Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Ośrodek Leczenia Uzależnień: Terapia MEDJOL.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Wesele to wydarzenie, które wielu ludziom kojarzy się z radością, świętowaniem i często…z  alkoholem. Dla osób uzależnionych takie imprezy mogą być dużym wyzwaniem, nawet jeżeli przeszli leczenie, są niepijący i od wielu lat żyją w trzeźwości. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji i przetrwać wesele bez nawrotu uzależnienia?

Największe trudności na imprezach alkoholowych dla osób uzależnionych

Imprezy, na których alkohol jest głównym elementem świętowania, są szczególnie trudne dla osób uzależnionych. Jednym z tego powodów jest wszechobecność alkoholu. Na weselach czy innych imprezach okolicznościowych alkohol jest łatwo dostępny – stoi na stołach, serwowany jest w toastach i traktowany jako nieodłączny element zabawy. Często pary młode, które organizują wesele bez alkoholu, spotykają się z dużą krytyką, a goście nie szanują ich zdania i piją w toaletach czy na zewnątrz. Inną, równie słabą praktyką jest umieszczanie tak zwanych małpek w koszyczkach ratunkowych – specjalnych pojemnikach w łazienkach z rzeczami higienicznymi, jak na przykład dezodorant, zestaw do szycia czy zapasowe rajstopy. Co ciekawe, najczęściej butelki z alkoholem znajdują się w toaletach męskich i  są dedykowane dla tych mężczyzn, którym partnerka „nie pozwala spożywać alkoholu”. Takie wyzwalacze alkoholowe mogą prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji.

Drugim powodem jest presja społeczna w sięganiu po alkohol. Goście weselni często zachęcają do picia, wychodząc z założenia, że „kieliszek nikomu nie zaszkodzi”. Sprzyjają temu również różne zabawy. Tego rodzaju komentarze mogą wywołać dyskomfort i poczucie wyobcowania. Dla wielu osób decyzja o niepiciu jest niezrozumiała, co prowadzi do wielu pytań i niechcianych rozmów, które mogą być przytłaczające. Jeżeli jesteś na przyjęciu, nie zachęcaj do picia nikogo. Zarówno osoby uzależnione, jak i kobiety na wczesnym etapie ciąży nie chcą dzielić się swoimi historiami. Pozostaw decyzję o spożywaniu alkoholu każdemu z gości.

Jak przygotować się na wesele, wiedząc, że będzie na nim alkohol?

Pierwszym krokiem jest szczerość z samym sobą. Warto ocenić czy jest się gotowym, by wziąć udział w imprezie z alkoholem. Jeśli nie, rozważ rezygnację z przyjęcia lub skrócenie pobytu. Jeśli to możliwe, poinformuj organizatorów o swojej sytuacji. Wyjaśnij, że to nie jest dobry moment, ale że życzysz im wszystkiego, co najlepsze. Możesz pojawić się na ceremonii i złożyć życzenia osobiście. Warto również zapytać, jak będzie wyglądało przyjęcie. Być może para młoda ma ciekawy pomysł na serwowanie różnego rodzaju trunków. Coraz popularniejsze stają się drink-bary, które stoją w innym pomieszczeniu lub imprezy plenerowe. Zwiększająca się świadomość dotycząca uzależnień sprawia, że wybór różnego rodzaju napojów bez alkoholu skutecznie zastępuje trunki z procentami.

Jak przetrwać wesele będąc uzależnionym? Jeśli nie możesz lub nie chcesz odmówić, idź na wesele z osobą, która zna Twoją sytuację i będzie Cię wspierać. Przyjaciel czy członek rodziny może pomóc Ci wytrwać w trzeźwości. Poproś parę młodą, by usadziła Was przy stole w gronie osób niepijących. Dzięki temu można uniknąć niewygodnych rozmów. Zaplanuj wcześniej odpowiedź na pytania o abstynencję. Pamiętaj, że nie musisz się z nikim dzielić swoją historią. Przygotuj neutralne wyjaśnienie – na przykład „nie piję dziś, bo prowadzę” albo „nie mam ochoty na tego typu napoje”. Trudno zachować trzeźwość na weselu, ale z odpowiednim wsparciem szansa na wytrwanie jest większa.

O czym powinna pamiętać osoba uzależniona od alkoholu, idąc na wesele?

Wiele osób zastanawia się jak nie pić na weselu? Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest priorytetem. Przypomnij sobie, dlaczego podjąłeś decyzję o trzeźwości, jakie są konsekwencje powrotu do nałogu i ile pracy kosztuje Cię abstynencja. Jeśli czujesz, że obecność na weselu może być zbyt dużym wyzwaniem, rozważ rezygnację z udziału w imprezie. Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne jest ważniejsze niż społeczne zobowiązania. W trakcie przyjęcia nie musisz tłumaczyć się z każdej decyzji. Prosta, zdecydowana odmowa jest wystarczająca. Zamiast skupiać się na alkoholu, zaangażuj się w rozmowy, tańce czy inne formy zabawy. Bycie aktywnym odciąga myśli od pokusy.

Jeśli poczujesz, że sytuacja Cię przytłacza, zadbaj o możliwość wcześniejszego wyjścia. Transport i miejsce na odpoczynek to kluczowe elementy. Jeżeli wesele jest wyjazdowe i masz zarezerwowany nocleg, podziękuj i opuść przyjęcie. To czas zabawy i radości, a nie moment podejmowania wyzwań.

Przetrwanie wesela, będąc uzależnionym od alkoholu, wymaga odpowiedniego przygotowania i wsparcia. Kluczem jest asertywność, świadomość swoich ograniczeń i skupienie się na zdrowiu. Pamiętaj, że priorytetem powinno być zadbanie o siebie i swoje potrzeby, nawet jeśli oznacza to odejście od tradycyjnych norm weselnych.

O autorze: Terapia MEDJOL

Ośrodek Leczenia Uzależnień, oferujący komfortowe i bezpieczne warunki leczenia odwykowego. Dajemy gwarancję iż osoby dotknięte problemem uzależnienia otrzymają leczenie uzależnień, poprzez sprawdzone programy terapii uzależnień oraz bezpieczne odtrucia organizmu – detoks warszawa. Proponowane rozwiązania są szansą na rozpoczęcie nowego i szczęśliwego życia wolnego od wszelkich nałogów!

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button