Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Depresja może być przyczyną, przez którą chory sięga po alkohol. W ten sposób chory próbuje radzić sobie z problemami. Może również pojawić się w trakcie trwania uzależnienia lub być skutkiem nagłego odstawienia używki. W niektórych przypadkach depresja może ujawnić się po czasie długiej abstynencji i ponownie prowadzić do nałogu. Depresja po alkoholu wymaga podjęcia leczenia i współpracy z terapeutami. Można z niej wyjść – niezbędna jest motywacja, wsparcie i chęć wprowadzenia zmian. Zobacz, jak  alkohol powoduje depresję i gdzie szukać pomocy.

Czym jest depresja alkoholowa?

Depresja alkoholowa jest zaburzeniem psychicznym, które daje szereg objawów o różnym stopniu natężenia. Daje objawy typowe dla depresji, ale towarzyszy jej silne uzależnienie od alkoholu. W tym przypadku zachodzi zależność, w której najwcześniej alkoholizm powoduje depresje. Około 10% przypadków stanowi odwrotna sytuacja – depresja doprowadza chorego do alkoholizmu.

Pierwotna depresja po alkoholu wpływa zarówno na chorego, jak i jego bliskie otoczenie. Osoba uzależniona ma problem z kontrolowaniem ilości spożywanych trunków, a picie ma być sposobem samoleczenia smutku, rozpaczy, czy mechanizmem radzenia sobie z różnego rodzaju problemami. Picie alkoholu podczas depresji potęguje negatywne odczucia, a także może potęgować jej objawy. Chory popada w nałóg coraz bardziej, co doprowadza do powstania spirali depresji i alkoholizmu.

Wtórna depresja poalkoholowa to rodzaj schorzenia, które występuje jako jeden ze skutków alkoholizmu. W takim wypadku przyczyn rozwoju może być wiele – od izolacji społecznej, utraty pracy, aż po czynniki biochemiczne. Warto pamiętać, że depresja i alkohol wpływają na centralny układ nerwowy. Substancja najpierw wywołuje euforię, a następnie spadek energii i zmęczenie.

Objawy depresji alkoholowej

Objawy depresji alkoholowej mogą różnić się w zależności od sytuacji pacjenta. Jeżeli powodem jest nagłe odstawienie substancji to pojawia się zespół abstynencyjny. Towarzyszą mu takie objawy, jak stres, rozdrażnienie, bezsenność, bóle głowy, drżenie, brak apetytu, a w skrajnych przypadkach również halucynacje, zaburzenie świadomości, lęki czy urojenia. W takim wypadku niezbędna będzie interwencja lekarza, który pomoże doraźnie w zmniejszeniu uciążliwych objawów lub świadome podjęcie decyzji o odwyku. Ośrodek uzależnień alkoholowych, który zajmuje się kompleksowym leczeniem oferuje nie tylko detoks, ale także odpowiednio dobraną terapię. Dzięki pracy nad sobą pacjent jest w stanie wyrobić w sobie mechanizmy umożliwiające radzenie sobie z problemami i wytrwać w trzeźwości.

Wtórna depresja alkoholowa to stan, który objawia się:

  • głębokim pesymizmem, przygnębieniem,
  • bezsennością,
  • brakiem odczuwania sensu życia,
  • zaniżoną samooceną, brakiem wiary we własne możliwości,
  • poczuciem zagubienia, lęku
  • porzuceniem dawnych zainteresowań z powodu braku odczuwania przyjemności,
  • intensywnym poczuciem winy,
  • objawami fizycznymi – brakiem apetytu, zmęczeniem, bólami całego ciała,
  • chęcią odebrania sobie życia.

Picie alkoholu powoduje szereg niedoborów witamin i minerałów, zaburzenia pracy układu hormonalnego, a finalnie również zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Obniżony nastrój po alkoholu może towarzyszyć wielu osobom, nie tylko tym uzależnionym. W przypadku depresji nie mija on wraz z wytrzeźwieniem, ale potrafi trwać naprawdę długo.

Ile trwa depresja po odstawieniu alkoholu?

Nie można jednoznacznie określić, ile trwa depresja po odstawieniu alkoholu. To indywidualna kwestia, która wymaga solidnej pracy nad sobą. Statystycznie trwa od kilku tygodni do nawet roku. W przypadku nawrotów może trwać nawet dwa lata, dlatego tak ważna jest terapia uzależnień.

Leczenie depresji alkoholowej

Leczenie depresji alkoholowej, a także samego alkoholizmu to trudny i wymagający proces. Pacjent musi chcieć wyzdrowieć, naprawić błędy i zmienić swój sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wymaga profesjonalnej pomocy, która zwykle rozpoczyna się od detoksu. Podczas odtrucia nie tylko można zapobiec przykrym skutkom choroby odstawienia, ale również uzupełnić niedobory powstałe wyniku spożywania substancji. Stany depresyjne po alkoholu i samo uzależnienie wymagają również przepracowania z terapeutą. Odpowiednio dobrana terapia pozwala na uporanie się z problemami, odnalezienie przyczyn trudności i wypracowanie bezpiecznych reakcji obronnych. Ważne jest również kontynuowanie terapii po opuszczeniu ośrodka bliżej miejsca zamieszkania.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button