Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Problem uzależnień od alkoholu, dopalaczy, Internetu, narkotyków czy hazardu dotyczy szerokiej gamy osób, zarówno wyżej postawionych, jak i przeciętego Kowalskiego. Zamknięty odwyk to jedyna droga do całkowitego odcięcia się od toksycznego środowiska, w którym najczęściej przebywa uzależniony. Skuteczność terapii w dużej mierze zależy od każdego pacjenta indywidualnie.

Czym jest odwyk zamknięty?

Odwyk zamknięty jest rodzajem leczenia uzależnień od alkoholu, hazardu, narkotyków, leków czy dopalaczy. Proces powrotu do zdrowia odbywa się poza domem – w specjalnym ośrodku. Pacjenci nie mają dostępu do substancji czy bodźców uzależniających. Zwykle takie miejsca znajdują się poza miastem, by każdy z podopiecznych mógł w komfortowych warunkach, z dala od spojrzeń mieszkańców wracać do zdrowia. Odwyk zamknięty dla uzależnionych jest procesem, który może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Czas trwania zależy od stopnia uzależnienia i postępów w terapii. W przypadku osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych czy alkoholu konieczne będzie przeprowadzenie odtrucia – detoksu. Dzięki temu organizm pozostaje wolny, a uzależniony może rozpocząć terapię.

Skuteczny odwyk zamknięty

Zamknięty odwyk dla uzależnionych gwarantuje najwyższą skuteczność. Osoba uzależniona nie ma dostępu do środków. Ma za to codzienne wsparcie specjalistów. Może aktywnie uczestniczyć w życiu ośrodka, a także komunikować się z osobami, które znalazły się w tej samej sytuacji. Dzięki temu chory ma poczucie, że nie jest z problemami sam. Ponadto wyjazd do ośrodka zamkniętego pozwala odciąć się od toksycznego środowiska, co jest szczególnie istotną kwestią. Leczenie odwykowe pozwala uwolnić się od problemu, który niszczy nie tylko organizm i psychikę, ale także relacje z bliskimi.

Zamknięty odwyk – fakty i mity

  • trudne warunki – MIT – w nowoczesnych ośrodkach odwykowych pacjenci mieszkają w komfortowych, w pełni wyposażonych pokojach, które przypominają te domowe. Do dyspozycji podopiecznych jest ogród, siłownia, sauna – miejsca, w których można pobyć nie tylko samemu, ale także popracować nad formą fizyczną czy podładować baterie. Każdy otrzymuje domowe posiłki, a w jadalni może wymienić się spostrzeżeniami z innymi osobami. Zamknięty odwyk dla alkoholików czy narkomanów to okazja do poznania osób, które również zmagają się z problemami.
  • profesjonalna kadra – FAKT – w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień można spotkać empatyczną kadrę. Życzliwi terapeuci, psychologowie czy psychiatrzy są gotowi do niesienia pomocy w każdej sytuacji.
  • brak wsparcia po zakończonej terapii – MIT – zamknięty odwyk dla narkomanów, alkoholików, czy hazardzistów oferuje terapię wspomagającą. Pozwala nieodpłatnie przyjeżdżać swoim pacjentom na weekendowe turnusy, by wzmocnić swoją wolę oraz kontynuować terapię.

Leczenie odwykowe

Podjęcie decyzji o odwyku jest trudna. Ważne jest nie tylko wsparcie osób bliskich, ale także silna wola. Uzależnionym towarzyszy wiele obaw czy wątpliwości. Ośrodek zamknięty dla uzależnionych  do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie. W trakcie terapii koncentruje się na poszukiwaniu problemu i odnalezieniu drogi do jego rozwiązania. Chory uświadamia sobie, jak działa choroba, stara się zrozumieć jej mechanizm, utożsamia się z konsekwencjami swoich zachowań. Im dłużej trwa terapia tym człowiek nabywa więcej umiejętności radzenia sobie z przymusem picia, grania czy zażywania narkotyków. Chory uczy się asertywnych zachowań, otrzymuje wsparcie grupowe i indywidualne. Poznaje również jak rozpoznać symptomy nawrotów czy nadchodzącego kryzysu.

Skuteczny odwyk zamknięty jest możliwy, jeżeli chory postanowi całkowicie zmienić swoje życie i zrobi wszystko, by w nim wytrwać. Jedynie silna wola i wsparcie profesjonalistów pomaga osiągnąć sukces i całkowicie odciąć się od uzależnienia. Zmiana otoczenia, brak kontaktów, a co za tym idzie, wpływów toksycznego środowiska pozwala na szybszy i efektywniejszy powrót do zdrowia.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button