomiast: wzmożona potliwość, nadmierna senność, bóle głowy, przekrwienie gałek ocznych, zaburzona koordynacja ruchowa, przyspieszone tętno, problemy z koncentracją i pamięcią, podniesione ciśnienie oraz problemy z potencją.
Panuje przekonanie, iż marihuana nie szkodzi zdrowiu. Nie jest to jednak prawda. Badania wykazuję, że ludzie, którzy palą marihuanę są znacznie bardziej podatni na różnorodne infekcje, niż osoby niepalące. Z drugiej strony, pojawia się coraz więcej informacji na temat leczniczych właściwości tego narkotyku. Chodzi przede wszystkim o hamowanie choroby Alzheimera i innych chorób endodegeneracyjnych.
SKUTKI ZAŻYWANIA HALUCYNOGENÓW
Grzyby halucynogenne mimo, iż nie wywołują uzależnienia fizycznego, mogą natomiast wywołać uzależnienie i problemy psychiczne. Na choroby psychiczne, które są spowodowane zażywaniem substancji psychoaktywnych, narażone są szczególnie osoby niedojrzałe emocjonalnie, posiadające słabą psychikę. Długotrwałe uzależnienie od grzybów halucynogennych przyczynia się do zatrucia organizmu i może doprowadzić do zniszczenia wątroby i nerek.
SKUTKI ZAŻYWANIA LSD
Halucynogenne działanie LSD, związane jest z krótkotrwałym hamowaniem aktywności układu serotoninergicznego i następującego po nim wzroście stężenia serotoniny. W konsekwencji wzmożenia przewodnictwa w mózgu dochodzi do znacznego zwiększenia wrażliwości na bodźce. LSD pogłębia aktualny nastrój, w którym dana osoba się znajduje. Jeśli więc w momencie zażycia narkotyku będzie miała dobry nastrój, doświadczy raczej przyjemnych doznań. Natomiast, gdy osoba spożywając LSD miała zły nastrój, w dużym prawdopodobieństwie doświadczy halucynacji, które mogą wywołać lęk, a nawet przerażenie. Ponadto jej negatywny nastrój się pogłębi, a uczucie oderwania od rzeczywistości spotęguje nieprzyjemne doznania.
Fizjologiczne skutki zażywania LSD to między innymi: podwyższenie temperatury ciała, szczękościsk, zaburzenia pracy serca, wzmożona produkcja śliny, bezsenność oraz parestezje. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest pojawianie się halucynacji po kilku miesiącach, a nawet latach od odstawienia narkotyku. Zażywanie LSD związane jest także ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Ponadto przez kilkanaście godzin po przestaniu działania narkotyku, człowiek może nadal odczuwać takie dolegliwości jak zmęczenie, ogólne osłabienie oraz bezsenność.
SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW STYMULUJĄCYCH – AMFETAMINA, METAMFETAMINA, ECSTASY
Amfetamina to substancja pobudzająca zarówno psychicznie, fizycznie jak i emocjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ stymuluje receptory dopaminowe ośrodkowego układu nerwowego. Zażycie amfetaminy związane jest z wystąpieniem kilkugodzinnej euforii. Długotrwałe uzależnienie od narkotyków takich jak amfetamina, prowadzi do wyniszczenia organizmu człowieka oraz jego psychiki. Skutkami zażywania tego typu narkotyków są zaburzenia rytmu serca, napadowe skoki ciśnienia, udary mózgu i zawały serca. Tak jak w przypadku każdego uzależnienia, tak samo tutaj ma miejsce zespół abstynencyjny. W tym jednak przypadku trwa on 12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki narkotyku i wywołuje stany lękowe, urojenia, przygnębienie, senność, a nawet myśli samobójcze.
SKUTKI ZAŻYWANIA ECSTASY
Na wszelkiego rodzaju imprezach i zabawach, młodzież najczęściej sięga po substancję psychoaktywną jaką jest ecstasy – inaczej MDMA. Jej działanie jest emocjonalno-społeczne, ponieważ najsilniejsze efekty wywołuje, gdy jest zażywane w grupie. Niemal natychmiastowymi efektami zażycia ecstasy są m.in.: otwartość na innych ludzi, pobudzenie, zwiększona wrażliwość na bodźce, empatia i zaburzenia poczucia czasu. Euforyczne działanie ecstasy, związane jest głównie z układem dopaminergicznym. Ecstasy stymuluje wydzielanie dopaminy, a jej nagły wzrost powoduje, że układ nerwowy nie jest w stanie nadążyć z usuwaniem jej nadmiaru. Zwiększone stężenie monoamin w mózgu także prowadzi do szkodliwych skutków zażywania ecstasy. Głównym powodem śmierci po przedawkowaniu ecstasy jest hipertermia, czyli zwiększenie temperatury ciała oraz zmniejszenie przepływu krwi w mózgu. Długotrwale przyjmowanie tego narkotyku, wiąże się z uszkodzeniem układu serotoninergicznego i struktur mózgowych odpowiedzialnych za procesy pamięciowe.
SKUTKI ZAŻYWANIA OPIOIDÓW – HEROINA, KODEINA, MORFINA
Opioidy to narkotyki twarde, które uzależniają zarówno psychicznie jak i fizycznie. Objawy zażywania opioidów związane są z zaburzeniem łaknienia, niewrażliwością na ból, euforią, bladością oraz obniżeniem libido. Narkotyki te mogą doprowadzić m.in. do udaru mózgu, perforacji żołądka i jelit, zawału serca, obrzęku płuc, a w konsekwencji do śmierci. Po dostawieniu, wywołują zespół abstynencyjny, który objawia się drżeniem mięśni, wzmożoną potliwością, stanami lękowymi, agresją, omamami, bezsennością, zaburzeniami świadomości, mdłościami, bólem głowy, biegunką, bólem brzucha, mięśni, stawów oraz kości. Ważnym aspektem jest to, że stosowanie opioidów przez kobiety w ciąży może wywołać poronienie lub odklejenie się łożyska. W przypadku nowonarodzonych dzieci, stwierdza się zespół abstynencyjny.