Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkohol etylowy to substancja toksyczna, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Nadmierne spożycie wysokoprocentowych napojów skutkuje pojawieniem się uzależnienia psychicznego i fizycznego. Niemniej jednak najbardziej szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży. Alkohol bowiem przedostaje się z krwiobiegu do łożyska i krwi dziecka. Substancja toksyczne ma bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód, co może skutkować poważnymi konsekwencjami w prawidłowym jego wzroście i rozwoju. Powstaje zatem pytanie, jak alkohol szkodzi kobiecie w ciąży? Jak reaguje organizm na alkohol w ciąży? Czy alkohol szkodzi we wczesnej ciąży? Jak alkohol wpływa na kobietę w ciąży? Kiedy odstawić alkohol w ciąży, jak go odmawiać? Kiedy przestać pić alkohol w ciąży?

CZY W CZASIE CIĄŻY MOŻNA PIĆ ALKOHOL?

Picie alkoholu podczas ciąży wiąże się z ogromnymi skutkami ubocznymi dla rozwoju płodu. Nie istnieje bezpieczna dawka, którą mogłaby kobieta spożyć podczas ciąży. Należy wskazać, że alkohol etylowy stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych rozwijającego się płodu. Z tego powodu nawet nieświadome wypicie alkoholu w pierwszych dniach i tygodniach ciąży, może skutkować nieodwracalnymi zmianami.

ALKOHOL W PIERWSZYCH TYGODNIACH CIĄŻY

Alkohol, a właściwie alkohol etylowy, to substancja toksyczna, która ma negatywny wpływ zarówno na organizm matki, jak i dziecka. Nadużywanie alkoholu bowiem stosunkowo w krótkim czasie skutkuje kształceniem się uzależnienia psychicznego i fizycznego od środka psychoaktywnego. Należy wskazać, że w sytuacji, kiedy kobieta pije alkohol w czasie ciąży, związki toksyczne w nim zawarte przedostają się przez jej krwiobieg i łożysko do krwi płodowej. Oznacza to, że alkohol w takim samym stopniu oddziałuje na organizm kobiety, jak i jej dziecka. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży, wówczas bowiem kształtują się najważniejsze organy. Oddziaływanie w tym momencie na płód może wpłynąć niekorzystnie na jego rozwój i doprowadzić do pojawienia się zespołu FASD (ang. fetal alcohol spectrum disorder). Zespół ten obejmuje szeroki zakres wad wrodzonych, w tym również płodowy zespół alkoholowy – FAS. Należy podkreślić, że spożywanie nadmiernej ilości alkoholu jest szczególnie niebezpieczne we wczesnej fazie ciąży. Niemniej jednak równie niebezpieczne może okazać się również w drugim i trzecim trymestrze.

KIEDY ALKOHOL SZKODZI NAJBARDZIEJ?

Od kiedy alkohol szkodzi w ciąży? To częste pytanie, które zadają sobie kobiety planujące ciążę i pijące dużo alkoholu w pierwszych dniach i tygodniach ciąży. Sytuacja ta spowodowana jest niekiedy uzależnieniem, a niekiedy nieświadomością poczęcie dziecka (kobiety nierzadko piją alkohol, gdyż nie wiedzą, że są w ciąży). Należy wskazać, że alkohol ma negatywny wpływ na dziecko w czasie całej ciąży. Niemniej jednak, szczególnie niebezpieczne i ryzykowne jest picie alkoholu w pierwszych dniach i tygodniach ciąży. W tym czasie bowiem kształtuje się ośrodkowy układ nerwowy i rodzeń kręgowy dziecka. Alkohol przenikając przez łożysko z krwią może doprowadzić do ogromnych zmian w prawidłowym rozwoju newralgicznych narządów. Dlatego też kobiety które planują zajście w ciążę, powinny bezwzględnie stronić od alkoholu i nie pić go nawet sporadycznie. W ciąży bowiem nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu etylowego. W tym znaczeniu, nawet lampka wina czy łyk alkoholu może spowodować alkoholowy zespół płodowy – FAS. Należy zatem podkreślić, picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie zakazane.

