Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm w Polsce i na świecie

Alkohol jest jednym z szerzej dostępnych i popularnych używek na świecie. Jego spożycie jest często akceptowane i promowane w wielu kulturach. Dawniej był środkiem, za pomocą którego uwielbiano bóstwa i zmarłych. Niestety, nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, problemów społecznych i rodzinnych. Badania pokazują, że każdego roku konsumpcja alkoholu na świecie rośnie, dlatego tak ważna jest świadomość istnienia problemu, edukacja oraz przeciwdziałanie.

Problem alkoholizmu na świecie

Problem alkoholizmu na świecie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi na szeroką skalę. Według szacunków WHO, około 240 milionów ludzi na całym świecie cierpi na uzależnienie od alkoholu. Badania realizowane w latach 2014-2018, przeprowadzone przez różne instytucje jasno obrazują, że nałogowe picie jest globalnym problemem, a nie jedynie jednostkową sytuacją dotyczącą danego kraju. Przykładowo, według raportu WHO „Global status report on alcohol and health 2014” Polska plasowała się na 13 miejscu rankingu. Dane podawane są w litrach na osobę.

  1. Białoruś [17,5]
  2. Mołdawia [16,8]
  3. Litwa [15,4]
  4. Rosja [15,1]
  5. Rumunia [14,4]
  6. Ukraina [13,9]
  7. Andora [13,8]
  8. Węgry [13,3]
  9. Czechy, Słowacja [13]
  10. Portugalia [12,9]
  11. Serbia [12,6]
  12. Polska/Grenada [12,5]

 

Z kolei Eurostat podaje, że nadużywających w Unii Europejskiej jest około 28 mln osób. Według danych po alkohol sięgają najczęściej osoby pomiędzy 20 a 59 rokiem życia, a problem dotyczy obu płci. Paradoksalnie po kieliszek sięgają osoby z co najmniej średnim wykształceniem, pracujący zawodowo, pozostający w związkach. Tryb życia, tempo pracy, problemy rodzinne, a także wiele innych czynników decyduje o tym, że mnóstwo osób popada w alkoholizm, na świecie statystyki wraz z każdym badaniem wykazują tendencję wzrostową.

 

Budujące jest to, że coraz więcej państw zdaje sobie sprawę z powagi problemów alkoholowych. W wielu krajach istnieją darmowe programy leczenia i wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu. Istotną rolę pełnią również kampanie edukacyjne i ograniczenia dotyczące reklam różnego rodzaju alkoholi oraz ich dystrybucji. Dzięki rozwojowi medycyny uzależniony może odbyć bezpieczny odwyk od alkoholu i ponownie stanąć na nogi.

Alkoholizm w Polsce

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że do 2014 roku nadmierne spożywanie alkoholu dotyczyło ponad 800 tysięcy Polaków. Najczęściej pili mężczyźni w średnim wieku, którzy nie pracują lub szukają zatrudnienia i pozostają w związkach. Średnio „na głowę” przypada 2,4 butelki wina, co daje 4,5 litra piwa tygodniowo, a co najmniej raz w miesiącu upija się nawet 35% dorosłych. Statystyki pokazują, że dawna tendencja do picia głównie przez mężczyzn zaczyna się zacierać i po alkohol częściej sięgają kobiety z wyższym wykształceniem (2018 rok).

Według badań OECD spożywanie alkoholu na świecie w czasie pandemii Covid-19 nie spadło. 43% badanych deklarowało, że częściej sięgało po kieliszek. W lokalach gastronomicznych zanotowano gwałtowny spadek konsumpcji, za to sprzedaż w sklepach wzrosła, co dowodzi temu, że tak łatwa dostępność alkoholu jest niewątpliwie przyczyną sięgania po alkohol. Niestety, alkoholizm w Polsce i na świecie nadal pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego i wymaga wdrożenia dalszych działań, a w szczególności odpowiedniej edukacji nie tylko na skalę regionalną, ale także ogólnopolską, europejską i światową.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button