Substancje odurzające, takie jak alkohol, narkotyki i niektóre leki, mają znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym na refleks i koordynację ruchową. To ważna wiedza, zwłaszcza w kontekście wykonywania czynności wymagających dużego skupienia uwagi, jak prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn. Sprawdź, jak funkcjonuje motoryka po narkotykach i innych substancjach odurzających.
Jak substancje odurzające wpływają na refleks człowieka?
Refleks to zdolność organizmu do szybkiego reagowania na bodźce zewnętrzne. Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się upuścić jakiś przedmiot i złapać, zanim spadnie na ziemię, albo szybko zareagować w stresującej sytuacji. Substancje odurzające, niezależnie od rodzaju, zakłócają funkcjonowanie układu nerwowego, co prowadzi do spowolnienia czasu reakcji. Wynika to z faktu iż, zakłócają równowagę neuroprzekaźników, takich jak dopamina, serotonina czy GABA. Skutkiem tego jest spowolnienie przetwarzania bodźców w mózgu i wolniejsze reakcje. Substancje odurzające wpływają również na zdolność mózgu do dokładnej oceny sytuacji. Osoby pod ich wpływem mogą nie dostrzegać zbliżających się zagrożeń, niezależnie od tego czy spożywają alkohol, czy narkotyki, a refleks i czas reakcji ulegają znacznemu wydłużeniu.
Już przy niewielkiej dawce alkoholu czas reakcji może wydłużyć się o 10-30%. Przy wyższych dawkach opóźnienie może wynosić nawet kilka sekund. Z kolei zdolności motoryczne narkotyki takie, jak marihuana znacznie obniżają. Ta substancja powoduje uczucie ospałości i spowolnienia, co wpływa nie tylko na reakcję, ale także na realną ocenę bezpieczeństwa. LSD czy psylocybina wpływają na percepcję. w wyniku czego można doświadczyć halucynacji. Z kolei stymulanty, jak amfetamina czy kokaina wykazują początkowe działanie pobudzające, z czasem mogą wywołać paranoję, agresję czy lęk.
Koordynacja ruchowa a zażywanie substancji odurzających – co warto wiedzieć?
Koordynacja ruchowa to zdolność do precyzyjnego wykonywania ruchów, często wymagająca współpracy różnych grup mięśniowych. Substancje odurzające silnie wpływają na móżdżek – część mózgu odpowiedzialną za kontrolę ruchu i równowagi. Prowadzi to do problemów z utrzymaniem równowagi, chodem, czy pracą rąk. Substancje odurzające zmniejszają szybkość przekazywania sygnałów między mózgiem a mięśniami, co skutkuje nieprawidłowymi i opóźnionymi reakcjami, a dodatkowo obniżenie napięcia mięśniowego utrudnia wykonywanie nawet prostych czynności, jak na przykład trzymanie czy podnoszenie. Negatywny wpływ narkotyków na organizm objawia się również uszkodzeniem innych narządów, jak na przykład serce, wątroba czy trzustka.
Dlaczego substancje odurzające obniżają zdolności motoryczne?
Substancje odurzające wpływają zarówno na układ nerwowy, jak i mięśniowy, co razem prowadzi do obniżenia zdolności motorycznych. Mają wpływ również na powstawanie kluczowych związków chemicznych w mózgu, takich jak:
- kwas gamma-aminomasłowy (GABA) – jest odpowiedzialny za rozluźnienie mięśni szkieletowych, sen, uspokojenie, hamuje pobudzenie i zapewnia dobry, mocny sen,
- dopamina – związek chemiczny odpowiedzialny za koordynację, napięcie w mięśniach, procesy emocjonalne,
- acetylocholina – jest odpowiedzialna za ukierunkowanie uwagi, a także pomaga przedkładać intencje na ruch mięśni.
Nie tylko móżdżek, ale także błędnik (część ucha wewnętrznego odpowiedzialna za równowagę) jest szczególnie wrażliwy na działanie substancji odurzających. Jego nieprawidłowa praca prowadzi do trudności z utrzymaniem stabilności. Dodatkowo narkotyki obniżają siłę mięśni, spowalniają proces przekazywania impulsów z mózgu do mięśni, czego efektem są zaburzenia równowagi. Regularne zażywanie substancji odurzających prowadzi do degeneracji układu nerwowego, co może skutkować trwałym upośledzeniem zdolności motorycznych, poznawczych i percepcyjnych. Uzależnienie od marihuany, amfetaminy, kokainy czy każdej innej substancji, niesie ze sobą ogromne konsekwencje zdrowotne, a wychodzenie z nałogu wymaga intensywnej pracy ze specjalistami.
Jak wygląda stosunek narkotyki a refleks? Substancje odurzające mają na niego głęboki wpływ. Koordynacja po narkotykach znacząco się pogarsza, co jest szczególnie niebezpieczne w sytuacjach wymagających zachowania trzeźwości umysłu, jak na przykład prowadzenie pojazdów, czy praca na wysokościach. Dodatkowo uszkadzają one układ nerwowy, powodują, że mózg nie pracuje prawidłowo, a obniżone napięcie mięśniowe może spowodować urazy czy wypadki.