Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Amfetamina, heroina, MDMA, marihuana czy kokaina – problem nadużywania tych substancji nagłaśniany jest już od dziesięcioleci, jednak corocznie zbierane i publikowane dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – liczba uzależnionych wcale nie maleje. Jeśli podejrzewasz, że okazyjne zażywanie narkotyków wymyka Ci się spod kontroli, to znak, że czas poszukać profesjonalnej pomocy. Dowiedz się, jak zacząć odwyk narkotykowy.

Alarmujące objawy, czyli kiedy odwyk narkotykowy jest konieczny

Początki każdego poważnego nałogu, który wyniszcza organizm i powoduje rozpad relacji rodzinnych, mogą być niezwykle niewinne i pozornie nieszkodliwe. Wielu decyduje się na pierwszą kreskę, powtarzając sobie, że wszystkiego trzeba w życiu spróbować. Niestety granica między sporadycznym zażywaniem substancji psychoaktywnych a popadnięciem w nałóg jest nieuchwytna. I jeśli zastanawiasz się, jak wygląda odwyk od narkotyków i czy należy się na niego zapisać, to znak, że granica została już dawno przekroczona. Pamiętaj jednak, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć walkę o lepsze życie. Zamknięty ośrodek odwykowy to najskuteczniejsza forma wyrwania się ze szponów zgubnego nałogu. Jeśli u siebie lub u bliskiej osoby zauważyłeś zmiany w wyglądzie fizycznym, permanentny katar, stany depresyjne, skrajną nadpobudliwość lub flegmatyczność, to znak, że okazjonalne przyjmowanie narkotyków przeistoczyło się w uzależnienie. Osoby uzależnione oddalają się od przyjaciół, mają problemy w szkole lub pracy, zaniedbują codzienne obowiązki, są bardzo drażliwe i nerwowe. Samodzielne uporanie się z nałogiem jest niezwykle trudne, a na pewnym etapie, wręcz niemożliwe. Dlatego konieczne jest zgłoszenie się na odwyk narkotykowy.

Ile trwa odwyk narkotykowy zamknięty?

Jeśli zauważyłeś, że bliska osoba boryka się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, należy podjąć skuteczne leczenie, a takie zapewnia odwyk narkotykowy zamknięty. Jego czas trwania jest kwestią silnie indywidualną, determinowaną tym, jak długo trwało uzależnienie, jak bardzo wyniszczyło organizm oraz od jakich substancji uzależniony był pacjent. Po przyjeździe do ośrodka zostanie on poddany odtruciu, które może trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni, co bezpośrednio wpływa na to, ile trwa odwyk narkotykowy. Detoksykacja organizmu to proces bardzo trudny i wymagający, dlatego wielu pacjentów przeżywa wówczas kryzys i jest skłonnych wrócić do narkotyków, aby choć na chwilę odetchnąć od objawów zespołu odstawiennego. Dlatego zdecydowanie lepszych wyborem jest zamknięty odwyk narkotykowy dla młodzieży lub dorosłych, który odbywa się z dala od miejsca zamieszkania, dzięki czemu pacjent nie ma dostępu do znanych sobie źródeł, z których pozyskiwał narkotyki.

Ile trwa odwyk narkotykowy? – detoks to nie wszystko

Odtrucie organizmu to nie jedyny etap, który wpływa na to, ile trwa odwyk narkotykowy zamknięty. Na czas trwania i skuteczność leczenia wpływ ma bowiem przede wszystkim terapia narkotykowa. Aby odwyki narkotykowe można było uznać za zakończone, niezbędne jest bowiem dotarcie do źródła problemu, czyli powodu, dla którego pacjent sięgnął po narkotyk. Czasami bywa to próba oderwania się od traumatycznego wydarzenia lub chęć zaimponowania kolegom. Nasi terapeuci dążą do tego, aby rozpracować każdy problem i nauczyć się radzić sobie z nim po opuszczeniu ośrodka.

Jak zacząć, aby odwyki narkotykowe były skuteczne?

Podstawą przyjęcia do ośrodka Medjol jest rzeczywista chęć podjęcia leczenia ze strony osoby uzależnionej. Należy bowiem pamiętać, że choć uzależnienie objawia się zmianami w fizycznym wyglądzie, to choroby nie leczy się doraźnie jak złamania czy zmiany skórnej. Efektywność leczenia jest bezpośrednio związana z motywacją pacjenta. Jeśli zgodził się on na odwyk na drodze przymusu, to takie leczenie nie będzie skuteczne. Terapia wymaga bowiem siły ciała i ducha oraz odwagi, aby wniknąć w głąb siebie i poruszyć tę stertę ukrywanych, ignorowanych emocji, przez które pacjent zdecydował się po raz pierwszy zapalić marihuanę lub wciągnąć kreskę. Na skuteczność leczenia pośredni wpływ ma również to, jak jest na odwyku narkotykowym. Ośrodek Medjol położony jest w spokojnej okolicy Warszawy, co jej bardzo istotne, ponieważ otoczenie powala ukoić oczyszczający się organizm. Centrum Medyczne oferuje również liczne formy spędzania wolnego czasu, aby pacjentom było łatwiej przerwać ten trudny czas, który daje im szansę, na nowe, lepsze życie z dala od nałogu. Jak zacząć odwyk narkotykowy? Przede wszystkim z własnej woli oraz wśród specjalistów, którzy służą wsparciem na każdym etapie leczenia.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button