Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Lekomania

Udostępnij

Lekomania to stan uzależnienia od substancji psychoaktywnych, takich jak leki przeciwbólowe, opioidy, sedatywy lub stymulanty. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych rozwija się stopniowo i może być spowodowane różnymi czynnikami, jak genetyka, środowisko, stres, trauma.  Cechą charakterystyczną uzależnienia jest stale rozwijająca się tolerancja na substancję, co oznacza, że chory potrzebuje coraz większych dawek, aby osiągnąć ten sam efekt, co wcześniej. Sprawdź, jak leczyć lekomanię i gdzie szukać pomocy.

Jakie są objawy lekomanii? Przebieg uzależnienia od leków

Objawy lekomanii i uzależnienia od substancji psychoaktywnych mogą różnić się w zależności od rodzaju leku, który przyjmuje się w nadmiarze. Najczęściej u chorego pojawiają się:

  • silne pragnienie i nieodparta potrzeba zażywania substancji,
  • trudności w kontrolowaniu przyjmowania substancji, stałe zwiększanie dawek i poszukiwanie nowych lekarzy, którzy wypiszą receptę na nieistniejącą dolegliwość,
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią,
  • zmiany nastroju, depresja lub lęki,
  • zaburzenia snu, koszmary, nadmierne pocenie się,
  • izolacja społeczna i problemy w relacjach międzyludzkich,
  • problemy finansowe, prawne i zawodowe.

Lekomania jest chorobą, która wymaga kompleksowego leczenia. Pierwszym etapem jest odpowiedni detoks pod okiem lekarza. Dzięki temu można zapobiegać wystąpieniu zespołu abstynencyjnego.  Dopiero po przywróceniu odpowiednich parametrów i oczyszczeniu organizmu można przejść do terapii grupowej lub indywidualnej. Leczenie lekomanii powinno być prowadzone przez specjalistów, którzy pomogą pacjentowi odzyskać kontrolę nad swoim życiem, rozpocząć proces powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Wiele osób zastanawia się, ile trwa odwyk od leków – podobnie jak w przypadku narkomanii czy alkoholizmu, wszystko zależy od stopnia zaawansowana problemu. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrane leczenie pozwala stopniowo minimalizować skutki lekomanii zarówno te fizyczne, jak i psychologiczne.

Gdzie szukać pomocy dla osób uzależnionych?

Najlepszym rozwiązaniem będzie prywatny ośrodek leczenia uzależnień, w którym można przejść kompleksowo przez wszystkie etapy wychodzenia z nałogu. We wczesnym stadium pomocne mogą być poradnie leczenia uzależnień. Wsparcie okazują również różnego rodzaju organizacje. Sprawdź, gdzie warto szukać kompleksowej pomocy!

  • W wielu miastach istnieją poradnie uzależnień, w których specjaliści udzielają pomocy w leczeniu lekomanii. Poradnie te oferują różne formy terapii (indywidualna, grupowa), a także wspomaga rodziny. To dobra forma kontynuacji leczenia po pobycie w ośrodku zamkniętym,
  • Kliniki odwykowe i ośrodki zamknięte oferują intensywną opiekę medyczną i psychologiczną dla pacjentów cierpiących na uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Pacjenci mogą otrzymać pomoc w kontrolowaniu objawów związanych z odstawieniem substancji, a także w opracowaniu planu dalszego leczenia. Mają dostęp do licznych specjalistów i terapeutów, a w samym ośrodku zapewnione wyżywienie i odpowiednie wyposażenie, niezbędne do codziennego funkcjonowania,
  • Organizacje non-profit, które oferują wsparcie dla osób cierpiących na uzależnienie od substancji psychoaktywnych to dobre źródło informacji o leczeniu i samym problemie. Również oferują pomoc w formie terapii grupowej i indywidualnej oraz wsparcie emocjonalne dla pacjentów i ich rodzin.

Jak dostać się na odwyk?

Mechanizmy są bardzo złożone i coraz częściej występują przypadki uzależnienia mieszanego, czyli pacjentów uzależnionych nie tylko od leków, ale równolegle uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Około 70% hospitalizacji w naszym ośrodku leczenia uzależnień to właśnie takie złożone przypadki. Lekomania objawy daje stosunkowo wcześnie, ale wiele zależy od rodzaju substancji. Jeżeli pacjent zdaje sobie sprawę z powagi problemu, to powinien rozpocząć odwyk jak najszybciej. Wówczas szansa na szybszy powrót do zdrowia znacznie wzrośnie.

Warto pamiętać, że uzależnienie od leków jest chorobą, która wymaga profesjonalnego leczenia. Terapia uzależnień może obejmować różne formy pomocy. Leczenie powinno być prowadzone przez specjalistów, którzy pomogą pacjentowi odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozpocząć proces powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button