SKUTKI PICIA ALKOHOLU W CIĄŻY

Skutki spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży są ogromne. Nadużywanie alkoholu w czasie ciąży bowiem związane jest z pojawieniem się u dzieci wielu zaburzeń. Należy podkreślić, że alkohol etylowy bardzo łatwo przenika do krwi płodu w takim samym stężeniu jak do krwi matki. Sytuacja ta powoduje nieodwracalnymi zmianami w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju wszystkich układów płodu. W tym znaczeniu skutkiem nadużywanie alkoholu jest alkoholowy zespół płodowy (FAS), zaburzenia prawidłowego rozwoju mózgu dziecka i jego układu nerwowego, osłabienie rozwoju komórek płodu, a także uszkodzenie mięśni, skóry, gruczołów, a także kości i zębów. Należy wskazać, że pojawiają się też zaburzenia rozwoju, zaburzenia emocjonalne oraz osłabienie. Ponadto picie alkoholu przez kobiety w ciąży może skutkować leukemią, wadami nerek oraz problemami ze słuchem i wzrokiem. Kobiety spożywające alkohol w pierwszych dniach i tygodniach ciąży (2, 3, 4, 5, 6, 7 czy 9 tygodniu) są narażone na zwiększone ryzyko poronienia. Z kolei w 3 trymestrze (7, 8, 9 miesiącu) ciąży kobiety narażone są na zwiększone ryzyko nie tylko poronienia, ale również przedwczesnego porodu oraz komplikacji porodowych. Warto wskazać, że spożywanie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży może skutkować deformacjami twarzoczaszki, wadami serca i uszkodzeniem wątroby, a w skrajnych przypadkach obumarciem płodu i poronieniem Picie alkoholu w ciąży – niezależnie czy do alkoholizowania się dochodzi w pierwszych tygodniach, czy w ostatnim trymestrze może mieć ogromne konsekwencje.

ALKOHOL W POTRAWACH W CIĄŻY

Niektóre kobiety mają ochotę na alkohol w ciąży. Pojawia się zatem pytanie, czy alkohol zawarty w potrawach szkodzi?. W tym znaczeniu można mówić o tym, że alkohol zawarty jest w czekoladkach, cukierkach, cieście czy innych daniach. Niemniej jednak nawet małe ilości alkoholu mogą okazywać negatywne działanie na rozwijający się płód i mieć daleko idące konsekwencje. Nie ma bowiem bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, szkodliwy może być nawet łyk substancji toksycznej. Dlatego też pomimo chęci na alkohol w ciąży powinno się go bezwzględnie unikać. Warto również wskazać, że u niektórych kobiet pojawia się swoistego rodzaju nietolerancja na alkohol. Objawia się ona wstrętem do trunków.

PLANOWANIE CIĄŻY A ALKOHOL

Alkohol jest substancją toksyczną, dlatego też już na etapie planowania ciąży kobiety powinny go odstawić. Warto również nadmienić, że alkohol etylowy wypływa na zaburzenia zdolności owulacyjnej kobiet, dodatkowo może utrudniać działanie kwasu foliowego. Z tego względu, zajście w ciążę jest zazwyczaj dużo łatwiejsze u kobiet, które nie spożywają alkoholu w dużych ilościach lub spożywają go sporadycznie. Badania potwierdzają, że picie alkoholu w ciąży ma negatywny wpływ na płód od samego początku – od pierwszych dni poczęcia. Substancja toksyczna bowiem może zniszczyć go już we wczesnej ciąży. „Piłam alkohol nie wiedząc że jestem w ciąży, piłam alkohol zanim dowiedziałam się o ciąży, piłam dużo alkoholu na początku ciąży” – to częste tłumaczenie kobiet, które zaszły w nieplanowaną ciążę. Niemniej jednak nieświadome picie alkoholu w ciąży nie zmienia postaci rzeczy, w każdym przypadku wpływ substancji toksycznej na organizm rozwijające go się płodu może być ogromny, negatywny wpływ.

 

Matki pijące alkohol w ciąży spotykają się ze społeczną dezaprobatą. Fakt ten nie dziwi, ponieważ nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, nawet najmniejsza ilość może skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego też nawet w przypadku podejrzenia ciąży powinno się bezwzględnie odstawić napoje wysokoprocentowe. Jednym z najpoważniejszych skutków spożywania alkoholu w ciąży jest alkoholowy zespół płodowy. Pojawia się zatem pytanie, co to jest FAS? To zaburzenie rozwoju, które obejmuje zarówno fizyczne, jak i psychiczne cechy dziecka. W tym znaczeniu można mówić o niskim wzroście, małogłowiu, dysmorfii twarzy, a także o problemach z pamięcią, podwyższonym progiem bólu i nadpobudliwością.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button