Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które powodują silne uzależnienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Poprzez swoje oddziaływanie na centralny układ nerwowy, wpływają na zmianę świadomości, nastroju, spostrzegania czy zachowania. Ich zażycie może skutkować wieloma różnymi objawami, które zależne są od rodzaju substancji. Wśród narkotyków występuje podział na naturalne i syntetyczne. Syntetyczne to takie, które zostały wytworzone przez człowieka. Produkcja narkotyków syntetycznych może odbywać się w laboratorium (najczęściej nielegalnym), a nawet w domowych warunkach przy użyciu nieskomplikowanych narzędzi.

Jakie wyróżniamy narkotyki syntetyczne?

Syntetyczne narkotyki różnią się od naturalnych sposobem wytworzenia. W odróżnieniu od naturalnych te są wytwarzane przez człowieka. To sprawia, że są uznawane za najbardziej szkodliwe narkotyki. Do syntetycznych substancji należy metamfetamina, która jest pochodną amfetaminy. Narkotyk ten wykazuje silne działanie neurotoksyczne. Ponadto długotrwałe stosowanie metamfetaminy upośledza procesy myślowe – za jej sprawą często dochodzi do występowania psychoz. Prowadzi do znacznej degradacji zdrowia – działa wyniszczająco na organizm. Metamfetamina znacząco wpływa na wygląd skóry – staje się ona bladoszara, powstają również liczne zmiany, takie jak owrzodzenia i krosty.

LSD również klasyfikują się jako najpopularniejsze narkotyki syntetyczne, które swoim działaniem wywołują halucynacje i omamy. Zażycie LSD wprowadza człowieka w stan silnego pobudzenia, które wiąże się również z widzeniem w żywych, jaskrawych kolorach czy przeżywaniu silnych emocji, a stan osiągnięty po ich zażyciu może trwać nawet kilkanaście godzin. Z racji na swoje działanie halucynogenne, LSD jest zaliczane do grupy psychodelików.

Kolejnym narkotykiem z grupy syntetyków jest ecstasy, znane również jako MDMA. Te syntetyczne narkotyki mają zbliżone działanie do amfetaminy. Ecstasy działa stymulująco oraz psychodelicznie. W przypadku MDMA w grę wchodzi przede wszystkim uzależnienie psychiczne, czyli silna potrzeba ponownego wprowadzenia się w stan narkotyczny. Wyrównanie poziomu serotoniny w organizmie trwa nawet sześć tygodni.

Termin narkotyków syntetycznych jest często łączony z dopalaczami, które również są wytwarzane przez człowieka. Tak samo jak narkotyki, dopalacze oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, a także wywołują podobne objawy. Te z kolei charakteryzują się bardziej zanieczyszczonym składem.

Czym syntetyczne narkotyki różnią się od pozostałych?

Podstawową różnicą między narkotykami syntetycznymi a zwykłymi jest ich pochodzenie. Narkotyki, które nie zaliczają się do syntetyków, pozyskiwane są z roślin. Do najpopularniejszych zalicza się słoma makowa, z której pozyskuje się opium, morfinę czy heroinę. Innymi roślinami, które służą do pozyskiwania narkotyków, są konopie indyjskie, a także liście koki, z których wytwarza się kokainę.

Narkotyki syntetyczne są wyrobem człowieka. Powstają w niekontrolowanych warunkach, takich jak domowe laboratoria. Stwarza to szereg zagrożeń. Ciężko jest przewidzieć skutki brania narkotyków syntetycznych, ponieważ zażywający je człowiek nie jest w stanie zweryfikować składu przyjmowanego środka. Właśnie dlatego narkotyki syntetyczne są uznawane za bardziej niebezpieczne niż te pochodzenia naturalnego.

Jaki wpływ na organizm mają narkotyki syntetyczne?

Poszczególne narkotyki syntetyczne różnią się od siebie swoim działaniem. Jednak wpływ narkotyków syntetycznych na organizm człowieka nigdy nie jest oczywisty. Jest to spowodowane tym, że bez badań laboratoryjnych nikt nie jest w stanie zweryfikować ich składu. Jeszcze poważniejszym zagrożeniem są dopalacze, ponieważ w składzie często występują środki niewiadomego pochodzenia. Te zanieczyszczenia mają silnie trujący wpływ na organizm człowieka.

Substancje, takie jak narkotyki charakteryzują się silnym działaniem uzależniającym. Nie inaczej jest w przypadku syntetyków, które również uzależniają. Problem z narkotykami dotyczy wielu osób, które zaczynały od tzw. narkotyków miękkich (mających teoretycznie mniejszy wpływ na organizm człowieka), a następnie pragnąc doświadczać coraz to nowszych i silniejszych stanów, zaczynały zażywać narkotyki twarde. Osoby uzależnione często nie są w stanie samodzielnie wygrać z nałogiem – potrzebują pomocy nie tylko rodziny i przyjaciół, ale także specjalistów, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Długotrwały i trudny proces, jakim jest leczenie narkomanii, wymaga detoksykacji organizmu, czyli oczyszczenia go z toksycznych substancji. Najważniejszym aspektem terapii jest zmiana myślenia i postaw osoby chorej wobec środków narkotycznych. Konieczna może być terapia zamknięta w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, ponieważ próby samodzielnego pokonania nałogu skutkują pojawieniem się objawów zespołu abstynencyjnego, takimi jak wymioty, bóle głowy, nudności. Sposobem osoby uzależnionej na ich pozbycie się jest zażycie kolejnej dawki narkotyku. Terapia zamknięta cieszy się wyższą skutecznością, ponieważ nie pozwala osobie uzależnionej na kontakt ze środowiskiem i dostęp do substancji psychoaktywnych.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button